Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Najbliższy czynny taras widokowy we Wrocławiu! Od 10 lat nie można zobaczyć panoramy miasta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Najbliższy czynny taras widokowy we Wrocławiu! Od 10 lat nie można zobaczyć panoramy miasta
15-09-2014 07:35   Janusz Ludwiczak
Najbliższy czynny taras widokowy we Wrocławiu! Od 10 lat nie można zobaczyć panoramy miasta. Jeszcze w 2004 roku panoramę miasta można było zobaczyć z 18 piętra wieżowca Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego. Z przeszklonego punktu widokowego w samym centrum miasta roztaczał się widok na Poznań i okolice w promieniu 15 kilometrów we wszystkie strony świata. Najlepszym przykładem jest jednak Wrocław. Panoramę miasta możemy zobaczymy aż z pięciu punktów!

10 lat Poznań jest jedynym większym miastem w kraju, w którym nie ma punktu widokowego, z którego możemy zobaczyć panoramę miasta.

"Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!" - ten kultowy cytat z filmu "Miś" Stanisława Barei w Poznaniu od już dekady nabiera prawdziwego znaczenia. Gdzie możemy pokazać turystom panoramę Poznania i sami zobaczyć z perspektywy "lotu ptaka" zmiany, jakie zachodząc w miejskim krajobrazie? Okazuje się, że nigdzie. Stolica Wielkopolski jest jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma tarasu widokowego.

Jeszcze w 2004 roku panoramę miasta można było zobaczyć z 18 piętra wieżowca Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego. Z przeszklonego punktu widokowego w samym centrum miasta roztaczał się widok na Poznań i okolice w promieniu 15 kilometrów we wszystkie strony świata. Niestety po zakończeniu remontu wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego taras widokowy został zamieniony na stałe w sale wykładowe. Podpisaniem dalszej umowy nie było zainteresowane miasto, gdyż jak twierdziło punkt widokowy cieszył się słabą popularnością.

Poznań jest piątym miastem w Polsce pod względem liczby ludności i siódmym pod względem obszaru i powierzchni. Jest po Krakowie, Warszawie, Gdańsku wraz z Trójmiastem, Zakopanem i Wrocławiem jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w Polsce. Rocznie Poznań odwiedza średnio ponad 450 tysięcy turystów, z czego 150 tys. stanowią obcokrajowcy. Tylko goście z zagranicy pozostawili w Poznaniu w ubiegłym roku ponad 200 mln euro. Do odwiedzenia Poznania zachęcają nie tylko takie atrakcje turystyczne jak Stary Rynek, Ostrów Tumski, Malta czy Stary Browar, ale licznie prowadzone akcje jak chociażby "Poznań za pół ceny" czy organizowane imprezy i wydarzenia - Targi, koncerty gwiazd, festiwal Malta. Spory bum turystyczny nasze miasto przeżyło na przełomie 2009 i 2010 r., kiedy to ponad 30 tysięcy osób pojawiło się na 32. Europejskim Spotkaniu Młodych.

Jeszcze w 2007 roku mówiło się o powstaniu obrotowego tarasu widokowego na ostatnim piętrze nowo budowanego biurowca Andersia Tower na pl. Andersa. Rok później punkt widokowy miał powstać 70 metrów nad ziemią na wieży poznańskiej Katedry. Na to zadanie podczas sesji w sierpniu 2008 roku poznańscy radni przeznaczyli 130 tysięcy złotych, jednak do dziś uchwała nie została zrealizowana. Co ciekawe, z jednej z wież Katedry panoramę miasta można było zobaczyć jeszcze w latach 90...

Taras widokowy planowano utworzyć też na wieży ratuszowej oraz w Okrąglaku. Na planach jednak się skończyło.

Poznań cierpi ma brak punktu widokowego. Taki punkt często jest poszukiwany przez turystów, świadczy o turystycznym wizerunku miasta i jednocześnie jest zawsze jednym z najbardziej obleganych miejsc i najczęściej fotografowanych. Brak więc punktu jest sporą stratą wizerunkową i promocyjną. Nie mamy np. setek tysięcy zdjęć pięknej panoramy Poznania, która mogłaby być udostępniana przez serwisy społecznościowe przez turystów i dalej reklamować nasze miasto - wskazuje Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Jest szansa, że panoramę Poznania będziemy mogli już w przyszłym roku podziwiać z wieży Zamku Przemysła, zwanego przez niektórych "Zamkiem Gargamela".

Podejmowane są próby utworzenia punktu widokowego w różnych miejscach i w oparciu o różnych partnerów. W tej chwili wiemy na pewno, że w czerwcu 2015 r. otwarty zostanie punkt widokowy na wieży Zamku Przemysła. Rozciąga z niej piękny widok, jak na dłoni mamy Stary Rynek, Ostów Tumski, ale i XIX-wieczny Poznań. Panoramę na Ostrów Tumski możemy z kolei obejrzeć na dachu Bramy Poznania. Zmienia się więc ta niedostępność tarasów widokowych w Poznaniu i cieszę się, że w 2015 r. zmieni się ona już znacznie. Co więcej, szczerze wierzę, że to będzie dopiero początek udostępniania takich miejsc, a nie koniec. Miejsc bowiem do otwarcia kolejnych punktów widokowych u nas nie brakuje - zdradza Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Okazuje się, że "Poznań z lotu ptaka" możemy zobaczyć z Collegium Altum. Uniwersytet Ekonomiczny rozważa przywrócenie na ostatnim piętrze jednego z najwyższych biurowców w mieście tarasu widokowego.

W tej chwili działa tam mała restauracja na 9 piętrze, z której możemy obejrzeć panoramę Poznania - tłumaczy Jan Mazurczak.

Rozważamy ponownie uruchomienie tarasu widokowego w biurowcu Collegium Altum, jednak najwcześniej o planach zagospodarowania 18 piętra będziemy rozmawiać po oddaniu do użytku naszego nowego budynku przy ul. Towarowej, czyli nie wcześniej niż 2015 r. - przekonuje Iwona Cieślik, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego.

Panoramę miasta możemy zobaczyć m.in. z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a także z wieży kościoła mariackiego w Gdańsku i Krakowie czy z Ratusza w Toruniu. Jeszcze większą atrakcją jest kawiarnia "Cafe 22", która znajduje się na ostatnim piętrze 92-metrowego biurowca Pazim w Szczecinie. Z 22 piętra możemy nie tylko zobaczyć panoramę Szczecina, ale wypić ze znajomymi kawę, czy zjeść z gośćmi odwiedzającymi miasto wspólny obiad. Jak się okazuje punkt ten jest doskonałym miejscem do randek. Taras widokowy znajduje się też chociażby na wieży gnieźnieńskiej Katedry.

Najlepszym przykładem jest jednak Wrocław. Panoramę miasta zobaczymy z kilku punktów. Najpopularniejszym jest wieża kościoła garnizonowego Św. Elżbiety przy Rynku, a także Mostek Pokutnic, łączący dwie wieże kościoła Marii Magdaleny. Taras widokowy znajduje się również na szczycie Katedry na Ostrowie Tumskim. Co ciekawe na platformę na 97--metrowej wieży można się dostać windą.

To jednak nie wszystko. Wrocław posiada jeszcze piąty punkt widokowy, położony na 49 piętrze najwyższego biurowca w Polsce. W Sky Tower na 49. piętro turystów wozi winda, która tę trasę pokonuje w minutę. W punkcie widokowym pomieści się 20 osób.

Panoramę Poznania można jednak zobaczyć z wieży widokowej na Dziewiczej Górze, oddalonej od Starego Rynku o 13 kilometrów. W godz. od 10 do 18, a w weekendy do 19 możemy z 40 metrowej wieży położonej na wysokości 143 m n.p.m. i pokonaniu 172 schodów podziwiać panoramę Puszczy Zielonki i okolic. Z wieży na Dziewiczej Górze doskonale widać Poznań.

Jest jednak w Poznaniu taras widokowy, o którym mało kto wie. Taras widokowy na szczycie Kopca Wolności. Jednak aby się tam dostać trzeba zgłosić się z grupą przynajmniej 10-osobową przy wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Za wjazd na taras widokowy wyciągiem krzesełkowym zapłacimy 6 złotych od osoby (czyli 60 zł od grupy). W tym przypadku bardziej opłacalne jest skorzystanie z Letniego Toru Saneczkowego, skąd zobaczymy tą samą panoramę. Podobne widoki praktycznie za darmo możemy podziwiać z poziomu +2 w Galerii Malta, przy czym z tarasu tego widać tylko Maltę, Śródkę i północną część miasta, w tym Winogrady i Piątkowo.

ZOBACZ TAKŻE: POZnań* G(ł)ówny


Komentarze (2)

16-09-2014 07:42:26
Negatyw
Za komuny było można, a "nowa demokracja" jak zwykle ma problem...
15-09-2014 13:20:52
Szczur
O, widzę, że ktoś tu jest fanem Barei :) Miś wiecznie żywy!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: