Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wybrano koncepcję zagospodarowania ulicy Głogowskiej {WIZUALIZACJE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wybrano koncepcję zagospodarowania ulicy Głogowskiej {WIZUALIZACJE}
14-05-2014 11:31   Janusz Ludwiczak
Emilia Sakowska i Agnieszka Lewandowska wygrały konkurs na opracowanie koncepcji projektowej małej architektury i zieleni ulicy Głogowskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku osoby spacerujące ulicą Głogowską będą mogły odpocząć na ławkach przy pnączach z zieleni, zbudowanych z modułów. Inwestycja ma kosztować łącznie 354 tysiące złotych, z czego 50 tysięcy pokryje Rada Osiedla Święty Łazarz. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta. Wkrótce ZDM ogłosi przetarg na wykonanie tego zadania.

W lutym Zarząd Dróg Miejskich ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji pt. "Zagospodarowanie elementami małej architektury i zielenią ulicy Głogowskiej na odcinku od Mostu Dworcowego do ul. Ściegiennego w Poznaniu". Celem konkursu było opracowanie spójnej koncepcji obsadzeń drzewami, krzewami oraz elementami małej architektury, która w dalszym etapie będzie stanowić podstawę sporządzenia projektu wykonawczego.

Konkurs skierowany był do architektów, architektów krajobrazu, plastyków, pracowni architektonicznych, a także do studentów powyższych kierunków oraz innych osób posiadających umiejętność projektowania form przestrzennych.

W sumie ZDM otrzymał siedem prac konkursowych. Najlepszą koncepcję według członków komisji konkursowej przygotowały Emilia Sakowska i Agnieszka Lewandowska.

Projekt składa się z modułu: ławki, donicy, konstrukcji na pnącze, koszy na śmieci. Powielane moduły stanowią projekt dla całej ulicy Głogowskiej. W zależności od tego jak dużo jest miejsca tak można kształtować moduły - powiedziała Emilia Sakowska, jedna z autorek zwycięskiej koncepcji.

Wprowadzenie pnączy w miastach naszym zdaniem bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ zajmują bardzo mało miejsca, a sama szata roślinna może być bardzo duża.
Jesteśmy absolwentkami Uniwersytetu Przyrodniczego Architektura Krajobrazu, tworzymy Studium Zieleni. Projektujemy, bierzemy udział w konkursach architektonicznych i prowadzimy również zajęcia ze studentami
- dodaje Agnieszka Lewandowska, współautorka.

W skład komisji konkursowej weszli: Adam Nowak - architekt miasta, Joanna Bielawska-Pałczyńska - Miejska Konserwator Zabytków, Piotr Libicki - koordynator ds. estetyki i wizerunku miasta ("plastyk miejski"), dr hab. Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego, Łukasz Mikuła - przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania, Filip Olszak - przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz, Wiesław Banaś - przewodniczący Rady Osiedla Górczyn, Agnieszka Szulc - naczelnik Wydziału Zieleni ZDM.

Zwracałam uwagę szczególnie na historyczny kątekst przestrzenny tej ważnej ulicy. Najważniejszym miejscem jest teren przed Dworcem Zachodnim, obejście do Parku Wilsona, jak również miejsce przed Liceum nr 8. Wprowadzana nowa zieleń nie powinna w tych miejscach kolidować z obiektami zabytkowymi, ani ich przesłaniać.
Teren przed Dworcem Zachodnim wymaga przeprojektowania. W kilku pracach pojawiła się propozycja wprowadzenia zieleni wysokiej, a jest to niedopuszczalne. Przy tym charakterze budynku dworca przesłanianie go wysoką zielenią jest niemożliwe
- tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Stacja rowerów przed wejściem do Parku Wilsona nie może się pojawić, gdyż wiele lat walczyliśmy, by zniknęły kioski i kwiaciarnie. Chcieliśmy odsłonić ogrodzenie przed Parkiem Wilsona, na którym mamy bardzo interesujące grupy rzeźbiarskie. - dodaje Joanna Bielawska-Pałczyńska.

Autorki zwycięskiej koncepcji otrzymają nagrodę w wysokości 5 tys. zł brutto. Laureaci drugiego miejsca otrzymają po 3 tys. zł, a trzeciego - 2 tys. zł.

Zwycięska koncepcja pokazywała bardzo wnikliwe spojrzenie na problem, bardzo szczegółową analizę terenu. Wprowadzono elementy zieleni na długich ciągach ulicy Głogowskiej. Były prace, które skupiały się tylko na wybranych miejscach, a nie całej ulicy - wskazuje Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku osoby spacerujące ulicą Głogowską będą mogły odpocząć na ławkach zbudowanych z modułów przy pnączach z zieleni. Inwestycja ma kosztować łącznie 354 tysiące złotych, z czego 50 tysięcy pokryje Rada Osiedla Święty Łazarz. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta. Wkrótce ZDM ogłosi przetarg na wykonanie tego zadania.

W tej chwili będziemy tworzyć specyfikacje do projektu wykonawczego. Będziemy musieli dać nasze wskazania, łącznie z uwagami rad osiedli. Po ich wykonaniu wyłonimy wykonawcę projektu technicznego, zrobimy kosztorysy i wówczas zdecydujemy, które elementy będą wykonywane w tym roku. Następnie wyłonimy wykonawcę. Jesienią będziemy starali się zrealizować zadanie. W tym roku na pewno zieleń i mała architektura pojawi się na Głogowskiej - zapowiada Agnieszka Szulc z ZDM.

A czy ulica Głogowska mogła by zostać ograniczona do jednego pasa ruchu, a w zamian mogłaby powstać droga rowerowa?

Wszystko co służy mieszkańcom jest dobrym pomysłem. Trzeba jednak uwzględnić realia. Nie ma w tej chwili możliwości zmiany układu komunikacyjnego. Dopóki na przykład nie zbudujemy ulicy Dolnej Głogowskiej lub nie rozwiniemy bardziej transportu miejskiego nie będzie to możliwe. W tej chwili możemy zaproponować na ul. Głogowskiej małą architekturę i zieleń - uważa Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Jest to dość kontrowersyjny temat. Jeśli miałoby to być ze względu na wprowadzenie drogi rowerowej to tak, jak najbardziej ulica Głogowska mogłaby zostać ograniczona do jednego pasa ruchu - sądzi Agnieszka Lewandowska, autorka zwycięskiej koncepcji.

Rada Osiedla Św. Łazarz zaprasza mieszkańców i sympatyków Łazarza na spotkanie, podczas którego będą omawiane prace nagrodzone w konkursie na opracowanie koncepcji projektowej małej architektury i zieleni ulicy Głogowskiej. W spotkaniu mają wziąć również udział projektanci i przedstawiciele ZDM. Początek w poniedziałek, 19 maja o godz. 18:00, w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego 2/4.


Komentarze (17)

16-05-2014 01:01:23
piotrr
Parę betonowych ławek i betonowych donic, zieleni jak na lekarstwo. Ta ulica potrzebuje zadrzewienia na całej długości, wszędzie gdzie to jest możliwe, jak blisko do budynków to można posadzic drzewa kolumnowe z wąską koroną. Myślałem że to pójdzie bardziej w kierunku przywrócenia zadrzewienia tak jak kiedyś było. A tu pare donic, ławek i marnych krzewów i pnączy, kilka drzew jest to dobrze ale w wydzielonych miejscach. Według mnie zdecydowanie za MAŁO DRZEW tam gdzie są najbardziej potrzebne, np. w narożniku przy Strusia nie żadnego nowego drzewa !!!!!
14-05-2014 16:37:33
JS
Z kącika wypoczynkowego przy Strusia najbardziej się ucieszą menele i bezdomni, którzy po zakupach w Biedronce urządzają tam cowieczorne i conocne imprezy. Widok z rana niezapomniany :)
14-05-2014 15:55:09
SONIA
Mam nadzieję, że na narożniku Strusia i Głogowskiej pozostanie jedyne przy Głogowskiej piękne drzewo tak ładnie kwitnące wiosną. Bo w Poznaniu jest taka moda , że przy rewitalizacji skweru czy placu najpierw się wycina piekne, duże i zdrowe istniejące drzewa a potem się sadzi malutkie niewiadomo co. Tak postąpiono ostatnio przy rewitalizacji skweru na skrzyżowaniu 28 Czerwca i Hetmańskiej. Oczywiscie teraz wygląda on bardzo ładnie ale przy okazji wycięto przynajmniej o trzy drzewa za dużo - w tym jedno bardzo ładne i duże kwitnące wiosną a resztę podcieto na kształt parasolek.
14-05-2014 14:10:43
Maria Łazarz
Aśka", ale bardzo ubolewam, że konserwator miejska uwaliła stację roweru miejskiego przy Parku Wilsona." Wczoraj na Komisji Rewitalizacji Rady Miasta reprezentowałam z kol.Ł.Prymasem Radę Osiedla Św.Łazarz i udało się przy przychylności pani Konserwator przywrócić lokalizację stacji roweru miejskiego w rejonie wejścia do Parku Wilsona / narożnik ul.Głogowska - ul.Berwińskiego/.
14-05-2014 12:47:49
Radek
- brak ścieżki rowerowej - źle
- brak stojaków rowerowych - źle
- wizualizacja na poziomie painta - źle
- jak zwykle kasa w błoto - źle
14-05-2014 12:40:03
gosc
Bardzo dobrze że nie ma tu ścieżki rowerowej - koncepcja miała dotyczyć tylko i wyłącznie małej architektury, a nie przebudowy układu drogowego. Po chodniku wolno jeździć tylko i wyłącznie w kilku określonych prawem przypadkach i uważam że policja powinna z całą surowością to egzekwować. Bardzo mnie irytuje bezkarność oraz głupota rowerzystów - nie tylko to że jeżdżą po chodnikach ale też ich brak poważania dla innych przepisów - jeżdżą np. drogą jednokierunkową pod prąd mimo iż nie ma tam kontrapasów, przejeżdżają przez przejścia dla pieszych zamiast przeprowadzać przez nie rower i wiele innych. Mam nadzieję że kiedyś powstanie na Głogowskiej ścieżka - tuż po tym gdy w końcu wybudują Dolną Głogowską i tam przeniesie się ruch samochodowy.
14-05-2014 10:31:23
Aśka
@Mieszkanka Łazarza no niestety ale chodnikiem to jeździć nie wolno, a na (nie)rozważnych rowerzystów czyha policja (dzisiaj w liczbie 4 funkcjonariuszy pod targami). Stojaków rowerowych tutaj nie widzę, ale niewykluczone, że będą. Brak drogi rowerowej mnie wcale nie dziwi (nie takie były założenia koncepcji), ale bardzo ubolewam, że konserwator miejska uwaliła stację roweru miejskiego przy Parku Wilsona.
14-05-2014 09:19:49
adam
co to jest?, gdzie to jest?, gdzie ścieżki rowerowe? !!!
14-05-2014 00:32:20
Architekt
Tragiczny poziom. Projekt nic sobią nie reprezentuje. Nie rozumiem jak można było nagrodzić tak niechlujny i słaby projekt.
13-05-2014 23:41:05
Szymon
Przepraszam, cz ktoś na tej wizualizacji wyglądającej jak żywcem wyciągnięta z Paint, może rozpoznać jakikolwiek fragment ul . Głogowskiej????????? Przecież to nie jest wizualizacja tylko wolne rysunki. Proszę pokazać pozostałe projekty!!!
13-05-2014 22:54:39
poznaniak
W porównywalnych kosztach ,mają zrobić remont i modernizację pływalni w parku Kasprowicza.Wygląda z tego,że posadzą tam ,tylko kwiatki.
13-05-2014 18:55:24
Ewa M
Ścieżka rowerowa winna być bezwglednie.
13-05-2014 15:38:40
Jaśma
super projekt! już widzę ten pach z pachnących pnączy :)
13-05-2014 15:30:57
Mieszkanka Łazarza
W założeniach i wytycznych do koncepcji projektu zastrzeżono by nie ingerować w istniejąca komunikacje, czyli nie było możliwości zaprojektowania ścieżki. Jak widać na projekcie pojawią się ławki, kosze i stojaki do rowerów - to już duży sukces! A chodniki są na tyle szerokie, że rozważny rowerzysta daje sobie na nich radę. Mnie bardzo cieszy fakt, że coś się zmieni na lepsze!! Poza tym jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził!! Niestety :)
13-05-2014 15:10:40
Anonim
Niestety konkurs nie obejmował projektu ścieżki rowerowej, nie można było jej zaprojektować, chociaż na konsultacjach społecznych sporo ludzi o to apelowało. Pretensje można mieć jedynie do władz.
13-05-2014 14:55:25
bezjaj
Jak se imaginuję to na odcinku Głogowskiej: Komorniki-Leszno? Ps. Jakieś sianko za to coś przyznano?
13-05-2014 14:52:39
gość
Bez sensu. Ściezkę rowerową powinni zrobić a nie jakieś ławki
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: