Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz chce ubiegać się o grant na remont alejek w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz chce ubiegać się o grant na remont alejek w Parku Kasprowicza
14-07-2014 07:20   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że zniszczone alejki w Parku Kasprowicza, na których biegacze i rowerzyści mogą zrobić sobie krzywdę zostaną zmodernizowane. Rada Osiedla Św. Łazarz będzie ubiegać się o grant na ich remont. Ponadto łazarski samorząd pomocniczy planuje wybudować przy Arenie plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych.

Tym razem sesja Rady Osiedla Św. Łazarza odbyła się w Filii nr 1 - Klub Centrum Zespołu Dziennych Domów Pomocy przy ul. Konopnickiej. Na początku posiedzenia głos zabrał Krzysztof Kapitaniuk z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, który zachęcał radę na przekazanie środków w ramach dofinansowania zakupu radiowozu dla komisariatu Policji Poznań-Grunwald. Radiowóz ma kosztować 70 tys. zł, z czego połowę pokryje Komenda Główna Policja. Rada Osiedla Św. Łazarz, podobnie jak inne grunwaldzkie samorządy pomocnicze miałaby przekazać do 3,5 tys. zł.

Następnie łazarscy radni podjęli negatywną opinię w sprawie zmiany sposobu parkowania pojazdów na ul. Bukowskiej i Marcelińskiej wokół terenu wojskowego. Komenda Garnizonu i 14. Wojskowy Oddział Gospodarczy wystąpiły z wnioskiem o wprowadzenie zakazu parkowania na ulicy Marcelińskiej (pomiędzy Grunwaldzką a Polną). Wojsko obawia się podsłuchów z zaparkowanych samochodów, a także chce udrożnić drogę wjazdową i dojście do Wojskowego Biura Emerytalnego. Więcej o tym w artykule: W obawie przed podsłuchami wojsko chce wprowadzić zakaz parkowania na Marcelińskiej.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Osiedla Św. Łazarz, która odbyła się we wtorek 1 lipca podjęta została również uchwała w sprawie przystąpienia do konkursu na dofinansowanie zadań inwestycyjnych. Łazarscy radni chcą ubiegać się o dofinansowanie placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, który miałby stać w Parku Kasprowicza. Największą dyskusję wśród radnych wywołała lokalizacja placu. Pierwotnie plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych miał stanąć na terenie przy boisku do streetballu, ostatecznie zdecydowano u jego zlokalizowaniu przy istniejącym placu zabaw, znajdującym się przy siłowni na wolnym powietrzu.

Super idea, ale nie w tym miejscu. Dzieci niepełnosprawne powinny być integrowane ze wszystkimi dziećmi. Byłabym też za tym, by w Parku Kasprowicza tworzyć strefy tematyczne. Skoro już zbudowaliśmy plac zabaw przy siłowni rozbudowujmy go dalej. Jestem za tym, by stworzyć jeden duży plac zabaw. Poza tym plac zabaw od strony ul. Chociszewskiego miał zostać zlikwidowany - zaznaczyła radna Bogna Zielińska.

Idea była taka, by nie gromadzić ludzi w jednym miejscu, a rozproszyć ich po całym parku. Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych połączony zostałby ze starym placem od strony ulicy Chociszewskiego. Lokalizację tą zaproponowaliśmy również ze względu na większe urządzenia i podjazdy do nich, które trzeba zbudować. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, nie upieram się za tą lokalizacją - wskazywał Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie radni postanowili, że integracyjny plac zabaw powstanie w pobliżu siłowni na wolnym powietrzu i stolików do gry w szachy. Jego budowa ma kosztować 180 tys. zł.

Rada Osiedla Św. Łazarz chce również ubiegać się o grant na remont nawierzchni alejek w Parku Kasprowicza.

Chcielibyśmy wyrównać najbardziej zniszczone alejki, tak aby ułatwić poruszanie się matkom z wózkami, osobom niepełnosprawnym, spacerowiczom, biegaczom i rowerzystom. Organizowane są tutaj targi śniadaniowe, wyremontowana została pływalnia. Alejki w parku przy Arenie nie mogą przypominać drogi średniowiecznej w XXI wieku - przekonuje Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Łazarscy radni zaopiniowali również projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Poparcie Rady Osiedla Św. Łazarz uzyskały projekty: Od(nowa) pływalni przy Arenie, Plac Nowakowskiego jako miejsce rekreacji, modernizacja Rynku Łazarskiego, Zielony Fyrtel, renowacja Areny, zjeżdżalnie, renowacja Areny i Rowerowa Trasa Grunwaldzka. Rada nie poparła projektu modernizacji sali POSiR przy Arenie, stworzenie ogniska w Parku Kasprowicza i wodnego placu zabaw w Parku Kasprowicza.

Na zakończenie sesji omówiono wstępnie plan wydatków - Osiedla Św. Łazarz na 2015 rok. Budżet Osiedla Św. Łazarz na 2015 rok wyniesie 807 414 złotych.

Wśród proponowanych przyszłorocznych inwestycji są remonty chodników: na ulicy Matejki (od Orzeszkowej do Grunwaldzkiej, po stronie 2 LO) - 140 tys. zł, na ul. Dmowskiego (Rynek Łazarski - Stablewskiego) - 100 000 zł, Arciszewskiego (budowa chodnika od ul. Palacza do przystanku autobusowego) - 20 tys. zł. Rada osiedla chce przeznaczyć również 60 tys. zł na dalszą realizację małej architektury i zieleni na ul. Głogowskiej oraz 80 tys. zł na rozbudowę placu zabaw przy ul. Dmowskiego. Ponadto 12 tys. zł ma zostać przekazane na montaż stojaków na rowery, które staną na skwerze im. Kazimierza Nowaka (tzw. Lejek Łazarski), w Parku Kasprowicza i na Placu Nowakowskiego.

Budżet na 2015 r. Rada Osiedla Św. Łazarz uchwali podczas specjalnej sesji, która odbędzie się 11 sierpnia. Radni proszą o konsultacje mieszkańców i przekazywanie propozycji związanych z wydatkowaniem środków. Sugestie można nadsyłać do 25 lipca 2014 r. na adres e-mailowy: Osiedle_Lazarz@um.poznan.pl.


R E K L A M A

Komentarze (2)

16-07-2014 14:07:13
Szymon
Dobry kierunek!
15-07-2014 00:58:05
JS
Przydałoby się też posadzić parę drzew wokół placu zabaw, bo w słoneczne dni można dostać udaru oraz parę dodatkowych ławek wewnątrz ogrodzonego placu - w części dla najmłodszych. Ciężko sterczeć w upale i podpierać się o siatkę ogrodzeniową a maluchy trzeba mieć na oku :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: