Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przepychanki, wyzwiska i interwencja policji podczas próby instalacji tęczy na Górczynie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przepychanki, wyzwiska i interwencja policji podczas próby instalacji tęczy na Górczynie
19-08-2014 19:40   red, Lilia Łada/codziennypoznan.pl
Nie udało się postawić tęczy na placu Zbawiciela na Górczynie. Podczas happeningu zorganizowanego przez Circus Ferrus doszło do przepychanek z członkami prawicowych organizacji. Interweniowała policja, niedokończona instalacja została usunięta przez służby ZDM.

Relacja Lilii Łady, codziennypoznan.pl:

W Poznaniu nie będzie tęczy na placu Zbawiciela, nawet takiej malutkiej. Przy próbie jej stawiania nie obyło się bez wyzwisk, szarpaniny i aktów przemocy, co prawda szczęśliwie skierowanych przeciwko plastikowym pojemnikom. W ten sposób przygotowanej przez Circus Ferus okazało się, że tęcza czy jej brak to najmniejszy problem...

Uczestnicy akcji, a właściwie happeningu, stawili się na miejscu akcji punktualnie i tradycyjnie podzielni na dwa obozy - w opozycji do Circus Ferus stanęli działacze skrajnej prawicy, wśród których było wielu aktywistów klubu "Gazety Polskiej". Języczkiem u wagi byli policjanci, których było znacznie więcej niż członków obu grup razem. I okazało się, że dobrze, bo cała akcja zaczęła się nie od budowy tęczy, ale od ataku agresji. Nie było to zdecydowanie pokojowe współistnienie: dwaj z prawicowych działaczy zaczęli kopać pojemniki, w których były plastikowe kwiaty do budowy tęczy. Nie wiadomo, czym by się to skończyło, bo artyści rzucili się ratować kwiaty, ale policja zdążyła interweniować. Agresorzy zostali wylegitymowani i pouczeni. To przynajmniej na razie wszystko, ale jeśli potwierdzą się zarzuty o podżeganie do atakowania funkcjonariuszy policji, do którego miało dojść w czasie kopania pojemników - sprawą zajmie się prokuratura.

Atmosfera jest ciężka: po jednej stronie stoją działacze prawicy z rozwiniętym transparentem, po drugiej, na miejskim trawniku, mimo wszystko trwała budowa tęczy.
- Oni specjalnie tam stanęli, bo do drzew jest teren kościoła - rzuca jedna z prawicowych aktywistek.

Jej koledzy utrudniają budowę tęczy na wszelkie możliwe sposoby. Jeden z nich stanął na stelażu, zapowiadając, że nie zejdzie, by nie mogli jej postawić. Inny wyśmiewa wysiłki artystów, rzucając sugestię, że warto byłoby sprawdzić, czy aby te kwiaty nie zniknęły z grobów pobliskiego cmentarza.
- Z Golgotą Picnic im się nie udało, to próbują czegoś innego - mówi lekceważąco stojący na stelażu. - Słabi aktorzy, więc chcą zaistnieć...
- Czy mogę wziąć jeden kwiatek na Junikowo, na grób babki? - dowcipkuje inny.
- Ależ oczywiście! - odpowiada nie zmieszana jedna z dziewcząt układających tęczę. - Proszę sobie wybrać, do wyboru. A może nam pan pomoże...?

Ale w happeningu nie chodzi o tani lans. I nie o politykę.
- Chcielibyśmy, żeby Tęcza na ulicy Zgoda była symbolem tego, o czym mówi jej nazwa - wyjaśnia Łukasz Kowalski z Circus Ferus. - Symbolem współpracy i przyjaźni. Ale reakcja mnie nie zdziwiła: każdy ma prawo wyrażać swoje poglądy, dziwi mnie tylko, że w tak niecywilizowany i brutalny sposób. I nad tym trzeba pracować. Musimy częściej rozmawiać ze sobą, to by nam wszystkim dobrze zrobiło. Ale to kwestia wychowania i to proces długotrwały. Wolność mamy dopiero od 25 lat...

Wojna na uszczypliwości i sarkazm toczyłaby się pewnie długo, bo na ponowne przejście do czynów z pewnością powstrzymywała chętnych obecność policji. Jednak strona prawicowa najwyraźniej poczuła, że traci przewagę lub też odczuwała niedosyt przy tak subtelnych środkach, więc uruchomiła megafon, by przekrzyczeć przeciwnika. Pojawiają się za to wulgaryzmy i dość niewybredne sugestie pod adresem tak twórców poznańskiej tęczy, jak rządu i Unii Europejskiej.
- Z pedalstwem w rządzie na razie nic nie zrobimy, ale jak ta tęcza tu stanie, to natychmiast będzie zniszczona i spalona - mówi przez megafon Bogdan Freytag z Polskiego Związku Patriotycznego. - Niech sobie jadą do tej pedalskiej Brukseli! Bronimy wiary i kościoła, to jest nasze zadanie w tej chwili. Dupki, które sobie układają kwiatki, przynoszą hańbę Poznaniowi. Pedały precz do Brukseli, lewactwo precz do Brukseli!

Wśród wielu wymienionych posłów i członków rządu była posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która została nazwana "zboczoną" i "wynaturzeniem". Dostało się także policji.

- Płacimy na was podatki, a wy bronicie zboczeńców! - krzyczał Freytag wspierany przez pozostałych działaczy.

Były i próby wytłumaczenia agresji z rozpoczęcia akcji.
- Może się ktoś dziwi, że katolicy mogą się tak zachowywać - mówił Bogdan Freytag. - A przecież 2 tysiące lat temu Jezus też wygnał handlarzy ze świątyni!

Działacze prawicy są przekonani, że to jest ogólnopolskie działanie i ktoś tym wszystkim kieruje. Ktoś z Warszawy.
- Najpierw przyjechali tu jakiś pan i pani w eleganckiej limuzynie, obejrzeli teren i odjechali - opowiada Freytag. - To ci sami ludzie co od Golgoty Picnic. Byłem przekonany, że po Golgocie coś będzie i miałem rację...

- Nie rozmawiaj z nimi, oni trzymają z tamtymi! - wtrąca się jedna z działaczek. Ma na myśli ludzi z Circus Ferus, zresztą wszyscy dziennikarze to dla niej podejrzany element. Inni wypytują, z jakiego to medium, jakie ma poglądy, czy aby nie lewackie, i żądają okazania legitymacji prasowej.

- Bo na propagowanie ideałów pedalskich i lewackich absolutnie się nie zgadzamy - podkreśla Freytag, a pozostali przytakują. - Jeśli chcą niszczyć wiarę i kościół to ich sumienie. Ale my nie pozwolimy, żeby lewactwo się panoszyło. Zanim nie przyszedł ten liberalizm, był porządek. Nie chcemy, żeby wrócił Lenin albo masońska Bruksela!

Dyskusję nad plastikowymi kwiatami kończą dwaj panowie w roboczych uniformach z Zarządu Dróg Miejskich, który zabierają prawie już gotową tęczę i pakują do samochodu, po czym odjeżdżają. Nikt im w tym nie przeszkadza.

Prawica skwitowała wyniesienie tęczy oklaskami i podziękowaniem dla ekipy ZDM. Czy w takim razie akcję należy uznać za klęskę? W końcu do zbudowania tęczy nie doszło, jej przeciwnicy osiągnęli cel. Ale nikt z Circus Ferus tak nie uważa.
- Nam chodziło o działanie happeningowe, o nagłośnienie i to się udało, bo przecież państwo, media tu jesteście - tłumaczy Łukasz Kowalski. - Sprawdziliśmy też, że daleka jest droga do tego, żebyśmy się nawzajem tolerowali, ale będziemy próbować. A czy warto było? Zawsze warto rozmawiać z ludźmi, próbować się dogadać...


R E K L A M A

Komentarze (5)

26-08-2014 22:41:21
KRos
Prawie wszystko w tym tendencyjnym artykule jest jasne, poza tym, że P. B. Freytag i to środowisko nie reprezentują Klubu Gazety Polskiej. Tu jest duża różnica w poglądach
21-08-2014 02:00:54
Hubert
Straszne to jest po prostu. Wstyd to i owszem przynoszą naszemu miastu, ale jedynie to nieszczęsne pseudo" patriotyczne" manifestacje. Niby normalni ludzie XXI wieku z dużego europejskiego miasta, a zachowują się jak oszołomy z epoko średniowiecza;( Sam kocham Polskę i jestem dumny z bycia Polakiem, ale szlak mnie trafia jak widzę tych "patriotów", którzy robią tylko zadymy i stale ośmieszają nasz kraj na arenie europejskiej;( Brak słów po prostu, ale może nasze dzieci (wnuki) dożyją czasów normalnej Polski.
20-08-2014 21:55:37
JS
"Freytag z Polskiego Związku Patriotycznego" - katopatriota z rdzennie polskim nazwiskiem :)
20-08-2014 17:40:16
emeryt
Co z tęczą pojawiającą się po deszczu w słońcu. Niech Freytag kupi zestaw rakietowy i ją zestrzeli. PARANOJA.
19-08-2014 19:50:05
Tomek
I po co ten cały raban. Widać jedni i drudzy dążyli do konfrontacji. Z drugiej strony wszyscy zadowoleni, więc może było warto?:)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: