Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Można było przenieść się pod koniec XIX wieku i zwiedzić koszary huzarów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Można było przenieść się pod koniec XIX wieku i zwiedzić koszary huzarów
09-06-2014 01:21   Janusz Ludwiczak
Koszary huzarów zbudowane w latach 1884-1885, w których kiedyś stacjonowało 630 żołnierzy i 720 koni można było zwiedzić w sobotnie popołudnie.

Na wycieczkę pod hasłem "W lewo zwrot - przez Łazarz marsz..." zaprosili członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Ubrani w XIX wieczne stroje przenieśli nas 130 lat wstecz, kiedy powstają koszary huzarów.

Koszary huzarów zostały zbudowane w latach 1884-1885. W 1886 roku wprowadził się do nich II Przyboczny Pułk Huzarów nr 2. Dwa szwadrony stacjonowały wcześniej w Poznaniu, pozostałe zostały zgromadzone w Lesznie. W latach 1887-1888 nastąpiła rozbudowa zespołu koszarowego. Wtedy tutaj prawie komfortowo zaczęły funkcjonować wszystkie jednostki - wyjaśnia Przemysław Maćkowiak, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Sekcja Historyczna.

Jednymi z pierwszych nowoczesnych założeń koszarowych zrealizowanych w ostatniej ćwierci XIX wieku na obszarze między poligonalnymi umocnieniami poznańskiej twierdzy, a pierścieniem zewnętrznych fortów były kompleksy przeznaczone dla 2. Przybocznego Pułku Huzarów nr 2 oraz Dolnośląskiego Batalionu Taborów nr 5. Zlokalizowano je w III rejonie ograniczeń budowlanych twierdzy między wsią Jeżyce i przysiółkiem Bartoldowo przy drodze prowadzącej od Bramy Berlińskiej w kierunku Junikowa oraz Plewisk. W okresie międzywojennym stacjonowały w nich między innymi 15. Pułk Ułanów Poznańskich oraz 7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich - opowiada Przemysław Maćkowiak.

Okazuje się, że na terenie koszarów stacjonowało 630 żołnierzy i 720 koni.

Trzeba było tutaj żołnierzy przenocować, wyżywić, a także przechować konie i utrzymać je w odpowiedniej formie. Pokazuje to pewną skalę całego rozwiązania. To było poważne przedsięwzięcie. Najbardziej fascynujące jest to, że stacjonował tutaj również 15. Pułk Ułanów Poznańskich - wskazuje Przemysław Maćkowiak.

Koszary przejęło później Wojsko Polskie, które było w ich posiadaniu do przełomu lat 80. i 90. Później mieściły się tutaj magazyny szpitala wojskowego, obecnie są to magazyny dla Targów. Jak się okazuje historia zatoczyła koło, bowiem przechowane są tutaj mieszanki, stanowiące nawierzchnię dla koni, którą Targi używają podczas Cavaliady.

Dodatkową atrakcją była możliwość krótkiej przejażdżki po terenach targowych unikatową wojskową ciężarówką Chevrolet C60-S w malowaniu pustynnym, która została wyprodukowana w grudniu 1942 roku w kanadyjskich zakładach General Motors dla armii brytyjskiej. Obecnie jest to jedyny pojazd w Polsce w takiej wersji. Chętni mogli nią dojechać z Parku Wilsona przez teren MTP na wystawę "II Powszechna Wystawa Krajowa – Konkurencyjna Polska".


Komentarze (3)

10-06-2014 21:03:25
Łazarian
Marku - nie mówimy o tym jaka Pani się komu podoba. Byłem i widziałem a jedynie miałem nadzieje że w zewnętrznych relacjach będzie mniej tej mdłej damulki skupionej na lansie własnym oraz dzieci.
10-06-2014 14:21:29
Marek
Byłem i widziałem. Bardzo podobała mi się ta Pani ubrana w 19-wiecznym stroju razem z dziećmi. Nadało tu uroku. A jak nie byłeś w ogóle się nei wypowiadaj. To trzeba było zobaczyć na żywo, a nie na podstawie zdjęć.
10-06-2014 09:15:27
Łazarian
Wszystko pięknie ale nie mogę pojąć co w tej relacji robią zdjęcia tej gwiazdy podpierającej drzewo i kopiącej ścianę. Idea zacna ale ta lansdziunia psuje całokształt
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: