Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stoją tu wille z lat 30. XX wieku. Za Niemców zwała się Wendelinstrasse - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stoją tu wille z lat 30. XX wieku. Za Niemców zwała się Wendelinstrasse
06-07-2014 08:22   Janusz Ludwiczak
Ulica ta ma tylko 174 metry długości, choć nie jest najkrótszą na Łazarzu. Najstarsze budynki przy tej ulicy zostały zbudowane w latach 1930-1938. Za panowania Niemców nosiła nazwę Wendelinstrasse. Do końca lat dwudziestych panował tutaj krajobraz wiejski - w kolejnym odcinku z cyklu "Spacer po Łazarz - patroni naszych ulic" opisujemy ulicę Nehringa.

Ulica Nehringa:

 • Długość: 174 m
 • Kod pocztowy: 60-247
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 34 (ul. Chociszewskiego 18/20), inna poczta w pobliżu - UP Poznań 74 (ul. Głogowska 132/140)
 • Ilość budynków: 10
 • Najwyższy numer: 11
 • Status drogi: gminna/lokalna, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Matki Boskiej Bolesnej (ul. Głogowska 97)
 • Parafia: Chrystusa Sługi (ul. Palacza 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 39, Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62), Gimnazjum nr 53 (ul. Winklera)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 24


Ma tylko 174 metry długości

Ulica Nehringa ma tylko 174 metry długości. Jest jednokierunkowa i prowadzi z południa na północ, łącząc ulicę Winklera z Hetmańską. Znajduje się przy niej 11 budynków, głównie domy jednorodzinne.


Wille z lat 30. XX wieku. Za Niemców zwała się Wendelinstrasse

Najstarsze budynki przy tej ulicy zostały zbudowane w latach 1930-1938. W latach 30. XX wieku powstały wille pod numerem 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 i 11.

Wiadomo, że za panowania Niemców nosiła nazwę Wendelinstrasse. Wendelin jest to imię męskie o nieustalonym do końca pochodzeniu, ale przyjmuje się, że stanowi ono skróconą formę imion germańskich dwuczłonowych, takich jak Wendelbert, Wendelmar, Wendelgart. Pierwszy człon, Wendel-, najprawdopodobniej oznaczał "pochodzący z plemienia Wandalów". Św. Wendelin był pasterzem i być może mnichem, według tradycji przybyłym z Irlandii.


Do końca lat dwudziestych panował tutaj krajobraz wiejski

Między Głogowską a Arciszewskiego, tam gdzie do końca lat dwudziestych panował nie zamącony krajobraz wiejski, zaczęło się niebawem rozwijać duże zgrupowanie okazałych willi. Pierwsze tego rodzaju zabudowę otrzymały ulice Biedrzyckiego i Winklera. Wkrótce potem wyrosły wille wzdłuż ulic: Cybulskiego, Nehringa, Rogalińskiego i Arciszewskiegoe Zbigniew Zakrzewski w swojej książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".


Biuro Obsługi Mieszkańców

Pod "piątką" mieści się Biuro Obsługi Mieszkańców nr 5 Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, które jeszcze do niedawna zarządzało miejskimi lokalami.

Od 21 października 2013 r. nie MPGM, a Zespół Zarządców Nieruchomości WAM zarządza miejskimi kamienicami. Ta warszawska firma wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Mieszkańcy sprawy związane z opłatami i lokalami mogą załatwiać już nie w biurze obsługi mieszkańców MPGM przy ul. Nehringa 2 lecz w nowym punkcie obsługi klienta przy ul. Sczanieckiej 1/15.


Ulica językoznawcy i historyka

WŁADYSŁAW NEHRING - polski językoznawca i historyk, badacz języka starosłowiańskiego, autor prac naukowych i popularnonaukowych z dziedziny historii Słowian i gramatyki języków słowiańskich.

Urodził się 23 października 1830 r. w Kłecku (powiat gnieźnieński). Absolwent gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. W 1850 r. dzięki uzyskaniu stypendium od Towarzystwa Naukowej Pomocy im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1856 r. uzyskał tytuł doktora. Po zdaniu w tym samym roku egzaminu nauczycielskiego pracował jako nauczyciel gimnazjalny. Po uzyskaniu w 1867 r. tytułu profesora objął Katedrę Języków i Literatur Słowiańskich na Uniwersytecie Wrocławskim. Był wykładowcą literatur słowiańskich, gramatyki porównawczej oraz gramatyki języka starosłowiańskiego.

Szczególną uwagę poświęcał mitologii słowiańskiej i związanej z nią kulturze ludowej, był twórcą seminarium slawistycznego, popularnego wśród polskich studentów.

W latach 1893-1894 był rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Był także członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie, Akademii Nauk w Petersburgu i w Pradze, a także członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu.

Zmarł 20 stycznia 1909 r. we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim.

Jego imię noszą ulicę w Szczecinie, Poznaniu i we Wrocławiu. W 2003 r. w Collegium Europaeum Gnesnense Dawid Jung powołał Sekcję Literacko-Filozoficzną im. Władysława E. Nehringa, w Kłecku natomiast powstało Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa.


Ciekawostki:

 • Latem 2011 r. pojawiła się tabliczka z napisem "Okresowo rozpylany monotlenek diwodoru. Proszę nie wprowadzać PSÓW". Tabliczka, którą zamontowali właściciele jednej z nieruchomości przy pomaga. Ich trawnik jest "wolny" od psich kup. Więcej w artykule: "Monotlenek diwodoru" sposobem na psie kupy?
 • w dwóch willach naprzeciwko siebie znajduje się agencja ubezpieczeniowa PZU.
 • pod numerem 6 znajduje się hostel.
 • ulica Nehringa znajduje się również w Szczecinie i we Wrocławiu. W mieście, którego symbolem jest gryf, czyli stolicy zachodniopomorskiego, przy zbiegu ulic Pokoju i Na Wzgórzu stoi pomnik Władysława Nehringa. W Kłecku znajduje się Gimnazjum jego imienia.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań, Wyd. Poznańskie, 1985
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: