Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od maja Park Kasprowicza zamieniał się w piknik na trawie.Odbył się ostatni Targ Śniadaniowy {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od maja Park Kasprowicza zamieniał się w piknik na trawie.Odbył się ostatni Targ Śniadaniowy {WIDEO}
26-07-2014 23:39   Janusz Ludwiczak
Od maja w każdą sobotę na osiem godzin Park Kasprowicza zamieniał się w piknik na trawie. W alejce przy pływalni można było kupić nie tylko kawę, ale również naleśniki, ciasta, świeże soki z wyciskanych owoców czy różnego rodzaju chleby. W sobotę Targ Śniadaniowy odbył się po raz ostatni w Parku Kasprowicza. Od sierpnia zostaje przeniesiony na Cytadelę. Ale jest też dobra wiadomość. Śniadania na trawie z warsztatami projektowania ogrodu od 9 sierpnia będzie organizować Kolektyw Kąpielisko.

Od 10 maja w każdą sobotę między godz. 8 a 16 Park Kasprowicza tętnił życiem. Organizatorzy Targu Śniadaniowego chcieli stworzyć warunki do wspólnego posiłku z przyjaciółmi - śniadania z możliwością zjedzenia przy stołach i na kocach. I to im się udało. Miejsce, które na co dzień służy do spacerów, biegania czy wyprowadzania psa zamieniło się w piknik. Niestety 26 lipca odbył się ostatni Targ Śniadaniowy w Parku Kasprowicza, mimo iż miał być tutaj w każdą sobotę do końca września. Organizatorzy na prośbę wystawców postanowili od sierpnia przenieść imprezę na Cytadelę.

Ostatnio sporo wystawców rezygnuje, narzekają na duże nasłonecznienie. Topią się lody, jest problem z handlem. Podjęliśmy decyzję, że sobotni Targ Śniadaniowy od sierpnia będzie odbywać się na Cytadeli. Taką podjęliśmy decyzję, bardzo nam przykro. Park Kasprowicza to jest doskonałe miejsce, ale niestety siła wyższa. Z tygodnia na tydzień było coraz mniej wystawców. Na Cytadeli udało nam się znaleźć miejsce, gdzie jest otulina z wysokich drzew. Mieszkańcy Łazarza nie powinni się obrazić. Na Sołacz jest ok. 4 kilometry. To nasze ryzyko, że może być mniej osób, ale musimy dbać o to, by wystawcy mogli eksponować towar, którym mogą handlować bez zagrożeń - powiedziała Magdalena Kosakowska, menadżer Targu Śniadaniowego w Poznaniu.

Spacerowicze, którzy w sobotę zawitali do Parku Kasprowicza byli raczej zawiedzeni, że był to już ostatni Targ Śniadaniowy.

Na Cytadeli też jest fajnie, choć tutaj mieliśmy bliżej. Targ Śniadaniowy to bardzo dobra idea. Można miło spędzić czas w sobotę. Byłam już dwukrotnie na Sołaczu i tutaj w Parku Kasprowicza jestem na Targu Śniadaniowym pierwszy i niestety ostatni raz. W Targu Śniadaniowym podobają mi się pyszności, które można spróbować - uważa Jagoda Skórzewska.

Bardzo mnie to martwi, że Targ Śniadaniowy znika z Parku Kasprowicza, bo mieszkam tutaj niedaleko. Ale będę jeździć na Sołacz i Cytadelę. Jest to fajna impreza, takie miejsce jest potrzebne, zwłaszcza w tej dzielnicy. Na Targu Śniadaniowym najbardziej zachwycił mnie prawdziwy żytni chleb z różnymi dodatkami czy naleśniki. Bywałam tutaj co tydzień - sądzi Agnieszka Marciniak.

Trochę szkoda, że Targ Śniadaniowy nie będzie odbywać się już przy Arenie. Była to dobra lokalizacja, ale widziałem, że więcej ludzi jest na Sołaczu, podobnie będzie pewnie na Cytadeli. Na Targu Śniadaniowym bywamy średnio co dwa tygodnie. Podoba mi się tutaj, że nie muszę robić śniadania i można wszystko zjeść na miejscu - wskazuje Michał Buciol.

W alejce przy pływalni podobnie jak przez dziesięć ostatnich sobót można było kupić tarty ze szpinakiem, tuńczykiem, szparagami, pesto z burników lub z pietruszką. Spore kolejki ustawiały się do stoisk z naleśnikami i ręcznie wyrabianymi lizakami i cukierkami karmelowymi. Nie brakowało również regionalnych produktów - wyrobów mięsnych z Podlasia czy serów z koziego mleka. Chętni mogli ochłodzić się świeżymi sokami.

Soki własne produkcji. Bazą jest jabłko, dodawane są soki z wiśni, marchewki, truskawki czy porzeczki. W przypadku soku jabłkowo-burakowego jest ok. 60 kg buraków na 300 kg jabłek. Innego smaku jest ok. 10-15 procent. Jest to sok z czystych owoców i warzyw, bez żadnych koncentratów. Póki co soki są dostępne tylko tutaj na Targu Śniadaniowym. Szukam chętnych podmiotów do współpracy - objaśnia Władysław Dobrosz, jeden z wystawców.

W ramach Targu Śniadaniowego w Parku Kasprowicza ćwiczono również jogę.

Na pewno joga nie jest religią, tak jak niektórzy się wypowiadają. Nie rozumiem protestów, które się pojawiają. Wypowiadają się osoby, które nie mają o tym pojęcia. Joga jest systemem filozoficznym. Po przez praktykę asan mamy nauczyć się wchodzić w stany medytacyjne. Joga zaczyna działać, kiedy zasady wprowadzamy w życie, kiedy próbujemy coś zmienić. Jest to nauka, by być tu i teraz. Dzięki temu, że jesteśmy w trakcie praktyki asan skoncentrowani cały czas na chwili obecnej, na tym oddechu i tym co robimy to właśnie udaje nam się przenieść to życia codziennego. Życie chwilą obecną daje nam szczęście. Jogę może ćwiczyć każdy. Trzeba mieć tylko chęci i chwilę zaparcia - powiedziała Monika Balicka z Yoga Loft.

Pomysł Targów Śniadaniowych zrodził się na warszawskim Żoliborzu. Organizatorzy Targu Śniadaniowego chcieli stworzyć warunki do wspólnego posiłku z przyjaciółmi - śniadania z możliwością zjedzenia przy stołach i na kocach. Natomiast w parkowych alejkach można kupić świeże warzywa, produkty mięsne, pieczywo, sery z koziego mleka, naturalne soki z wyciskanych owoców, miody, przyprawy, a także tradycyjne i regionalne produkty.

Targ Śniadaniowy od kolejnej soboty, 2 sierpnia przenosi się na dobre z Łazarza na Cytadelę, ale tradycja pierwszego i najważniejszego posiłku dnia na trawie ma być kontynuowana.

Po krótkiej przerwie chcemy wrócić na Łazarz. Zależy nam na tym, żeby kontynuować tradycję śniadania w Parku Kasprowicza. W soboty chcemy organizować spotkania już trochę mniej formalne, nie będziemy zapraszać wystawców. Idea będzie taka, by każdy przychodził z własnym śniadaniem, kocem lub siedzeniem. Czekać będą także kanapki, ciasto i kawa. W tygodniu chcemy organizować warsztaty projektowania ogrodu i architektoniczne. W sierpniu chcemy wysiać rośliny, które przetrwają zimę. Chcemy również zaaranżować przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. We wrześniu planujemy zbudować grill - zapowiada Klaudia Lewczuk, Kolektyw Kąpielisko.

Śniadanie na trawie i warsztaty projektowania ogrodu odbędą się 9 sierpnia o godz. 11:00. Zbiórka przy boisku do mini-koszykówki ulicznej (streetballu).

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (4)

27-07-2014 14:56:31
Steff
Szkoda. Trzeba będzie, jak pisze Tomek, wziąć sprawy w swoje ręce. Ta inicjatywa była szansą dla Łazarza. Żal byłoby ją zaprzepaścić.
27-07-2014 10:14:39
Tomek
Nie pozostanie nic innego jak przychodzić z własnym koszyczkiem:)
27-07-2014 09:14:45
tonny
Trochę szkoda, ale śniadanie na trawie też brzmi ciekawie. Na pewno będzie taniej;)
26-07-2014 23:57:57
kaśka
Szkoda, po prostu szkoda. Targ Śniadaniowy ożywiał to miejsce. Miał być do końca września, był do końca lipca. Widać, że to już typowa komercha, o czym świadczyły wysokie ceny. 8-12 złotych za malutki kawałek ciasta to lekka przesada.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: