Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 100 rowerzystów przejechało ulicami Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad 100 rowerzystów przejechało ulicami Łazarza
30-08-2014 00:56   Janusz Ludwiczak
Ponad stu rowerzystów przejechało w piątek wieczorem ulicami Łazarza. Poznańska Masa Krytyczna, która świętowała 10. urodziny pojawiła się m.in. na Śniadeckich, Matejki, Głogowskiej i Jarochowskiego. Cykliści przejechali również obok szkół, by przypomnieć o bezpieczeństwie dzieci.

Od jesieni 2004 roku w każdy ostatni piątek miesiąca na ulice miasta wyjeżdża Poznańska Masa Krytyczna. Rowerzyści chcą zwrócić uwagę władzom i społeczeństwu na ignorowanie ich problemów.

W Poznaniu działamy już dziesięć lat. Pierwsze masy krytyczne odbyły się w San Francisco w 1992 roku i stamtąd rozprzestrzeniły się na cały świat. W Polsce masa krytyczna odbywa się przeważnie w ostatni piątek miesiąca. Jedziemy wtedy przez miasto. Chcemy zamanifestować swoją obecność i przypomnieć kierowcom o tym, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, a urzędnikom, żeby pamiętali o tym, że też potrzebujemy dobrej drogi do jazdy - wskazuje Kamila Sapikowska ze Stowarzyszenia Poznańska Masa Krytyczna.

Największym naszym sukcesem jest potwierdzenie prawa do wolności zgromadzeń. W 2009 roku przez prezydenta Poznania został wydany zakaz zorganizowania masy krytycznej pod pozorem tego, że w ustawie o zgromadzeniach publicznych jest mowa o przejściu a nie przejeździe. Wojewoda ten absurdalny zakaz uchylił, ale na tym się nie skończyło, ponieważ to uchylenie zakazu otrzymaliśmy już po dacie planowanego zgromadzenia. Po przejściu całej polskiej drogi prawnej w 2011 roku skierowaliśmy skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przy współpracy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Udało się również zmienić regulamin przewozów dla rowerzystów w autobusach i tramwajach, jednak bywa z tym różnie, bo rowerzyści są wypraszani z pojazdów - podsumowuje Kamila Sapikowska.

W piątkowy wieczór rowerzyści z Masy Krytycznej przejechali również ulicami Łazarza: Przybyszewskiego, Bukowskiej, Grunwaldzkiej, Matejki, Orzeszkowej, Śniadeckich, Głogowskiej, Berwińskiego, Wyspiańskiego, Jarochowskiego, Potworowskiego, Potockiej, Łukaszewicza, Granicznej, Małeckiego, Głogowskiej i Moście Dworcowym. Ich trasa prowadziła m.in. obok Szkół Podstawowych nr 26, 9 i Gimnazjum 33. Cykliści przejechali obok szkół, by przypomnieć o bezpieczeństwie dzieci.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: