Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi i "Osiedle Łazarz" startują do konkursu Zielony Poznań - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi i "Osiedle Łazarz" startują do konkursu Zielony Poznań
19-06-2014 21:16   Janusz Ludwiczak
W piątek, 20 czerwca mija term zgłaszania się do XXI edycji konkursu Zielony Poznań. Dotychczas w plebiscycie tym wzięło udział prawie 55 tysięcy uczestników. Do konkursu zgłosiły się już Międzynarodowe Targi Poznańskie i "Osiedle Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Ponoć liczne badania naukowe dowodzą wpływu kolorów na psychikę człowieka. Wykazują, że kolor zielony działa kojąco na układ nerwowy, relaksuje, a nawet odstresowuje. W Poznaniu to także kolor dumy, z pracy i zaangażowania wielu osób. Co roku setki zielonych dzieł sztuki zgłaszanych jest do konkursu Zielony Poznań. Nie wszystkie wygrywają, ale wszystkie zasługują na podziw i na pewno każdy z balkonów, zieleńców czy każda z działek, kolorem zielonym wpływają pozytywnie na Poznań i poznaniaków - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się już "Osiedle Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Podjęliśmy decyzję o jego stworzeniu, aby zapewnić gościom Targów miejsce do wypoczynku wśród zieleni. Zależało nam na tym, aby aranżacja przestrzeni była nowoczesna i funkcjonalna. Ogród jest kilkupoziomowy. Soczysta zieleń drzew, bylin i kwiatów komponuje się tu z designerskimi betonowymi donicami. Pomiędzy nimi znajdują się miejsca do odpoczynku. Całość domyka plac z płytkami nawiązującymi do wzoru szachownicy i fontanną, której bryza daje ochłodę w gorące dni. W lipcu i sierpniu do ogrodu targowego zaprosimy Poznaniaków na akcję - Lato z MTP - objaśnia Przemysław Trawa, wiceprezes MTP.

W konkursie "Zielony Poznań" mogą wziąć udział właściciele zielonych i ukwieconych balkonów, tarasów, okien, ogrodów przydomowych, zieleńców, podwórek i działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Obiekty będą oceniane w pięciu kategoriach:

  1. zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne
  2. balkony, tarasy, loggie i okna
  3. ogrody przydomowe
  4. działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych
  5. pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku i wiosną bieżącego roku, ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych ogólnie dostępnych na terenach wcześniej niezagospodarowanych.

Konkurs przebiegać będzie w dwóch etapach - osiedlowym i miejskim. Najwyżej ocenione obiekty zielone w etapie osiedlowym zakwalifikowane zostaną do etapu miejskiego i spośród nich powołana przez Prezydenta Miasta Poznania komisja konkursowa wybierze najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w poszczególnych pięciu kategoriach.
Dokonując oceny komisje będą brały pod uwagę oryginalny pomysł na aranżację zielonego obiektu, układ kompozycyjny, a także trafność doboru gatunków i odmian. Najwyżej oceniane będą te, które wyróżniają się na tle architektury miasta i pośród innych zgłoszonych terenów zielonych. Istotne też, aby były regularnie pielęgnowane i prawidłowo zadbane.
Zdobywcy I miejsca w każdej kategorii otrzymują nagrodę pieniężną fundowaną przez Prezydenta Poznania, a laureaci II i III miejsca - cenne nagrody rzeczowe od sponsorów. Oficjalne wyniki 21. edycji konkursu "Zielony Poznań" prezydent Poznania ogłosi jesienią.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 czerwca w siedzibach rad osiedli (na Łazarzu w biurze Rady Osiedla Święty Łazarz, Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych, ul. Wyspiańskiego 27, bud. B, tel. 61 866 42 26, 61 866 47 34 wew. 45).

W sumie w dotychczasowych, dwudziestu edycjach konkursu, od 1994 do 2013 r. włącznie wzięło udział 54 526 uczestników. W każdej edycji liczba zgłaszanych obiektów zielonych wzrasta. W 2013 r. oceniono ich aż 5103. Zgłaszane obiekty charakteryzują się coraz bardziej pomysłowymi rozwiązaniami projektowymi i różnorodnością elementów architektury ogrodowej. Taka sytuacja cieszy organizatorów konkursu. Duża aktywność poznaniaków na rzecz tworzenia zielonych terenów tak w miejscu zamieszkania, jak w otoczeniu miejsca pracy, wpływa znacząco na estetykę miasta i poprawę jakości życia w Poznaniu.

Natomiast do ubiegłorocznej, 20. jubileuszowej edycji konkursu "Zielony Poznań" zgłosiło się 120 mieszkańców z terenu Osiedla Święty Łazarz. Natomiast ogród p. Małgorzaty Czarkowskiej przy ul. Wyspiańskiego 13 zajął II miejsce w kategorii zieleńce.

Karta zgłoszeniowa i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta - www.poznan.pl


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: