Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył drugą PeWuKę, która pokazuje osiągnięcia Polski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent Bronisław Komorowski otworzył drugą PeWuKę, która pokazuje osiągnięcia Polski
03-06-2014 02:04   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska", która prezentuje dorobek polskich firm i przedsiębiorstw na przełomie lat 1989-2014 z okazji 25-lecia wolnej Polski.

Na początku gali Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył pamiątkowe medale firmom - wystawcom II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencja Polska".

Pierwsza PeWuKa odbyła się w dziesięciolecie tamtej Niepodległości, w roku 1929. Cieszę się, że jest taka możliwość porównania obecnych wzruszeń z uczuciami związanymi z pierwszą PeWuKą. Poznań był miejscem, gdzie było widać nie tylko dynamiczny rozwój Polski w okresie międzywojennym, ale także utrzymanie dorobku wcześniejszych pokoleń. Poznań zawsze był oknem na świat, tu było widać najbardziej to wychylenie w stronę nowoczesności - mówił w trakcie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski.

To nasze wspólne, zbiorowe dzieło, jest warte nie tylko tej jednej wystawy, ale pomnika w postaci naszej wytężonej pracy i naszych dalszych starań na rzecz zostawienia najlepszym pokoleniom Polski jeszcze lepszej i mądrzejszej, ciekawszej, piękniejszej. Trzeba o tę Polskę dbać

PeWuKa 2 wpisuje się w ogólnopolskie obchody Święta Wolności – 25-lecia odzyskania niezależności po pamiętnych wyborach 4 czerwca 1989 roku. Na MTP przez dwa tygodnie w pawilonach 1 i 2 będzie można poznać największe polskie osiągnięcia nie tylko z obszaru biznesu, ale także designu, przemysłu, kultury i nauki.

W odpowiedzi na obchody 25-lecia suwerennej Polski zaproponowaliśmy PeWuKę II, chcemy pokazać na czym polegają sukcesy i porażki naszego kraju. Te 25 lat, od czerwca 1989 do czerwca 2014 r. to jest mimo wszystko nasz wspólny sukces - wyjaśnia Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

II Powszechna Wystawa Krajowa "Konkurencyjna Polska" odbywa się również z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 15. rocznicy członkostwa w NATO oraz w 85. rocznicę I Powszechnej Wystawy Krajowej. PeWuKa 2 ma pokazać największe osiągnięcia polskiej gospodarki, przemysłu, nauki i kultury przez ostatnie ćwierć wieku.

PeWuKa bis jest grubo skromniejsza, ale za to bogata w najnowsze technologie. Powszechna Wystawa Krajowa w 1929 roku zajmowała trzykrotnie więcej powierzchni niż dzisiejsze tereny MTP. Obecnie w Polsce działa prawie 4 miliony zarejestrowanych firm, spora część jest z udziałem zagranicznym. Na wystawę "Powszechna Wystawa Krajowa II - Konkurencyjna Polska" zaprosiliśmy firmy reprezentatywne, które mogą zademonstrować drogę do sukcesu, ale również przedsiębiorstwa państwowe, istniejące od komuny i ciągle się rozwijające - zaznacza Andrzej Byrt, szef Targów.

Przez dwa tygodnie w pawilonie nr 2 będzie można zobaczyć również wystawę "Sukces dobrze zaprojektowany". Ekspozycja została podzielona na 8 stref tematycznych: "Polska tworzy innowacje; Polska konsumuje; Polska pięknieje; Polska umeblowana; Polska mieszka; Polska modna; Polska aktywna i Polska podróżuje. Każda z nich będzie miała charakter edukacyjny, a jej zadaniem będzie odczarowanie słowa design. Obok krzesła, sofy oraz obuwia na wystawie pokazany zostanie również odkurzacz, tramwaj, kosmetyki i produkty dobrze zaprojektowane, spełniające oczekiwania konsumentów.

Ponadto Główny Urząd Statystyczny przedstawia ostatnie 25 lat w liczbach. W 2013 r. na talerzu statystycznego Polaka znajdowało się niemal o połowę mniej chleba, mleka, ziemniaków i cukru niż w 1995 r. W ciągu minionego ćwierćwiecza liczba studentów zwiększyła się za to ponad czterokrotnie - z tymi i wieloma innymi ciekawostkami można zapoznać się na wystawie GUS.

W programie przygotowano również atrakcyjny program zwiedzania z przewodnikami PTTK (codziennie o godz. 10, 11, 12, 13, 14 i 15) w świat "starej PeWuKi".

Wstęp na II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska" jest bezpłatny. Wystawę można zwiedzać do 15 czerwca włącznie w godz. od 9:00 do 17:00 od strony Dworca Zachodniego.


Komentarze (2)

03-06-2014 12:04:53
kaśka
To ma być PeWuKa??? Parę stoisk z planszami. Prezydent Ratajski w grobie się przewraca.
03-06-2014 08:00:16
eswu
Trzeba nie mieć ani odrobiny czci czy też honoru, za to dużo bezczelności, aby taką żałosną popierdówkę nazwać PeWuKą II. Tamto wydarzenie z 1929 roku miało zasłużenie rangę ogólnopolską a miastu i jego mieszkańcom dało tyle, że służy to jeszcze do dziś. To dzisiejsze wygląda jak stronka internetowa przeniesiona do realu, trochę obrazków na planszach i parę eksponatów w dwóch halach stanowi właściwie tło do lansu oficjeli. Wstyd wielki to tak po prostu przyrównywać. Już lepiej było wymyślić jakąś inną nazwę dla tej imprezki.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: