Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Młodzi chcieli posłuchać jak obalono komunę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Młodzi chcieli posłuchać jak obalono komunę
25-06-2014 12:43   Janusz Ludwiczak
O SKOSach, czyli Szkolnych Komitetach Oporu Społecznego, aresztowaniu opozycjonistów i prasie podziemnej rozmawiali uczestnicy debaty "Droga do wolności" z okazji 25-lecia wolnych wyborów, która odbyła się w ramach Malta Festival w Klubie Osiedlowym "Krąg".

W spotkaniu wzięli udział: Janusz Heller, który od ponad 30 lat związany jest z Łazarzem (nie tylko jako kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg" i pomysłodawca Dni Łazarza, ale również nauczyciel VIII LO i działacz opozycyjny), Marcin Kęszycki (współautor wszystkich scenariuszy i przedstawień, aktor Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, współpracownik KOR i SKS, kolporter ulotek, komunikatów i biuletynów KOR, pism ROPCiO, książek II obiegu, periodyków "Zapis", "Krytyka"; organizator spotkań z opozycjonistami, uczestnik demonstracji, kilka razy zatrzymywany, przesłuchiwany, przeszukiwany i pobity) oraz Andrzej Radke (działacz podziemnego ruchu wydawniczego, redaktor, grafik, drukarz, kolporter, członek Komitetu Oporu Społecznego Lech, współzałożyciel podziemnego pisma młodzieżowego „Lech”. Aresztowany, osadzony w Areszcie Śledczym Poznaniu, skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Poznaniu na 2 lata więzienia. Wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury - 2000 i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - 2010). Na spotkaniu zabrakło Wojciecha Dziabaszewskiego ("Dziabol") - opozycjonista, członek działającego w 8 LO Szkolnego Komitetu Oporu Społecznego (SKOS) i Konfederacji Młodej Polski ROKOSZ.

Debata "Droga do wolności" odbyła się w ramach projektu społecznego Kino Wolność i z okazji Malta Festival. We wtorkowym wieczór w Klubie "Krąg" pojawiło się sporo młodych osób, którzy urodzili się już w wolnej Polsce i chcieli wysłuchać jak obalono komunę, jakie podjęto przemiany ustrojowe w 1989 roku czy również dowiedzieć czym były SKOS-y, czyli Szkolne Komitetu Oporu Społecznego (jeden z takich działał w VIII LO).


Komentarze (3)

27-06-2014 06:09:16
Negatyw
W takim pędzie, wielu odkorkuje przed końcem jego spłaty.
26-06-2014 09:26:47
eswu
O ile nie uwikłają się w kredyty na 30 lat!
26-06-2014 07:15:17
Negatyw
Gdy im się już znudzi wyścig szczurów i targety, będą słuchać jak obalono "nową demokrację"...
Aktualności
Niezapominajka
16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: