Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dawny szpital wojskowy zostanie sprzedany. W miejscu baraków przy Grunwaldzkiej ma powstać SOR - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dawny szpital wojskowy zostanie sprzedany. W miejscu baraków przy Grunwaldzkiej ma powstać SOR
23-09-2014 07:20   Janusz Ludwiczak
We wtorek Rada Miasta ma podjąć uchwałę w sprawie udzielenia 99% bonifikaty dla Uniwersytetu Medycznego od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Grunwaldzkiej 55. Docelowo w miejscu tym ma powstać nowoczesny szpital z oddziałem ratunkowym dla Grunwaldu. Po wybudowaniu lecznicy przeniesie się do niej również szpital kliniczny przy ul. Grunwaldzkiej 16. Uczelnia docelowo chce sprzedać budynek po dawnym szpitalu wojskowym.

Uniwersytet Medyczny chce pozyskać sześciohektarową działkę przy ul. Grunwaldzkiej 55. Obecnie mieszczą się tutaj baraki, w których znajdują się m.in. kościół zielonoświątkowy i Teatr Strefa Ciszy - Scena Robocza. W maju wyprowadziła się stąd m.in. poradnia Monar-u, pomagająca osobom uzależnionym, a niedawno również Stowarzyszenie "Iskra" pomagające niepełnosprawnym.

Uczelnia chce tutaj wybudować Szpitalny Oddział Ratunkowy, tzw. SOR, którego brakuje na Grunwaldzie, a także chce rozbudować szpital kliniczny nr 1 im. H. Święcickiego, który mieści się przy ul. Przybyszewskiego 49. Docelowo miałby tu powstać oddział transplantologii i okulistyki.

Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni mają podjąć uchwałę w sprawie udzielenia 99% bonifikaty dla Uniwersytetu Medycznego od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Grunwaldzkiej 55. Wartą 13,1 mln działkę "Medyk" ma pozyskać za 131 tys. zł. Pieniądze na budowę nowego szpitala ma przekazać Ministerstwo Zdrowia, część funduszu Uniwersytet Medyczny pozyska z Unii Europejskiej.

Uczelnia planuje również na przełomie 2016 i 2017 przenieść swoją lecznicę z ul. Grunwaldzkiej 16 do nowej placówki w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i ul. Ostroroga. Budynek, w którym znajdował się szpital wojskowy wymaga kosztownego remontu. Z początkiem 2012 r. Uniwersytet Medyczny pozyskał budynek od Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie gmach, w którym pierwotnie znajdował się Hotel Polonia zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową, w 2016 r. nie będzie spełniać norm. Zdaniem władz lecznicy lepiej będzie przenieść lecznicę do nowej placówki niż remontować budynek przy ul. Grunwaldzkiej 16.


R E K L A M A

Komentarze (2)

24-09-2014 09:10:14
Sąsiad SOR-u
Mieszkańcy Grunwaldu mają zapewnioną obsługę ostrodyżurową (do końca 2016 r.) właśnie w Szpitalu Wojskowym. Jego 'Izba Przyjęć' pełni funkcję SOR-u, choć bez lądowiska dla helikopterów, które prawdziwy SOR powinien posiadać. SOR przy ul. Grunwaldzkiej 55 musi ma je mieć. Będą lądować helikoptery kilkadziesiąt metrów od mieszkalnych budynków, obok korytarza powietrznego, którym schodzą do lądowania na Ławicy wielkie samoloty pasażerskie. Będą przyjeżdżać tu na sygnale karetki wzbogacając feerię dźwięków karetek sąsiedniej Stacji Krwiodawstwa przy ul. Marcelińskiej i Kolumny Pogotowia Ratunkowego przy ul. Rycerskiej. To wszystko ma miejsce na obszarze uznanym od ponad 30 lat za zabytek urbanistyczno-architektoniczny o zabudowie willowo-ogrodowej. Cudownie, prawda? Hałas jaki będą powodować helikoptery (97-107 dB, przy dopuszczalnej normie 60 dB w dzień i 50 dB w nocy) budzi poważne obawy mieszkańców, ale nikt zdaje się tego nie zauważać. Zgłaszała te wątpliwości Radzie Miasta w maju br. Rada Osiedla Stary Grunwald, ale parcie na pozyskanie tego terenu jest tak wielkie, że po prostu na te obawy nikt nie zwraca uwagi. Jak znamy życie, wyjdą one ponownie z całą ostrością, gdy helikoptery zaczną lądować na dachu mającego powstać tu SOR-u, skąd fala bardzo głośnego hałasu zacznie docierać do ludzi w promieniu kilkuset metrów. Fachowcy przewidują (wczoraj na sesji RM przywołano tę liczbę), że ten SOR będzie obsługiwał 30 tys. zgłoszeń ostrodyżurowych rocznie. Po ilu chorych przyleci helikopter? Teraz mówi się, że po kilku miesięcznie… Na wczorajszej sesji RM nie podjęła decyzji o przekazaniu UMed. terenu z wnioskowaną bonifikatą 99 proc. wartości. Sprawa zostanie podjęta we wtorek 30 IX. Transmisję z sesji można śledzić na żywo w internecie.
23-09-2014 07:49:02
JR
Proponuję postawić przecinek po słowie "Krajową"w zdaniu: Obecnie gmach, w którym pierwotnie znajdował się Hotel Polonia zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową, w 2016 r. nie będzie spełniać norm. :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: