Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary Grunwald: Odsłonięto obelisk poświęcony prof. Januszowi Ziółkowskiemu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary Grunwald: Odsłonięto obelisk poświęcony prof. Januszowi Ziółkowskiemu
27-06-2014 11:35   redakcja, Biuletyn Miejski
W czwartek na skwerze przy zbiegu ulic Marcelińskiej i Grochowskiej na Starym Grunwaldzie odsłonięto obelisk poświęcony profesorowi Januszowi Ziółkowskiemu - socjologowi, pracownikowi UNESCO, rektorowi UAM, ministrowi w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy i mieszkańcowi Grunwaldu.

We wrześniu skwer przy zbiegu ulic Marcelińskiej i Grochowskiej otrzymał imię Profesora Janusza Ziółkowskiego. W czwartek odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku, jemu poświęconemu.

Był sprawnym organizatorem, odważnie wprowadzał pionierskie reformy polityczne i społeczne w duchu kompromisu - wspominał prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM.

Janusz Ziółkowski był wielką osobistością, a jednocześnie człowiekiem skromnym, obytym w świecie, ale nie zapominającym o utrzymywaniu dobrych relacji z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami - dodał Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Janusz Ziółkowski (1924 - 2000) - polski socjolog, działacz społeczny, senator I kadencji, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Urodził się 6 kwietnia 1924 r. w Sosnowcu. W okresie wojny włączył się w działalność podziemia. Po wojnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1945 r. przeniósł się do Poznania, gdzie studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym oraz Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1957 r. został adiunktem w Katedrze Socjologii na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1958 - 1960 przebywał na stażu w Liverpool University i London School of Economics. W latach 60. i 70. współpracował z UNESCO. W 1972 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1981 r. został wybrany na rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak już w następnym roku został usunięty z tego stanowiska przez ówczesne władze komunistyczne. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W wyborach parlamentarnych w 1989 r. wybrany został do senatu I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1992 - 1995 był szefem Kancelarii Prezydenta RP. W 1995 r. odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Janusz Ziółkowski jest autorem około 160 publikacji naukowych, nierzadko mających charakter interdyscyplinarny. Wiele z nich dotyczy socjologii miasta, w tym także Poznania.
Zmarł 5 kwietnia 2000 r. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: