Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie pamiętali o prezydencie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie pamiętali o prezydencie
14-11-2008 01:15   Janusz Ludwiczak
W piątek, przed Świętem Niepodległości uczniowie łazarskich szkół podstawowych i gimnazjów zebrali się na Cmentarzu Zasłożonych Wielkopolan, by przy grobie Jarogniewa Drwęskiego recytować patriotyczne wiersze, zaśpiewać Rotę i uczcić pamięć pierwszego w niepodległej Polsce Prezydenta Poznania.

W piątek, 7 listopada na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św.Wojciecha przy grobie Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego Prezydenta Poznania w niepodległej Polsce spotkali się uczniowie łazarskich szkół podstawowych – nr 9 im. dr Franciszka Witaszka, nr 26 im. Ryszarda Berwińskiego, nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich, nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego oraz Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II, a także Sportowej Szkoły Podstawowej nr 26, której patronem jest właśnie prezydent Jarogniew Drwęski spotkali się, by recytować patriotyczne wiersze, zaśpiewać Rotę i uczcić pamięć pierwszego po odzyskaniu niepodległości Prezydenta Poznania.

Uczniowie przybyli ze szkolnymi sztandarami, a kwiaty pod grobem złożyli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz radni – Sławomir Hinc oraz Wojciech Wośkowiak.

Spotkania przy grobie Jarogniewa Drwęskiego przed Świętem Niepodległości to już sześcioletnia tradycja. Po raz pierwszy w listopadzie 2003 roku spotkali się tutaj uczniowie Zespołu Szkół Handlowych z ul. Łozowej. Miesiąc później, 6 grudnia Jarogniew Drwęski został patronem Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego. Uroczystość odbyła się w 130. urodziny patrona. Od tego czasu uczniowie łazarskich szkół spotykają się co roku, tuż przed 11 listopada w miejscu wiecznego spoczynku swojego patrona. Spotkania mają też na celu przybliżenie historii Poznania i Polski oraz pobudzenie patriotyzmu wśród ludzi młodych.

Jarogniew Drwęski urodził się 6 grudnia 1873 roku. Był polskim działaczem narodowym i społecznym oraz pierwszym po I wojnie światowej Prezydentem Poznania. Jarogniewowi Drwęskiemu udało się wprowadzić Polaków i język ojczysty do administracji miejskiej i różnych przedsiębiorstw, uruchomić Operę Poznańską oraz przejąć przez miasto Bibliotekę Raczyńską i Teatr Polski, zorganizować Główny Urząd Żywnościowy, współtworzyć Związek Miast Polskich. J. Drwęski brak także udział w powstaniu i tworzeniu Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz popierał starania o utworzenie w Poznaniu uniwersytetu. Pisał także artykuły do "Przeglądu Poznańskiego" i "Przeglądu Wielkopolskiego" oraz był organizatorem Klubu Wioślarskiego 04, Bractwa Strzeleckiego oraz Aeroklubu Polskiego w Poznaniu. Zmarł 14 września 1921 roku.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: