Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył drugą PeWuKę, która pokazuje osiągnięcia Polski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent Bronisław Komorowski otworzył drugą PeWuKę, która pokazuje osiągnięcia Polski
03-06-2014 02:04   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska", która prezentuje dorobek polskich firm i przedsiębiorstw na przełomie lat 1989-2014 z okazji 25-lecia wolnej Polski.

Na początku gali Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył pamiątkowe medale firmom - wystawcom II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencja Polska".

Pierwsza PeWuKa odbyła się w dziesięciolecie tamtej Niepodległości, w roku 1929. Cieszę się, że jest taka możliwość porównania obecnych wzruszeń z uczuciami związanymi z pierwszą PeWuKą. Poznań był miejscem, gdzie było widać nie tylko dynamiczny rozwój Polski w okresie międzywojennym, ale także utrzymanie dorobku wcześniejszych pokoleń. Poznań zawsze był oknem na świat, tu było widać najbardziej to wychylenie w stronę nowoczesności - mówił w trakcie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski.

To nasze wspólne, zbiorowe dzieło, jest warte nie tylko tej jednej wystawy, ale pomnika w postaci naszej wytężonej pracy i naszych dalszych starań na rzecz zostawienia najlepszym pokoleniom Polski jeszcze lepszej i mądrzejszej, ciekawszej, piękniejszej. Trzeba o tę Polskę dbać

PeWuKa 2 wpisuje się w ogólnopolskie obchody Święta Wolności – 25-lecia odzyskania niezależności po pamiętnych wyborach 4 czerwca 1989 roku. Na MTP przez dwa tygodnie w pawilonach 1 i 2 będzie można poznać największe polskie osiągnięcia nie tylko z obszaru biznesu, ale także designu, przemysłu, kultury i nauki.

W odpowiedzi na obchody 25-lecia suwerennej Polski zaproponowaliśmy PeWuKę II, chcemy pokazać na czym polegają sukcesy i porażki naszego kraju. Te 25 lat, od czerwca 1989 do czerwca 2014 r. to jest mimo wszystko nasz wspólny sukces - wyjaśnia Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

II Powszechna Wystawa Krajowa "Konkurencyjna Polska" odbywa się również z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 15. rocznicy członkostwa w NATO oraz w 85. rocznicę I Powszechnej Wystawy Krajowej. PeWuKa 2 ma pokazać największe osiągnięcia polskiej gospodarki, przemysłu, nauki i kultury przez ostatnie ćwierć wieku.

PeWuKa bis jest grubo skromniejsza, ale za to bogata w najnowsze technologie. Powszechna Wystawa Krajowa w 1929 roku zajmowała trzykrotnie więcej powierzchni niż dzisiejsze tereny MTP. Obecnie w Polsce działa prawie 4 miliony zarejestrowanych firm, spora część jest z udziałem zagranicznym. Na wystawę "Powszechna Wystawa Krajowa II - Konkurencyjna Polska" zaprosiliśmy firmy reprezentatywne, które mogą zademonstrować drogę do sukcesu, ale również przedsiębiorstwa państwowe, istniejące od komuny i ciągle się rozwijające - zaznacza Andrzej Byrt, szef Targów.

Przez dwa tygodnie w pawilonie nr 2 będzie można zobaczyć również wystawę "Sukces dobrze zaprojektowany". Ekspozycja została podzielona na 8 stref tematycznych: "Polska tworzy innowacje; Polska konsumuje; Polska pięknieje; Polska umeblowana; Polska mieszka; Polska modna; Polska aktywna i Polska podróżuje. Każda z nich będzie miała charakter edukacyjny, a jej zadaniem będzie odczarowanie słowa design. Obok krzesła, sofy oraz obuwia na wystawie pokazany zostanie również odkurzacz, tramwaj, kosmetyki i produkty dobrze zaprojektowane, spełniające oczekiwania konsumentów.

Ponadto Główny Urząd Statystyczny przedstawia ostatnie 25 lat w liczbach. W 2013 r. na talerzu statystycznego Polaka znajdowało się niemal o połowę mniej chleba, mleka, ziemniaków i cukru niż w 1995 r. W ciągu minionego ćwierćwiecza liczba studentów zwiększyła się za to ponad czterokrotnie - z tymi i wieloma innymi ciekawostkami można zapoznać się na wystawie GUS.

W programie przygotowano również atrakcyjny program zwiedzania z przewodnikami PTTK (codziennie o godz. 10, 11, 12, 13, 14 i 15) w świat "starej PeWuKi".

Wstęp na II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska" jest bezpłatny. Wystawę można zwiedzać do 15 czerwca włącznie w godz. od 9:00 do 17:00 od strony Dworca Zachodniego.


Komentarze (2)

03-06-2014 12:04:53
kaśka
To ma być PeWuKa??? Parę stoisk z planszami. Prezydent Ratajski w grobie się przewraca.
03-06-2014 08:00:16
eswu
Trzeba nie mieć ani odrobiny czci czy też honoru, za to dużo bezczelności, aby taką żałosną popierdówkę nazwać PeWuKą II. Tamto wydarzenie z 1929 roku miało zasłużenie rangę ogólnopolską a miastu i jego mieszkańcom dało tyle, że służy to jeszcze do dziś. To dzisiejsze wygląda jak stronka internetowa przeniesiona do realu, trochę obrazków na planszach i parę eksponatów w dwóch halach stanowi właściwie tło do lansu oficjeli. Wstyd wielki to tak po prostu przyrównywać. Już lepiej było wymyślić jakąś inną nazwę dla tej imprezki.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: