Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szczyt "za pięć dwunasta" {GALERIA ZDJęć} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szczyt "za pięć dwunasta" {GALERIA ZDJęć}
30-11-2008 22:26   Janusz Ludwiczak
Portalowi lazarz.pl udało się podpatrzeć ostatnie przygotowania do Konferencji Klimatycznej. Byliśmy też w miejscach, gdzie już od poniedziałku nawet 10 tysięcy gości będzie obradować podczas szczytu COP14 na temat zmian klimatu i ich skutków.

Nawet 10 tysięcy osób ze 192 krajów z całego świata już od poniedziałku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie obradować podczas XIV Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.

Goście konferencji obradować będą w siedmiu targowych pawilonach na 42 tys. m kw. eksterytorialnej powierzchni. I tak w pawilonie 8A przygotowano centrum prasowe, a w "dziewiątce" znajdzie się pawilon europejski wraz z biurami unijnymi. Natomiast w tzw. "czteropaku", czyli w pawilonach 7A i 8 przygotowano ogromne sale plenarne na minimum 1000 miejsc siedzących.

Na targach i w jego pobliżu trwają ostatnie prace, a trzeba się spieszyć, bo teren obrad musi zostać oddany ONZ w sobotę o godzinie 8:00. Wszelkie prace kosmetyczne związanie z zielenią i drogami wokół targów powinny zakończyć się najpóźniej w niedzielę.

Na całym terenie szczytu COP14 będzie można korzystać z bezprzewodowego internetu. W kilku salach przygotowano też stoiska z komputerami stacjonarnymi i możliwością podłączenia się przez laptopy do internetu. Komputery i łączność internetową w dużej mierze zapewniły Międzynarodowe Targi Poznańskie po konsultacjach i uzgodnieniach z Ministerstwem Środowiska i ONZ.

W salach plenarnych przygotowano na obradujących mikrofony i słuchawki z tłumaczami na sześć oficjalnych języków ONZ oraz dodatkowo na język polski (ze względu na pełnienie Polski jako gospodarza szczytu mieliśmy taką możliwość). Przy każdym stoliku w salach plenarnych umieszczono cztery krzesła, w tym dwa bezpośrednio przy stole. Uczestnicy Konferencji na salach plenarnych rozstawieni będą w kolejności alfabetycznej według nazwy kraju.
Warto też dodać, że każda z dwóch sal plenarnych i 32 konferencyjnych nie ma numeru, lecz otrzymała nazwę polskich zwierząt. I tak biura delegacji, znajdujące się w pawilonie nr 7 otrzymały nazwę "Bocian". W każdej z sal znajdują plakaty, przedstawiające Polskę. Jest Dolina Pięciu Stawów, nadbałtycka plaża czy nadwiślański krajobraz. W samym "czteropaku" na ogromnych bilbordach przedstawione są cztery pory roku.

Przy obradach w sprawie zmian klimatu pomyślano przede wszystkim o ekologii. Dla uczestników szczytu przygotowano 634 kosze do segregacji śmieci - do papieru, oznaczone kolorem niebieskim, do plastiku (kolor żółty) i szkła.
Delegatów wozić będą też zasilane ekologicznie samochody BMW i Volkswageny (z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, ale wyprodukowane poznańskiej fabryce w Antoninku).
Delegacje rządowe, które nie mają swoich aut, będą jeździć limuzynami na wodór. - powiedział Marcin Pleta, koordynator zespołu logistycznego z Komitetu Organizacyjnego COP 14.
W sumie gości szczytu klimatycznego wozić będzie 18 samochodów zasilanych ekologicznym gazem CNG i 21 srebrnych lub czarnych BMW z silnikiem zasilanym na wodór.

Wszystkie pawilony Konferencji Klimatycznego zostały połączone specjalnymi przeszklonymi łącznikami, które będą chronić przed opadami i będą klimatyzowane.


Fot: Janusz Ludwiczak, archiwum

SERWIS SPECJALNY www.cop14.lazarz.pl

Komentarze (1)

29-11-2008 18:37:36
sosi
Fajne fotki. No to od poniedziałku będzie kocioł na mieście,
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: