Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Rondzie Jeziorańskiego za 120 mln zł ma powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy {WIZUALIZACJE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Rondzie Jeziorańskiego za 120 mln zł ma powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy {WIZUALIZACJE}
25-09-2014 10:36   Janusz Ludwiczak
Poznańskim radnym nie udało się przekazać 99% bonifikaty dla Uniwersytetu Medycznego od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Grunwaldzkiej 55. Docelowo w miejscu tym ma powstać nowoczesny szpital z oddziałem ratunkowym dla Grunwaldu. Inwestycja, która ma kosztować 120 milionów złotych ma zostać ukończona w 2018 r.

Jak już informowaliśmy Uniwersytet Medyczny chce pozyskać sześciohektarową działkę przy ul. Grunwaldzkiej 55.. Obecnie mieszczą się tam baraki, w których znajdują się m.in. kościół zielonoświątkowy i Teatr Strefa Ciszy - Scena Robocza. Uczelnia na działce, wartej 13,1 mln zł chce wybudować Szpitalny Oddział Ratunkowy, tzw. SOR, którego brakuje na Grunwaldzie, a także chce rozbudować szpital kliniczny nr 2 im. H. Święcickiego, który mieści się przy ul. Przybyszewskiego 49. Docelowo miałby tu powstać oddział transplantologii i okulistyki.

W trakcie wtorkowej sesji Rada Miasta miała podjąć uchwałę w sprawie udzielenia 99% bonifikaty dla Uniwersytetu Medycznego od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Grunwaldzkiej 55. Wartą 13,1 mln działkę "Medyk" miałby pozyskać za 131 tys. zł.

Uniwersytet Medyczny już sześć lat temu zobowiązał się do prowadzenia SOR-u na terenei Grunwaldu. Kiedy uchwaliliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu już wiedzieliśmy, że ówczesny 111. szpital wojskowy przestanie działać z dniem 1 stycznia 2017 r. Co się stanie, kiedy ten rejon operacyjny przestanie istnieć? Żaden z trzech SOR-ów nie dostanie więcej środków na rozbudowę - wskazywał w trakcie sesji Sławomir Smól, Radny Miasta z prezydenckiego klubu Poznański Ruch Obywatelski (PRO).

Kiedyś przekazaliśmy Uniwersytetowi Medycznemu grunty przy ul. Przybyszewskiego. Znajduje się tam teraz stacja paliw i market sieci Piotr i Paweł . Na tym terenie mogła doskonale funkcjonować placówka medyczna - wskazywała Katarzyna Kretkowska, radna SLD.

Natomiast Szymon Szynkowski vel Sęk zaproponował, by głosowanie nad tym punktem obrad przesunąć na kolejną sesję i do tego czasu zasięgnąć opinii prawnej. Większość radnych była przeciw. W ostateczności wybiła godz. 19 i tym samym zakończono sesję. Rada Miasta do sprawy wróci w kolejny wtorek, 30 września.

Tymczasem przeciwni budowie szpitala są niektórzy mieszkańcy Starego Grunwaldu i tutejsza rada osiedla.

Mieszkańcy Grunwaldu mają zapewnioną obsługę ostrodyżurową (do końca 2016 r.) właśnie w Szpitalu Wojskowym. Jego "I0zba Przyjęć" pełni funkcję SOR-u, choć bez lądowiska dla helikopterów, które prawdziwy SOR powinien posiadać. SOR przy ul. Grunwaldzkiej 55 musi ma je mieć. Będą lądować helikoptery kilkadziesiąt metrów od mieszkalnych budynków, obok korytarza powietrznego, którym schodzą do lądowania na Ławicy wielkie samoloty pasażerskie. Będą przyjeżdżać tu na sygnale karetki wzbogacając feerię dźwięków karetek sąsiedniej Stacji Krwiodawstwa przy ul. Marcelińskiej i Kolumny Pogotowia Ratunkowego przy ul. Rycerskiej. To wszystko ma miejsce na obszarze uznanym od ponad 30 lat za zabytek urbanistyczno-architektoniczny o zabudowie willowo-ogrodowej. Cudownie, prawda? Hałas jaki będą powodować helikoptery (97-107 dB, przy dopuszczalnej normie 60 dB w dzień i 50 dB w nocy) budzi poważne obawy mieszkańców, ale nikt zdaje się tego nie zauważać - wskazuje Zdzisław Szkutnik, Rada Osiedla Stary Grunwald, Stowarzyszenie im. Jana Ostroroga.

Jak znamy życie, wyjdą one ponownie z całą ostrością, gdy helikoptery zaczną lądować na dachu mającego powstać tu SOR-u, skąd fala bardzo głośnego hałasu zacznie docierać do ludzi w promieniu kilkuset metrów. Fachowcy przewidują, że ten SOR będzie obsługiwał 30 tys. zgłoszeń ostrodyżurowych rocznie. Po ilu chorych przyleci helikopter? Teraz mówi się, że po kilku miesięcznie… - dodaje Zdzisław Szkutnik.

Pieniądze na budowę nowego szpitala ma przekazać Ministerstwo Zdrowia, część funduszu Uniwersytet Medyczny pozyska z Unii Europejskiej. Inwestycja, która ma kosztować 120 milionów złotych ma zostać ukończona w 2018 r.

Tymczasem "Medyk" planuje również na przełomie 2016 i 2017 przenieść swoją lecznicę z ul. Grunwaldzkiej 16 do nowej placówki w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i ul. Ostroroga. Budynek, w którym znajdował się szpital wojskowy wymaga kosztownego remontu. Z początkiem 2012 r. Uniwersytet Medyczny pozyskał budynek od Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie gmach, w którym pierwotnie znajdował się Hotel Polonia zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową, w 2016 r. nie będzie spełniać norm unijnych. Zdaniem władz lecznicy lepiej będzie przenieść lecznicę do nowej placówki niż remontować budynek przy ul. Grunwaldzkiej 16.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

do 18-07-2020
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

18

lip

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: