Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na zakończenie PeWuKi 2 zakopano Kapsułę Czasu, która przechowa współczesną historię do 2099 r. - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na zakończenie PeWuKi 2 zakopano Kapsułę Czasu, która przechowa współczesną historię do 2099 r.
16-06-2014 00:43   Janusz Ludwiczak
Dla upamiętnia II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencyjna Polska" w targowym ogrodzie MTP zakopano Kapsułę Czasu, w której znalazły się pamiątki, zdjęcia, monety, a także wydania gazet (w tym artykuły z portalu lazarz.pl). W uroczystości uczestniczyła Łucja Waligóra-Wiciak, która była uczestnikiem PeWuKi w 1929 roku. Kapsuła Czasu ma zostać odkopana za 85 lat, 15 czerwca 2099 r., w 170. rocznicę pierwszej i 85. rocznicę drugiej Powszechnej Wystawy Krajowej. Natomiast PWK 3 mogłaby się odbyć za 25 lat, w 50. rocznicę suwerennej Polski - zapowiedział Andrzej Byrt, prezes MTP.

Ponad 22 tysiące osób odwiedziło II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska", która prezentowała dorobek polskich firm i przedsiębiorstw na przełomie lat 1989-2014 z okazji 25-lecia wolnej Polski.

Wystawę tą zorganizowaliśmy z okazji 25-lecia wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Sięgnęliśmy również pamięcią do wydarzenia, które miało miejsce 85 lat, jakim była Powszechna Wystawa Krajowa zorganizowana w 10. rocznicą niepodległej Polski - mówił w trakcie zakończenia wystawy Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dla uczczenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia zakopano w ogrodzie targowym, przed pawilonem 15 Kapsułę Czasu, która ma przechować pamięć o historycznych jubileuszach, przemianach gospodarczych i politycznych, których jesteśmy beneficjentami. W przezroczystej, szklanej skrzyni umieszczone zostały przedmioty codziennego użytku - współczesne gazety, fotografie, informacje o aktualnej kondycji polskiej gospodarki, nauki i kultury, foldery z II PeWuKi.

Również portal lazarz.pl dorzucił wydrukowane w formacie A4 oraz zapisane na pendrajwie artykuły o PeWuCe, która 85 lat temu odmieniła oblicze ówczesnego Łazarza, o otwarciu drugiej PeWuKi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz inne publikacje z czerwca 2014 roku.

Chcielibyśmy zakopać Kapsułę Czasu, symbolicznego wspomnienia dla przyszłych pokoleń, które stwierdzą, że kolejne 25 lat Rzeczpospolitej to był dopiero lepszy rozwój z prawdziwego zdarzenia. Jestem z urodzenia optymistą, wiem, że tak będzie - powiedział Andrzej Byrt, prezes MTP.

W uroczystości uczestniczyła Łucja Waligóra-Wiciak, która była uczestnikiem PeWuKi w 1929 roku.

Byłam dwa razy na wystawie, raz ze szkołą, potem z rodziną. Miałam wtedy 12 lat. Była to wystawa najróżniejszych produktów: materiały, owoce, buty, wata, jedwabie. Wtedy Poznań bardzo wypiękniał, potem wojna zmieniła oblicze Poznania. Została zbombardowana piękna nasza szklana Palmiarnia. PeWuKa to był piękny okres. Było dużo egzotyki i zagranicznych gości - Japończycy, Chińczycy - wspomina 97-letnia Łucja Waligóra-Wiciak.

Na zakończenie II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencyjna Polska" wręczono honorowe medale dla Magdaleny Gyurkovich, architekta i projektanta wystawy a także Stefana Żurka, prezesa Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim.

Przyznano również nagrody w konkursie ogłoszonym przez Instytut Historii UAM i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wzięli w nim udział studenci, których zadaniem było opisanie historii firm, które od 1989 roku rozbudowywały z sukcesami swoją działalność. Prace pt. "Ćwierćwiecze polskiego biznesu", powstawały pod okiem ekspertów z Instytutu Historii UAM. Celem konkursu było połączenie akademickiej wiedzy studentów z realiami życia gospodarczego. Organizatorzy chcieli zainteresować młodych ludzi najnowszą historią polskiego biznesu.

Najlepsza okazała się Natalia Dur, której tekst poświęcony był Fabryce Mebli Biurowych Maro, zlokalizowanej w Komornikach. Laureatka otrzymała nagrodę o wartości 5 tys. zł. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. zł. otrzymał Piotr Bajerlein za pracę o firmie RBB-Stal z Jarocina. Na podium stanęła także Aleksandra Szajek, która opisała firmę Arpol z Poznania. Nagroda za zdobycie trzeciego miejsca wyniosła tysiąc złotych.

Zanim zakopano Kapsułę Czasu w niebo wypuszczone zostały białe gołębie pokoju.

Kapsuła Czasu ma zostać odkopana za 85 lat, 15 czerwca 2099 r., w 170. rocznicę pierwszej i 85. rocznicę drugiej Powszechnej Wystawy Krajowej. A kiedy może odbyć się III PeWuKa?

Pytanie czy zachować rytm 25 lat czy 85 lat? Ta wystawa była spowodowana tym, że minęło ćwierć wieku. Kolejną trzecią już PeWuKę możemy zrobić za kolejne 25 lat, czyli w 50-lecie odzyskania pełnej suwerenności przez Polskę. Jestem przekonany, że za kolejne 25 lat Polska będzie miała szóstą pozycję europejską. Mamy większy dynamizm gospodarczy, będziemy mogli zademonstrować sprawność naszego działania, że wnosimy swój wkład w rozwój całego regionu. Sądzę, że Polska w skali europejskiej będzie takim partnerem jak Niemcy czy Francja - powiedział dla portalu lazarz.pl Andrzej Byrt, prezes Targów.

Pojawiały się również opinie, że PeWuKa BIS była skromną wystawą, na której 25-lecie Polski zaprezentowano w ubogi sposób.

Ta wystawa miała zaprezentować w sposób selektywny wszystkie kategorie przedsiębiorstw, które odniosły sukces, do których należy m.in. KGHM, który stał się pierwszym, globalnym koncernem zauważalnym na świecie. Mogliśmy zaprezentować osiągnięcia PKP, ale ta jedna z największych polskich firm jest obecnie w stanie krytycznym - podsumowuje Andrzej Byrt, szef MTP.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: