Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Plac Nowakowskiego miejscem rekreacji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Plac Nowakowskiego miejscem rekreacji
10-07-2014 07:40   Janusz Ludwiczak
Posadzenie nowych roślin, wykonanie oczka wodnego, modernizacja ścieżek, wyeksponowanie pomnika Kazimierza Nowakowskiego i jego odnowienie, siłownia zewnętrzna i stojaki rowerowe - "Plac Nowakowskiego miejscem rekreacji" - to kolejny projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego.

Projekt polegać będzie na rewitalizacji tego skrawka zieleni przy zbiegu ruchliwych ulic Grunwaldzkiej, Przybyszewskiego. W najbliższym otoczeniu znajdują się kamienice z początku XX oraz Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego. W najbliższym sąsiedztwie placu znajdują się miejsca przesiadkowe linii tramwajowych i autobusowych. Dla mieszkańców Poznania potrzebne byłoby miejsce im przyjazne, gdzie choć na chwilę mogliby odpocząć wśród zieleni. W celu poprawy wizerunku i funkcjonalności tego miejsca planujemy: usunięcie zbędnych drzew i krzewów; przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia; posadzenie nowych roślin i odnowienie istniejących; modernizacja szlaków komunikacyjnych – rozbiórka istniejących nawierzchni, odwodnienie terenu, utwardzenie całej nawierzchni placu; modernizacja ścieżek istniejących oraz likwidacja nieużywanych, dobudowa nowych ścieżek w miejscu ścieżek wydeptanych; odnowa istniejącej pergoli, nowe nasadzenia i utworzenie nowych powierzchni wypoczynkowych, modernizacja istniejącego trejażu, zainstalowanie nawadniania; wyeksponowanie pomnika Kazimierza Nowakowskiego i jego odnowienie; wymiana lampy usytuowanej w centralnej części placu i zainstalowanie nowych punktów oświetlenia; modernizacja części z placem zabaw, wymiana nawierzchni i dodanie nowych urządzeń zabawowych; wykonanie siłowni zewnętrznej od strony ul. Niecałej; w centralnym miejscu placu wykonanie „oczka” wodnego; ustawienie nowych ławek i koszy na śmieci; ustawienie stojaków rowerowych - objaśnia Maria Łazarz, pomysłodawczyni projektu "Plac Nowakowskiego miejscem rekreacji".

Projekt polega na rewitalizacji tego skrawka zieleni przy zbiegu ruchliwych ulic w otoczeniu kamienic, które nie posiadają ogródków. Plac jest miejscem spacerów i odpoczynku. Nawierzchnia w centralnej części placu wykonana z tłucznia przerośniętego chwastami, brak roślinności, drzew i krzewów zachęcających do odpoczynku. W północnej części placu usytuowana jest pergola za którą znajduje się plac zabaw i mini siłownia. Stan i wiek roślinności placu jest różny. Na placu można zauważyć wydeptane ścieżki, które sugerują potrzeby pieszych różne od wcześniej wytyczonych ścieżek. Dzięki odnowieniu i modernizacji placu będzie on stanowić miejsce rekreacji a nie tylko ścieżkę komunikacyjną. W zwartej zabudowie centrum miasta brakuje miejsc, w których można chociaż chwilę odpocząć od ulicznego zgiełku w otoczeniu przyrody. Dzięki realizacji projektu zapewnione zostanie w pełni bezpieczne i higieniczne miejsce do wypoczynku dla wszystkich poznaniaków - przekonuje Filip Olszak, współautor projektu.

Bezpośrednimi użytkownikami będą wszyscy poznaniacy. Dzięki dobremu skomunikowaniu placu i dobrej lokalizacji wzdłuż linii komunikacji miejskiej beneficjentami mogą być zarówno mieszkańcy jak i osoby spoza Poznania przyjeżdżające do szpitala. W ramach realizacji powyższego projektu planowane jest zrealizowanie urządzeń rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych, co spowoduje korzystanie z niego przez mieszkańców tej części Poznania - dodaje Bogumiła Maćkowiak.

Całkowity koszt projektu szacowany jest na 890 tysięcy złotych, z czego 14 tys. zł kosztowałby projekt wykonawczy remontu i 320 tys. zł wymiana nawierzchni całego placu. 40 tys. zł potrzebne byłoby na zbudowanie placu zabaw dla dzieci, a kolejne 40 tys. zł na utworzenie siłowni. Autorzy projektu uwzględnili również małą architekturę w postaci ławek, koszy, donic i stojaków rowerowych - 126 000 zł i odnowienie pomnika Kazimierza Nowakowskiego - 30 tys. zł. Przewidziano również wykonanie oczka wodnego (70 000 zł).


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: