Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już od 10 lat w II LO zdają egzaminy uznawane na całym świecie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już od 10 lat w II LO zdają egzaminy uznawane na całym świecie
07-09-2014 08:14   Janusz Ludwiczak
Studiują za granicą i robią kariery w międzynarodowych firmach. W sobotę w II LO przy ul. Matejki odbył się jubileusz 10-lecia międzynarodowej matury. "Dwójka" jako piąta szkoła w Polsce przystąpiła do programu International Baccalaureate (IB), który prowadzony jest w ponad 2,2 tys. szkół w 125 krajach na całym świecie. W ciągu ostatniej dekady międzynarodową maturę w II LO zdało 328 absolwentów.

W maju 2004 roku po raz pierwszy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej przy ul. Matejki odbyła się Międzynarodowa Matura. W ciągu 10 lat do programu Program International Baccalaureate (IB) przystąpiło 357 uczniów, z czego 328 zyskało dyplom.

W sobotę odbył się zjazd absolwentów 1349 IB World School.

Jubileusz pozwala nam obejrzeć się za siebie, poczuć smak zwycięstwa i osiągnięć swoich i kolegów. Wyróżniamy się na tle innych szkół. Ten trud był warty choćby dlatego, że będziecie otrzymywać świadectwa maturalne uznawane na całym świecie - powiedziała na początku uroczystości Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej przy ul. Matejki.

Na jubileuszu 10-lecia międzynarodowej matury oprócz zaproszonych gości: senatora RP Marka Ziółkowskiego, Elżbiety Walkowiak - wielkopolskiego kuratora oświaty, Dariusza Jaworskiego - wiceprezydenta Poznania, Zofii Hofmann - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, przedstawicieli uczelni wyższych pojawiło się ponad 100 absolwentów II LO, którzy przystąpili w latach 2004-2014 do egzaminów w ramach programu International Baccalaureate (IB).

W listopadzie 1999 roku na radzie pedagogicznej podjęta została decyzja o przystąpieniu szkoły do programu Międzynarodowej Matury. W 2001 roku otworzyliśmy klasę IB. Znalazło się 28 osób bardzo odważnych, który postanowili podjąć wyzwanie i potrafili pogodzić naukę z zabawą - podsumowała Helena Barbara Materny, była dyrektor II LO.

Program IB w II LO realizowany jest w języku angielskim i jest równoprawny z maturą polską. II LO prowadzi klasę przygotowawczą do programu Międzynarodowej Matury (IB). "Dwójka" wielokrotnie zyskała najlepszy wynik międzynarodowej matury w kraju. W ubiegłym roku wyniki maturalne uczniów 1349 IB School przewyższają średnią światową: świat - 29,81 pkt, 1349 IB School (II LO) - 38,53 pkt. Zdawalność międzynarodowej matury w II LO również w tym roku wyniosła 100%, gdy tymczasem w innych szkołach - 78,54%. Ponadto siedemnastu absolwentów "Dwójki" zdających międzynarodową maturę osiągnęło bardzo dobry wynik - uzyskało 40 i więcej punktów. Natomiast jeden z tegorocznych absolwentów uzyskał maksymalną liczbę punktów - 45. Na świecie taki wynik uzyskało tylko 108 abiturientów.

Liczby mówią same do siebie. Przychodzi do nas bardzo inteligentna młodzież. Staramy się im stworzyć warunki, by mogli studiować na najlepszych uczelniach. Jesteśmy w światowej czołówce. Absolwenci, którzy zdawali u nas międzynarodową maturę studiowali w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a także studiują w Hong-Hongu czy Dubaju. Przez 10 lat wydaliśmy 328 dyplomów. Byliśmy piątą szkołą, która realizowała ten program. Osoby, które zdawały po raz pierwszy maturę międzynarodową przecierały szlaki. Znalazła się grupa 28 odważnych. W tej chwili mamy trzy osoby na jedno miejsce - powiedziała Małgorzata Dembska, dyrektor "Dwójki".

Międzynarodową maturę IB honorują takie uczelnie jak Oxford czy Cambridge. Wielu absolwentów II LO, którzy zdawali międzynarodową maturę postanowiło studiować za granicą.

Okres przygotowań do międzynarodowej matury był jednym z lepszych w moim życiu, nawet się wysypiałem. Na egzaminach był wysoki poziom fizyki i matematyki, na studiach związanych z tymi przedmiotami nudziłem się. Już trzeci raz zmieniłem studia. Najpierw na Politechnice studiowałem mechatronikę, później na UAM nanotechnologię, obecnie studiuje na WSKiZ zarządzanie inżynierii produkcji. Na każdym kolejnym kierunku przepisywane są oceny z egzaminów - wskazuje Marcin Larocki (matura międzynarodowa 2009).

Jestem na piątym roku medycyny. Było trudno, ale udało się zdać wszystkie egzaminy. Przygotowałam się dobrze na studia, jestem zadowolona z wyborów. Zdawałam tą maturę bo chciałam nauczyć się języka angielskiego. Myślałam też o wyjeździe za granicę - sądzi Anna Janosik, która zdawała maturę międzynarodową w 2009 r.

Mieszkałem wcześniej za granicą, chciałem utrzymać angielski. Myślałem o wyjeździe za granicę na studia. Wtedy polska matura nie była jeszcze honorowana. Podjąłem studia chiński z ekonomią na uniwersytecie w Londynie. Po studiach mieszkałem w Chinach przez ponad 2 lata. Obecnie pracuję dla chińskiej firmy w Polsce, która oferuje nam budowę elektrowni. Na maturze IB nie było łatwo. W marcu kiepsko poszło mi na próbnych egzaminach. Zdałem sobie sprawę, że mam tylko dwa miesiące na nauczenie się, ale udało się, zdałem. Dostałem się na studia tak jak chciałem - opowiada Jakub Koszyczarek, absolwent II LO z 2007 r.

Jednym z ostatnich osiągnięć absolwentów jest złoty medal w 45. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Astanie w Kazachstanie. Adam Krasucki, tegoroczny maturzysta w zadaniu doświadczalnym otrzymał drugą ilość punktów na świecie. Ostateczny wynik jest drugim w Unii Europejskiej i 30-tym na świecie. Adam Krasucki zajął trzecie miejsce w 63.Ogólnopolskiej Olimpiadzie Fizycznej i otrzymał wyróżnienie za rozwiązanie zadania doświadczalnego. Zajął także drugie miejsce w polsko-ukraińskim konkursie fizycznym "Lwiątko".

W tym roku "Dwójka" obchodzi 95-lecie istnienia. W 1919 r. w gmachu przy ul. Matejki 56 powstało Państwowe Liceum Żeńskie na Łazarzu. Rok później szkołę przeniesiono do budynku przy ulicy Matejki 8, gdzie mieści się do dziś. 6 marca 1929 r. przyjęło nazwę Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Generałowej Zamoyskiej. Zmienił się wówczas profil placówki: klasy licealne i gimnazjalne realne zastąpiły klasy humanistyczne.

Statystyka:

 • liczba uczniów, którzy uczyli się w 1349 IB WORLD SCHOOL: 357
 • liczba dyplomów za 10 lat: 328
 • liczba przedmiotów – razem 31
 • najwyższa średnia: 39 punktów
 • średnia liczba uczniów w klasie IB: 32
 • najczęściej wybierane przedmioty:
  • Polish A SL - 218
  • English B HL - 214
  • History HL - 117
  • Chemistry HL - 92
 • Maksymalną liczbę punktów - 45 uzyskało do tej pory 3 uczniów: 2012 - Katarzyna Kubiak i Sebastian Delekta oraz 2013 - Phillip Kempski olimpijczycy z IB - 31 (tytuł laureata lub finalisty)
 • 127 absolwentów zadeklarowało podjęcie studiów za granicą


R E K L A M A

Komentarze (3)

07-09-2014 21:22:44
Nie niszcz Pń Nie głosuj na Grobelnego
Idz do grobelnego na dywanik
07-09-2014 15:10:49
Marek
Jeżeli twoje pismo było napisane tak kulawą polszczyzną, jak twoje wpisy na wszelakich poznańskich portalach internetowych, to po prostu nikt nie zrozumiał o co ci chodzi. I stąd brak odpowiedzi :)
07-09-2014 14:01:04
Nie niszcz Pń Nie głosuj na Grobelnego
O darmozjad z Oświaty przyszedł Fanny Janowicz ,u ,a , że się zmieściła na jednym krzesełku to aż dziw - może to specjalnie krzesło XXL . Pytanie co taki urzędas wniósł do LO i dał uczniom oprócz myśli jak ich tu okraść . NO i później darmowa kawa i wyżerka dla urzędasów oj to jest prawdziwy dzień urzędasa aja na odpowiedz na pismo czekam 5-y miesiąc. A ta se łazi z domku na wypad posiedzi 2 godzinki i do domku TO jest praca urzędasa. A zatem nie głosuj na Grobelnego bo zniszczysz Poznań. ----------> Nie niszcz Poznania Nie głosuj na Grobelnego
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: