Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"25 lat temu pokazano siłom komunistycznym czerwoną kartkę". Biało-czerwony toast za Wolną Polskę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"25 lat temu pokazano siłom komunistycznym czerwoną kartkę". Biało-czerwony toast za Wolną Polskę
05-06-2014 09:34   Janusz Ludwiczak
Działacze opozycyjni i założyciele Komitetu Obywatelskiego pojawili się na "Łazarskim Toaście wolności z okazji 25 lat Wolnej Polski", który odbył się w środowy wieczór w Klubie "Krąg".

Najpierw w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

Dwadzieścia pięć lat temu pokazano siłom komunistycznym czerwoną kartkę - powiedział w trakcie nabożeństwa ks. kanonik Stanisław Żarna.

W trakcie kazania wspomniano o ruchu pierwszej Solidarności roku'80 oraz internowanych podczas stanu wojennego w 1981 roku. Przywołano także wielką rolę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 35 lat temu dla wydarzeń 4 czerwca.

Następnie w Klubie Osiedlowym "Krąg" wzniesiono "Łazarski Toast wolności z okazji 25 lat Wolnej Polski". Na początku wyemitowano archiwalny "Dziennik" z 4 czerwca 1989 roku, podczas którego przedstawiono relację z wyborów. Najwięcej czasu poświęcono gen. Jaruzelskiego, który w kabinie w lokalu wyborczym spędził aż 2 minuty i 40 sekund. Pokazano również jak głosowali ówcześni partyjni prominenci.

Kieliszki, w których była woda i czerwone wino utworzyły flagę narodową. Zanim jednak wzniesiono toast słowo wstępne wygłosiła Katarzyna Trzeciak z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, powstałego z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W uroczystości nie mogło zabraknąć Jerzego Babiaka, który 25 lat temu był współzałożycielem i przewodniczącym pierwszego w Poznaniu Komitetu Obywatelskiego, jaki powstał właśnie na Grunwaldzie. Pojawił się również Wojciech Dziabaszewski (pseudonim "Dziabol" - opozycjonista, członek działającego w 8 LO Szkolnego Komitetu Oporu Społecznego (SKOS) i Konfederacji Młodej Polski ROKOSZ.

Na zakończenie odbył się koncert "Pieśni niepokornych", w trakcie którego wystąpił Teatr Pegaz oraz soliści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej. Zgromadzona w sali publiczność mogła wysłuchać Opus 10 nr 12i "Polonez" Fryderyka Chopina i piosenek autorstwa Jacka Kaczmarskiego.


Komentarze (1)

05-06-2014 12:15:51
Joa
To była piękna i wzruszająca impreza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: