Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już od stu lat obchodzimy Dzień Matki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już od stu lat obchodzimy Dzień Matki
26-05-2014 07:44   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek szczególnie powinniśmy pamiętać o mamach, a to dlatego, że 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Początki tego święta sięgają czasów starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. Polska jest jedynym krajem na świecie, kiedy Dzień Matki przypada właśnie 26 maja. Po raz pierwszy święto to obchodzono równo sto lat temu, w 1914 roku.

W tym dniu dziękujemy mamy wręczając kwiaty, laurki i inne prezenty. Dziękujemy za miłość, za okazaną opiekę i dobro.

Początki święta Dnia Matki sięgają czasów starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. Matki-boginie otaczane były symbolami płodności i urodzaju. W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono dopiero w 1914 roku - w Krakowie.

Dzień Matki przypada 26 maja tylko w Polsce. W Norwegii święto to przypada w drugą niedzielę lutego, w Słowenii 25 marca, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Natomiast w Rosji Dzień Matki świętuje się w ostatnią niedzielę listopada. W Albanii nie ma Dnia Matki. W tym kraju obchodzi się 8 maja jako Dzień Rodziców (obojga). Dzień Matki w aż 37 krajach obchodzony jest w drugą niedzielę maja.

Dzień Matki na świecie:
Druga niedziela lutego - Norwegia
30 szewat (najczęściej w lutym) - Izrael
3 marca - Gruzja
8 marca - Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Bułgaria, Rumunia
Czwarta niedziela Wielkiego Postu - Irlandia, Wielka Brytania
21 marca (pierwszy dzień wiosny) - Bahrajn, Egipt, Liban, Syria, Palau, Jordania, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen
25 marca - Słowenia
7 kwietnia - Armenia
Pierwsza niedziela maja - Węgry, Litwa, Portugalia, Hiszpania
8 maja - Korea Południowa, Albania jako "Dzień Rodziców" (obojga)
10 maja - Gwatemala, Indie, Meksyk, Oman, Pakistan, Katar
Druga niedziela maja - Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Włochy, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Wenezuela
26 maja - Polska
27 maja - Boliwia
30 maja - Nikaragua
Ostatnia niedziela maja - Francja (tylko jeśli w danym roku święto Zesłania Ducha Świętego - Pentecôte - przypada na pierwszą niedzielę czerwca), Szwecja, Dominikana, Haiti
Pierwsza niedziela czerwca - Francja (ale jeżeli w danym roku święto Zesłania Ducha Świętego - Pentecôte - przypada na ten sam dzień, to Dzień Matki obchodzony jest w ostatnią niedzielę maja)
12 sierpnia - Tajlandia (urodziny królowej Sirikit Kitiyakara)
15 sierpnia - Kostaryka
Trzecia niedziela października - Argentyna (Día de la Madre)
Ostatnia niedziela listopada - Rosja
8 grudnia - Panama
22 grudnia - Indonezja


Fot: archiwum

Komentarze (4)

26-05-2014 22:46:54
morlock
DO REDAKCJI: obrażanie kogokolwiek nie było moim zamiarem. Faktem jest że posty na naszym (jeśli jeszcze mam prawo nazywać Go również "swoim"), łazarskim portalu publikowane są z bardzo dużą zwłoką i to jest moim jedynym wytłumaczeniem wpisu z 17:25. Teraz, czytając siebie przyznaję że brzmi chamsko. A że wszelkie dodatkowe tłumaczenia z mojej strony zabrzmiały by obłudnie więc piszę - PRZEPRASZAM! Ps. Dzięki za zimny prysznic na głupi łeb.
26-05-2014 18:26:36
REDAKCJA
@morlock: Zgodnie z regulaminem nie dopuszczalne są komentarze uzawane również za obraźliwe. Pozdrawiam.
26-05-2014 17:25:08
morlock
Panie Januszu może w Tym Dniu trochę szacunku dla Mam a nie cięgiem gnać za pierdołami i na bieżąco cenzurować posty od postowiczów z naszego fyrtla? Zdajemy sobie sprawą rześ Pan jest sam i doceniamy ale.... no właśnie.Bez obrazy!
26-05-2014 16:43:33
morlock
Psynose Ci rózy kwiat, Mamo, Mamo zyj 100 lat. Bo nie tylko niedobre wspomnienia odkładają się w pamięci. Dla Wszyskich MAM wszystkiego Najlepszego, Wsparcia i Obrony ze strony dzieci jak już nawet podpisać się nie można na urzędasów papierku.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

sty

18:30
Łazarz
21. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: