Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznański Harry Potter ratuje świat! Nowa powieść o magii Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznański Harry Potter ratuje świat! Nowa powieść o magii Łazarza
16-08-2014 08:24   Redakcja
Zawsze z zachłannością połykam wszystkie książki z Poznaniem w tle. Lokalnych wątków w literaturze nie ma przecież aż tak wiele. To miasto nie jest aż tak bardzo ponure, wyrachowane i mieszczańskie. Choć wydawać by się mogło, że w oknach secesyjnych kamienic, na wygodnych poduchach, siedzą już tylko uważne obserwatorki – wścibskie starsze panie.

Ars Dragonia książka Joanny JodełkiOkazuje się jednak, że za fasadami wielkich gmachów na Łazarzu, Wildzie czy Jeżycach toczy się fascynująca magiczna walka – ze smokami, gryfami i innymi stworami w rolach głównych. Ten równoległy świat dostrzegają wybrańcy, potomkowie starożytnych czarowników, a dzięki Joannie Jodełce mogą uchwycić go także czytelnicy powieści Ars Dragonia.

Początkowo opowieść Jodełki wydała mi się zbyt prosta i – aż bałem się użyć tego określenia – dziecinna. Ale Ars Dragonia to przecież powieść dla młodzieży. Trzeba dodać od razu: bardzo udana (z młodzieżowego punktu widzenia, rzecz jasna). Powtórzmy zatem: książka Jodełki to dobra literatura młodzieżowa. Jednak liczba wątków i postaci wymagać będzie od młodego czytelnika kłopotliwego (i częstego) zerkania na koniec książki do ilustracji opisujących licznych bohaterów z różnych światów.

Główny bohater – Sebastian Pitt – to taki poznański Harry Potter. Niepozorny w realnym świecie, gdy tylko przekroczy magiczną granicę, staje się ważnym graczem w świecie starożytnej magii. Młody Pitt, kolejny z pokolenia strażników Smoczego Portalu, za pomocą dobra ratuje świat przed złem. Do gatunkowej kolekcji otrzymujemy więc i współczesny moralitet. Jest jeszcze warstwa edukacyjna, wstęp do mitologii oraz pasjonująca wyprawa po sekretach poznańskiej historii.

Bohaterami powieści są także mitologiczne postacie umieszczone przez architektów na eleganckich kamienicach z przełomu XIX i XX wieku. Budynki te do dziś wyznaczają przestrzenny klimat modnych Jeżyc, popularnego Łazarza czy – niesłusznie – trochę zapomnianej Wildy. Gdy spojrzymy w górę, i dokładnie przyjrzymy się fasadom, może się okazać, że gryf płomiennoskrzydły z Grunwaldzkiej albo płaskorzeźba słonecznej bogini z budynku przy Kilińskiego to strażnicy fascynującego równoległego świata.

W powieści jest trup, są potwory, zaklęcia, ale na końcu nie ma passusu: „żyli długo i szczęśliwie” I dobrze! Autorka już zapowiada kontynuację baśniowego cyklu z Poznaniem w tle. Magiczna walka dobra ze złem w światach równoległych, do których można podjechać tramwajem, nie jest jeszcze zakończona…

Joanna Jodełka, Ars Dragonia, Wydawnictwo Egmont 2014, ilustracje Piotr Walichnowski

Tomasz Dworek/lepszypoznan.pl


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

do 20-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena. Targi gier i multimediów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: