Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

OFE czy ZUS? Czas na wybór jeszcze tylko do czwartku! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
OFE czy ZUS? Czas na wybór jeszcze tylko do czwartku!
30-07-2014 13:14   Janusz Ludwiczak
Do 31 lipca można wybrać czy składki emerytalne mają trafiać w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy w części do Otwartego Funduszu Emerytalnego i ZUS. By zostać w OFE trzeba złożyć deklarację.

Jeszcze tylko dzień pozostał na podjęcie decyzji w sprawie emerytury. Zgodnie z reformą to my zdecydujemy, czy emeryturę będziemy otrzymywać od ZUS czy od OFE. 27 grudnia Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie emerytalnym przewidującą przekazanie w dniu 3 lutego 2014 do ZUSu obligacji skarbowych posiadanych przez OFE. I tak Otwarte Fundusze Emerytalne przekazały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 51,5% zgromadzonych środków, w sumie aktywa o wartości 153.151,2 mln złotych. 130.187,6 mln zł stanowiły skarbowe papiery wartościowe, 15.614,2 mln zł stanowiły obligacje emitowane przez BGK na rzecz Krajowego Fundusz Drogowego, gwarantowane przez Skarb Państwa. Dług publiczny spadł o 134 mld zł.

Od 1 kwietnia można wybrać, czy środki mają być wpłacane do OFE czy pozostaną w ZUS. By środki były odprowadzane do Otwartego Funduszu Emerytalnego należy najpóźniej do dnia 31 lipca złożyć deklarację. Można to uczynić osobiście w siedzibie ZUS (lub też wrzucając dokument do ZUSomatu), pocztą (przy wysyłaniu deklaracji liczy się data stempla), przez internet - przy pomocy Portalu Usług Elektronicznych ZUS. Decyzję będzie można zmienić ponownie w 2016 roku, a następnie co cztery lata w czasie tzw. "okienek transferowych".

Do końca czerwca decyzję o pozostaniu w OFE podjęło tylko 440 tysięcy osób spośród 14 milionów ubezpieczonych. Do I Oddziału ZUS w Poznaniu (obejmującego również Grunwald) wpłynęło ponad 12 tysięcy deklaracji, czyli 3% wszystkich ubezpieczonych w tym oddziale.


Komentarze (2)

24-07-2014 15:41:16
katka
I co tu pisać ?? zakaz reklamowania ofe, optymalny czas ( wakacje sam środek ) dobrowolności, ale jak nic się nie zrobi to wszystko wraca do zus - nie pozostaje po staremu...nasze państfo w pełnej karasie... Pierwsze ZMUSZONO nas do ofe teraz daję się nam optymalne prawo wyboru ...zastanawia mnie jednak fakt dlaczego ????dlaczego procent jest tak absurdalnie niski? Nie znam nikogo, kto z jadem nie mówiłby o zus - złodzieje, bandyty, luksusowe pałace... ZATEM dla zasady należało pozostać w ofe! A dzięki takiej postawie, cóż nie można się spodziewać niczego więcej jak podwyżki w najbliższym czasie składki - skoro tak ufamy - skoro wybieramy, obdarzamy społecznym zaufaniem....oszołomienie jest wielkie jak korbol -żal mi tych ludzi walczących z zus o jego likwidację bo ponieśli klęskę - bo, o co walczą skoro wszystkim tak dobrze? Ja wybrałam ofe dla zasady i z przekonania liczę i życzę zus wszystkiego co najgorsze Nie będę też jakoś specjalnie użalać się nad osobami którym zus odebrał rentę czy zasiłek choć ręka czy noga nie odrosła...bo przecież decydować mają ludzie dorośli ? prawda ? Niemniej jednak wszystkim pozostającym w zus życzę powodzenia [..]
24-07-2014 13:56:38
Tomek
Jeszcze trochę i cały ten system padnie na plecy. Rabunkowa gospodarka nie może trwać wiecznie. ZUS nic nie inwestuje tylko wszystko przejada. Myślę, że osoby, które obecnie są w wieku 30 lat nie doczekają żadnej emerytury od Państwa. Czas inwestować samodzielnie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: