Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

(Od)NOWA pływalnia - z placem zabaw i polem piknikowym za 2,5 mln zł - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
(Od)NOWA pływalnia - z placem zabaw i polem piknikowym za 2,5 mln zł
24-06-2014 08:31   Janusz Ludwiczak
Remont pływalni letniej w Parku Kasprowicza wraz zastosowaniem rozwiązań pro-ekologicznych (panele słoneczne, zbiorniki do deszczówki i wody z odzysku) i budową placu zabaw oraz polem piknikowym - to kolejny projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2015.

Projekt polega na modernizacji Pływalni Letniej położonej w Parku Kasprowicza, w okolicy hali sportowej „Arena”. W zeszłym roku po ponad 40 latach użytkowania została ona zamknięta. Spotkało się to z protestem mieszkańców Poznania, którzy wielokrotnie, przy różnych okazjach apelowali o jej ponowne uruchomienie. Przyczyną zamknięcia pływalni był fakt, iż obiekt zbudowany w latach ‘70, z którego korzystało kilka pokoleń mieszkańców Poznania (rocznie ponad 12.000 osób), nie spełniał już obecnych standardów bezpieczeństwa i wymogów sanitarnych. W tym roku, po wykonaniu najbardziej niezbędnych prac remontowych, pływalnia została ponownie uruchomiona. Przeprowadzony remont miał jednak bardzo ograniczony zakres i nie gwarantuje on w pełni, iż pływalnia będzie mogła działać bezproblemowo w kolejnych latach. Obiekt nadal, pod względem standardu i rozwiązań technologicznych, pozostaje w latach ’70. Proponowany projekt ma tchnąć w ten zaniedbany ośrodek sportowy nowe życie i przywrócić go na lata mieszkańcom naszego miasta. W ramach proponowanego projektu powstanie funkcjonalna przestrzeń do spędzania czasu wolnego. Teren Pływalni Letniej porośniętym bujną zielenią zapewni mieszkańcom Poznania, a zwłaszcza dzieciom, rekreację i zabawę na świeżym powietrzu w kontakcie z przyrodą. Proponowane rozwiązania zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa (w tym sanitarnego) użytkownikom Pływalni. Możliwość wykorzystania rozwiązań ekologicznych (panele słoneczne, wykorzystywanie deszczówki i zamknięty obieg wody) obniży z kolei koszty jej funkcjonowania - wyjaśnia Filip Olszak, autor projektu.

Dzięki remontowi Pływalni Letniej w Parku Kasprowicza będzie ona w dalszym ciągu stanowić miejsce rekreacji i spędzania wolnego czasu. W centrum miasta brakuje miejsc, w których można odpocząć od zgiełku w otoczeniu przyrody. Jest to jedna z przyczyn, dla których coraz więcej mieszkańców Poznania deklaruje chęć przeprowadzenia się „pod miasto”. Tendencja ta szczególnie widoczna jest wśród rodzin z małymi dziećmi. Żeby przeciwdziałać temu niekorzystnemu dla naszego miasta zjawisku konieczne jest zapewnienie w przestrzeni publicznej miejsc dostarczających rozrywki dzieciom oraz relaksu ich rodzicom. Projekt Remontu Pływalni Letniej w pełni odpowiada potrzebom mieszkańców Poznania, zapewniając im swego rodzaju rekompensatę z tytułu mieszkania z dala od natury. Dzięki jego realizacji zapewnione zostanie w pełni bezpieczne i higieniczne miejsce do zabawy dla wszystkich poznaniaków. Jest to szczególnie potrzebne w kontekście wciąż pogarszającego się stanu bezpieczeństwa sanitarnego jezior znajdujących się na terenie Poznania. Dzięki realizacji projektu zapewnione zostanie dalsze funkcjonowanie Pływalni Letniej w Parku Kasprowicza, która w przeciwnym przypadku zagrożona będzie dalszą degradacją i ponownym zamknięciem - uzasadnia Filip Olszak.

Koszt projektu szacowany jest na 2,5 milionów złotych, z czego projekt wykonawczy kosztowałby 20 tys,. zł, remont urządzeń do uzdatniania wody (w tym filtrowni) - 1 mln zł, remont i składane zadaszenie niecek basenów - 500 tys. zł, wymiana infrastruktury basenów - 100 tys. zł, wymiana nawierzchni dookoła basenów - 100 tys. zł. Ponadto 270 tys. zł miałoby wystarczyć na remont budynku socjalnego i gastronomicznego, a kolejne 200 tys. zł na zastosowanie rozwiązań pro-ekologicznych (panele słoneczne, zbiorniki do deszczówki i wody z odzysku). 140 tys. zł kosztowałby plac zabaw dla dzieci przy brodziku i budowa nowej zjeżdżalni przy brodziku wraz z urządzeniami zabawowymi w obrębie brodzika. W szacunkowych kosztach uwzględniono również utworzenie pola piknikowego (30 tys. zł), małą architekturę - ławki, kosze, donice, stojaki rowerowe (40 tys. zł) oraz zagospodarowanie i zabezpieczenie otoczenia wraz z zielenią (100 000 zł).


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: