Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nosiła nazwę Gutenbergstraße. Mieszkało tutaj wielu rzemieślników - ul. Mottego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nosiła nazwę Gutenbergstraße. Mieszkało tutaj wielu rzemieślników - ul. Mottego
19-06-2014 20:54   Janusz Ludwiczak
Ulica ta pojawia się po raz pierwszy na planie miasta z 1898 roku. Wtedy Łazarz był jeszcze osobną wsią i nie należał do Poznania. Przed 1918 r. i w czasie II wojny światowej nosiła nazwę Gutenbergstraße (Gutenberga). Najstarsza kamienica przy tej ulicy została zbudowana w 1899 roku i jest to jeden z najstarszych budynków na Łazarzu. Przy ulicy tej mieszkało wielu rzemieślników - kowal, murarz, rzeźnik, piekarz i stolarz. W naszym cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" - ulica Marcelego Mottego.

Ulica Mottego:

 • Długość: 171 m
 • Kod pocztowy: 60-723
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - FUP Poznań 2 (Rynek Łazarski 7)
 • Ilość budynków: 12
 • Najwyższy numer: 12
 • Status drogi: gminna/lokalna, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Matki Boskiej Bolesnej (ul. Głogowska 97)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 47, Szkoła Podstawowa nr 9 (ul. Łukaszewicza 9/13)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 9 (ul. Łukaszewicza 9/13), Gimnazjum nr 51 (ul. Potockiej 37)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 30, 31


Łączy Kolejową z Łukaszewicza

Ulica Mottego ma 171 metrów długości, prowadzi ze wchodu na zachód, łącząc ulicę Łukaszewicza z Kolejową. Znajduje się przy niej 12 budynków.


Została wytyczona w 1898 r. Wcześniej nazywała się Gutenberga

Ulica ta pojawia się po raz pierwszy na planie miasta z 1898 roku. Wtedy Łazarz był jeszcze osobną wsią i nie należał do Poznania. Przed 1918 r. i w czasie II wojny światowej nosiła nazwę Gutenbergstraße (Gutenberga). Jan Gutenberg, właściwie Jan Gensfleisch był to niemiecki złotnik, drukarz moguncki, rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Urodził się w 1399 roku, zmarł 3 lutego 1468 r. Pojawiają się również źródła, że do 1939 r. ulica ta nosiła nazwę Fichtego. Obecny patron został nadany tej ulicy 5 stycznia 1920 r. i zaraz po II wojnie światowej.


Najstarsza kamienica pochodzi z 1899 roku

Kamienica pod numerem 1, na rogu ul. Kolejowej (44) została zbudowana w 1899 roku, jest to jeden z najstarszych budynków na Łazarzu. Elewację neogotyckiej kamienicy mistrza ciesielskiego M. Flauma zdobią wielorakie płytki ceramiczne, układające się w motyw arkadek. Tuż obok, w domu pod nr 2 zachowała się kafelkowa dekoracja sklepu rzeźnickiego.

Jedną z najstarszych kamienic jest ta znajdują się po drugiej stronie ulicy - pod "siódemką". Budynek został zbudowany w 1905 r. jako dom własny architekta Waltera Czygana, z interesującym wystrojem sztukatorskim. W tym samym roku powstały również kamienice pod numerem 5, 6 i 12. Natomiast ok. 1910 roku wzniesiono kamienice pod numerami 2, 3, 8 i 9.

W latach 60. powstał blok Kolejowej Spółdzielni Mieszkaniowej, który znajduje się pod numerem 10/11/11a.


Ulica rzemieślników - mieszkali tutaj kowal, murarz, rzeźnik, piekarz i stolarz. Funkcjonowały tutaj zakłady papiernicze

Ulica , skupiając znacznie więcej mieszkańców niż pobliska Calliera zapewniała pełne pokrycie wszystkich potrzeb na usługi rzemieślnicze, z dodatkiem restauracji - pisze Zbigniew Zakrzewski w swojej książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".

Potwierdza to Andrzej Adamkiewicz w gazetce Parafii Matki Boskiej Bolesnej:
Ulicę zawsze zamieszkiwali ludzie o różnych profesjach, głównie - jak wszędzie na Łazarzu związanych z koleją. Oprócz nich, przed wojną mieszkali tutaj: kowal, murarz, rzeźnik, piekarz, fryzjer, kupiec, malarz, stolarz, cieśla i urzędnicy.

Z rzadziej spotykanych zawodów można wymienić: starszego pocztyliona Mariana Białkowskiego spod "jedynki", klucznika Wojciecha Wiśniewskiego spod "dwójki", czy mieszkający pod "siódemką" nawijacza Jana Marciniaka. Pod tym samym numerem mieszkał przybyły z Italii sztukator - Filippo Salvetti - dodaje Andrzej Adamkiewicz.

W podwórzu, na posesji pod numerem 10 i 11 znajduje się długi parterowy budynek, w którym mieściła się fabryka wyrobów papierniczych - kopert, zeszytów i ksiąg rachunkowych. Fabryka ta, która prowadzona była przez państwa Goździejewskich działała od 1930 r. aż do 1949 r. (również w okresie okupacji i okres powojenny). Wtedy nastąpiło upaństwowienie zakładu, równocześnie zmarł właściciel. Poznańskie Zakłady Papiernicze przy ul. Mottego działały do 1960 r.


Patronem nauczyciel, filolog, działacz społeczny i pisarz.

MARCELI MOTTY - nauczyciel, filolog, felietonista, autor m.in. "Przechadzek po mieście Poznaniu", pamiętnikarz, działacz społeczny, pisarz.

Pochodził ze spolszczonej rodziny francuskiej. Absolwent Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Następnie studiował filologię klasyczną i filozofię na Uniwersytecie w Berlinie, gdzie w 1840 r. uzyskał doktorat.

Po ukończeniu nauki na Uniwersytecie początkowo wykładał w szkole realnej w Międzyrzeczu, a następnie w gimnazjum Marii Magdaleny i w poznańskiej szkole realnej. Od 1843 do 1896 r. zajmował się pracą pedagogiczną w Poznaniu. Był nauczycielem m.in. w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Zajmował się również pracą społeczną w Towarzystwie Pomocy Naukowej i Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

Marceli Motty zasłynął głównie jako autor publikowanych na łamach "Dziennika Poznańskiego" Listów Wojtusia, które to były pełnymi humoru tygodniowymi pogadankami o sprawach poznańskich, a także zbiory felietonów - "Przechadzki po mieście" (1957, 1999), "Listy Wojtusia z Zawad" (1983), które stanowią istotny zbiór informacji o XIX-wiecznym Poznaniu.

Zmarł 17 stycznia 1898 r. Spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha.


Ciekawostki:

 • ulica Marcelego Mottego znajduje się tylko w Poznaniu.
 • Mottego jest jedną z nielicznych ulic, przy której zachowała się stara, przedwojenna numeracja. Pierwszy i ostatni numer wypadają naprzeciw siebie w okolicach ul. Kolejowej. Kolejne numery budynków występują obok siebie. Zazwyczaj po jednej stronie znajdują się budynki o numerze parzystym (przeważnie po stronie zachodniej i południowej), a po drugiej stronie ulicy o numerze nieparzystym (przeważnie po stronie wschodniej i północnej).


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań, Wyd. Poznańskie, 1985
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • Miesięcznik Parafii Matki Boskiej Bolesnej
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: