Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka już od roku dojeżdża do Dworca Zachodniego. Tramwaje nocne pojadą Głogowską? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka już od roku dojeżdża do Dworca Zachodniego. Tramwaje nocne pojadą Głogowską?
01-09-2014 13:50   Janusz Ludwiczak
Równo rok temu, po ponad dwóch latach budowy uruchomiona została przedłużona trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. W minionym tygodniu PeSTką na Łazarz jeździły tramwaje linii nr 201. Czy jest więc szansa, że nocną bimbą dojedziemy na dworzec kolejowy i autobusowy Poznań Główny?

1 września 2013 r. po ponad dwóch latach budowy ruszyła najbardziej oczekiwana inwestycja komunikacyjna, która początkowo miała być zrealizowana na Euro 2012. Dzięki przedłużonej PeSTce do Dworca Zachodniego i ul. Głogowskiej polepszył się dojazd z Łazarza i Centrum na Winogrady i Piątkowo. Nowa trasa tramwajowa odciążyła Most Teatralny - węzeł, przez który co 30 sekund przejeżdża bimba. Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skrócił się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo stał się krótszy prawie o 10 minut. Łatwiejszy stał się także dojazd z Łazarza na deptak i w okolice Starego Browaru, a to dlatego, gdyż "dwunastka" zatrzymuje się na "Dworzec Zachodni" i dalej skręca w Most Dworcowy.

Budowa PeSTki rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Nowa trasa tramwajowa ma 2 km długości, liczy łącznie 4021 metrów torów pojedynczych i 8911 metrów sieci trakcyjnej, a także składa się z dwóch przystanków - na dawnym peronie 7 poznańskiego dworca kolejowego, który jest w całości zadaszony oraz przy Moście Teatralnym, jednak będzie to przystanek tymczasowy - będzie on funkcjonować do czasu wybudowania nowej stacji PST pod przebudowywaną Kaponierą. W ramach inwestycji wybudowano również przejście podziemne, a także windy i schody ruchome do przystanku PST oraz na Dworzec Zachodni.

Inwestycja kosztowała ponad 131 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przez cały zeszły tydzień w związku z prowadzonymi pracami na węźle Most Teatralny tramwaje linii nocnej nr 201 (dawniej N21) dojeżdżały trasą PeSTki do Dworca Zachodniego i dalej przez Głogowską, Most Dworcowy, przystanek "Poznań Główny" na Rataje. Mieszkańcy Rataj zyskali nocne połączenie tramwajowe w marcu zeszłego roku. Czy jest więc szansa, że do Dworca Zachodniego kursować będą również tramwaje nocne, które mogłyby zastąpić autobus nocny, kursujący podobną trasą (chodzi o linie nr 235).

Jest to pomysł godny rozważenia. Mogłaby to być linia dodatkowa, która nie powinna zastąpić linii 201, która zabiera pasażerów z centrum i Rataj. Całodobowe połączenie tramwajowe Piątkowa i Winograd z dworcem kolejowym i PKS jest potrzebne, tym bardziej, że jest to trasa wydzielona - uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

A może dobrym rozwiązaniem byłoby skierowanie linii nr 201 z os. Sobieskiego przez trasę PST do Dworca Zachodniego i dalej Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Matyi, Królowej Jadwigi do Ronda Rataje i następnie przez rondo Starołęka i górny taras Rataj, Most Rocha, centrum, Pl. Wolności, Teatralkę, Roosevelta, trasą PeSTki na Piątkowo? W drugą stronę tą samą trasą, ale w przeciwnym kierunku mógłby jeździć tramwaj linii 202. Dzięki temu nocne połączenie z centrum miasta oraz dworcem kolejowym i autobusowym Poznań Główny zyskaliby mieszkańcy nie tylko Piątkowa, Winograd i Rataj.


Komentarze (1)

01-09-2014 14:14:45
Goryl
14 moglaby jezdzic przez cala dobe.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: