Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prawo do Miasta rzuciło rękawice prezydentowi Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prawo do Miasta rzuciło rękawice prezydentowi Poznania
16-05-2014 00:29   Janusz Ludwiczak
"Rzucamy wyzwanie układowi władzy w Poznaniu. Poznań potrzebuje zmian" - zadeklarowali w środę członkowie stowarzyszenia Prawo do Miasta, którzy ogłosili start w wyborach samorządowych.

"Rzucamy rękawice układowi władzy w Poznaniu: prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu wraz z drużyną oraz Platformie Obywatelskiej. Poznań może być lepszy, to miasto potrzebuje zmian" - zadeklarowali w środę na pl. Kolegiackim członkowie stowarzyszenia Prawo do Miasta, którzy zorganizowali happening. Przed wejściem do Urzędu Miasta zjawili się z dwiema ogromnymi rękawicami kuchennymi, na których było wypisanych dziewięć tez miejskich "Miasto dla ludzi".

Rękawice są miękkie, a walka otwarta, rycerz był człowiekiem honoru. Jesteśmy zwolennikami polityki bez przemocy, otwartej. Liczymy na poparcie organizacji społecznych, które nie akceptują rządzącego układu władzy. Poznań może być lepszy! - powiedziała Aleksandra Sołtysiak-Łuczak.

Większość członków Prawa do Miasta pochodzi ze rozbitego stowarzyszenia My.Poznaniacy, którzy startowali już w poprzednich wyborach samorządowych w 2010 r. Zdobyli oni 5 miejsce z 9,32% głosów i teoretycznie mogli zasiąść w Radzie Miasta, jednak nie stało się tak ze względu na ordynację wyborczą.

Cztery lata dużo nam dały. Przede wszystkim wiedzę na temat rzeczywistych problemów mieszkańców, sposobów ich rozwiązywania. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia z poprzednich wyborów - przekonuje Maciej Wudarski.

Obecnie, po kilku miesiącach rozważań, dywagacji i negocjacji czas na działanie. Koniec oglądania się za siebie, zerkania na boki. Robimy swoje – rozpoczęliśmy konkretne przygotowania do wyborów. Wiemy, dzięki doświadczeniom z 2010 r., jak skutecznie prowadzić społeczną kampanię wyborczą bez zaplecza, finansów i propagandowej przewagi partii politycznych. Mamy inne atuty niż partie polityczne i rządząca biurokracja i potrafimy je wykorzystać - dodaje Lech Mergler.

Prawo do Miasta nie ma jeszcze kandydata na prezydenta Poznania. Póki co stowarzyszenie powołało 20-osobowy zespół roboczy, w skład którego weszli:

 • Andrzej Białas - Prezes zarządu PdM, założyciel stow. My-Poznaniacy (My-P) i Prawo do Miasta (PdM), Pełnomocnik Wyborczy KWW My.Poznaniacy w 2010 r., uzyskał w wyborach rekordowe ok. 1450 głosów, przew. RO Ławica, społecznik, inżynier-elektryk i menedżer, syn Edmunda Białasa – legendy Lecha, kibic piłkarski. Całe życie mieszkaniec Grunwaldu.
 • Aleksander Bucholski - Społeczny ekspert zaangażowany w działania My-Poznaniacy i obecnie PdM na rzecz zrównoważonego transportu, członek Komisji rewizyjnej PdM, student III roku prawa na UAM, mieszka w dzielnicy Główna.
 • Edgar Drozdowski - Koordynator problematyki miejskiego budżetu w My-P i obecnie PdM, członek Komisji Rewizyjnej PdM, prawnik, aplikant radcowski w jednej z poznańskich kancelarii prawnych, doktorant w Katedrze Prawa Finansowego na UAM, mieszka na Strzeszynie.
 • Dorota Bonk-Hammermeister - Członkini zarządu PdM i Rady Osiedla Wilda, współinicjatorka Wildeckiej Inicjatywy Lokalnej WILdziane, angażuje się w liczne przedsięwzięcia lokalne, ekologiczne i kulturalne, matka trzech córek, z wykształcenia filozofka.
 • Tomasz Jefimowicz - Członek KWW My.Poznaniacy w 2010 r., startował w pasmie „kultura”, które zainicjował i koordynował, wydawca i animator kultury, mieszka w pobliżu Starego Rynku.
 • Alicja Kaźmierczak - Członkini PdM, działa przeciw zagrożeniom warunków życia na Wildzie, gdzie mieszka – jak lądowisko helikopterów w parku JP II lub baza PKS przy ul. Roboczej, koordynuje tematykę bezpieczeństwa, z zawodu nauczycielka j. polskiego, z praktyką w pracy dziennikarskiej.
 • Marcin Kowalczyk - Członek Prawa do Miasta, prawnik i były pracownik samorządowy, absolwent Szkoły Liderów Demokratycznych, doradza Stowarzyszeniu m. in. w postępowaniach administracyjnych, mieszka na Piątkowie.
 • Jan Mausch - Członek PdM, a wcześniej My-P, kandydował do rady miasta w 2010 r. w pasmie „student”, zajmuje się analizami postaw mieszkańców oraz marektingiem, absolwent historii ze specjalnością „Myśl i kultura polityczna” na UAM, mieszka na Grunwaldzie.
 • Lech Mergler - Założyciel My-P i PdM, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich, inicjator i współautor „Anty-Bezradnika przestrzennego”, szef sztabu wyborczego KWW My.Poznaniacy w 2010 r., koordynuje politykę informacyjną PdM, b. inżynier-elektronik, wydawca i publicysta, mieszka na Świerczewie.
 • Marek Nowak - Członek-założyciel PdM, koordynuje problematykę rewitalizacji miasta, organizuje debaty o mieście, socjolog miasta – adiunkt w Instytucie Socjologii UAM, w tym uczestniczył w rewitalizacji Śródki, autor oprac. naukowych i książek, mieszka na Os. Kopernika.
 • Marek Nowocien - Członek-założyciel Prawa do Miasta, wypromował profil Stowarzyszenia na FB, działacz ekologiczny, pieszy i rowerzysta, b. menedżer informatyki, redaktor i tłumacz, absolwent AE we Wrocławiu, ukończył Szkołę Praw Człowieka HFPC, mieszka na Grunwaldzie.
 • Przemysław Pluciński - Doradca w sprawach społecznych, nauczyciel akademicki, ekonomista i socjolog. Adiunkt w Instytucie Historii UAM, prowadzi i publikuje badania z zakresu socjologii miasta, w tym na temat ruchów miejskich, mieszka na os. Kopernika.
 • Kacper Pobłocki - Założyciel PdM, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich, współautor „Anty-Bezradnika przestrzennego” i projektu Społecznej Diagnozy Przestrzeni Miasta, nauczyciel akademicki, socjolog i antropolog miasta – adiunkt na UAM, mieszka na Jeżycach.
 • Maciej Roszak - Członek PdM, działacz społeczny z Jeżyc zaangażowany w sprawy społeczne i ochrony środowiska, w wyborach w 2010 r. w ramach kampanii wyborczej przebiegł jednoosobowo maraton na Jeżycach, z zawodu pedagog.
 • Aleksandra Sołtysiak-Łuczak - Członkini PdM, koordynuje zagadnienia polityki rodzinnej i społecznej, współorganizatorka Kongresu Ruchów Miejskich, prezeska Stow. Kobiet Konsola i członkini rady progr. Kongresu Kobiet, w 2010 r. kandydowała w wyborach na Jeżycach, gdzie mieszka, jako uczestniczka KWW My.Poznaniacy, feministka, mama Olgierda.
 • Tomasz Wierzbicki - Członek-założyciel PdM, przew. zarządu osiedla Świerczewo, czł. Zarządu Porozumienia Rad Osiedli, studia na PP (budownictwo komunikacyjne) i UAM (gospodarka przestrzenna), interesuje się transportem zrównoważonych i zagospodarowaniem przestrzennym.
 • Maciej Wudarski - Wiceprezes zarządu PdM, założyciel My-P i Prawa do Miasta, szef kampanii wyborczej KWW My.Poznaniacy w wyborach 2010 r., współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich, współautor „Anty-Bezradnika przestrzennego”, wiceprzew. RO Krzyżowniki-Smochowice, rowerzysta i biznesmen.


Fot: Lilia Łada/codziennypoznan.pl (1-3), Stowarzyszenie Prawo do Miasta (4-5)

ZOBACZ TAKŻE: "Poznaniacy" idą do wyborów


Komentarze (2)

01-09-2014 19:46:15
haniani
wszędzie się widzi marksistów lub klerykałów, nikt nie myśli o prawach i postępie w prawach obywatelskich! najlepiej wziąć się za mordy o obrzucać kałem, a kto zadba o przeciętnego poznańczyka? Nie mamy za dużego wyboru - trzeba stawiać na kandydatów niezależnych, których Prawo do miasta przygarnęło na swoje listy np. społeczników z Przystanku Folwarczna!
05-06-2014 11:56:50
Poznaniak
Tak się składa, że znam liderów PdM i są to zdeklarowani marksiści (tak, istnieją tacy ludzie!). W ich wypowiedziach pełno jest charakterystycznego, radykalnie lewicowego żargonu. Ich programem jest "walka" (już nie "klasowa", ale "miejska"), ludowa "rewolucja" w strukturach władzy i wprowadzanie w "czyn" radykalnych idei. Nie jest to bynajmniej ruch "apolityczny", ale skrajnie ideologiczny, związany m.in. ze środowiskiem "Krytyki Politycznej". Sama ich nazwa jest zaczerpnięta wprost z marksistowskich myślicieli: Lefebvre'a, Harveya (który ostatnim razem wszedł do oficjalnego komitetu poparcia My.Poznaniacy) i Marcuse'a. Apeluję więc do Was, Poznaniacy - uważajcie na nich!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: