Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za brak tabliczki z numerem posesji i napisem "Uwaga pies" można dostać mandat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za brak tabliczki z numerem posesji i napisem "Uwaga pies" można dostać mandat
06-05-2014 07:25   Janusz Ludwiczak
Właściciele nieruchomości, którzy nie powiesili tabliczki z nazwą ulicy i numerem posesji powinni szybko to zmienić, gdyż za jej brak można spodziewać się mandatu w wysokości 100 złotych. Również posiadacze czworonogów muszą na drzwiach swoich posesji zawiesić tabliczkę ostrzegawczą "Uwaga pies", inaczej mogą otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Zgodnie z nową ustawą i prawem geodezyjnym i kartograficznym z 2010 roku właściciele nieruchomości są zobowiązani do umieszczenia tabliczki z numerem porządkowym i nazwą ulicy na budynku lub ogrodzeniu w widocznym miejscu. W przypadku, gdy budynek znajduje się w głębi posesji, tabliczka powinna być umieszczona i na budynku, i na ogrodzeniu. Tablice z numerami porządkowymi powinny być utrzymane w należytym stanie.

Obowiązek oznakowania posesji wynika z Ustawy Kodeks wykroczeń a dokładniej z art. 64: "Kto będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany". Ustawodawca wprowadził dla straży miejskich w taryfikatorze kwotę mandatu w wysokości 100 zł - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Poznaniu.

A czy przepisy obejmują również właścicieli mieszkań?

Nie, dotyczy to tylko odpowiedzialnych za nieruchomość w całości. Czytając komentarz do art. 64 wyraźnie jest rozgraniczony obowiązek umieszczania numeru nieruchomości (budynku), nazwy ulicy, placu czy miejscowości. Są to elementy wpływające na orientację przestrzenną i coraz częściej można spotkać numer budynku z nazwą ulicy…..Ale nie jest to wymóg kodeksowy, czyli kto umieści numer bez tej nazwy nie popełnia wykroczenia - wskazuje Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej.

Okazuje się, że również posiadacze czworonogów muszą zamieścić tabliczkę z napisem "Uwaga pies".

Tą kwestie reguluje Uchwała Rady Miasta w części "Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe":
"Właściciel nieruchomości, po której pies porusza się swobodnie, zobowiązany jest zabezpieczyć nieruchomość w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice oraz umieścić w widocznym miejscu, wykonaną z trwałego materiału, tabliczkę ostrzegawczą z napisem „Uwaga pies” lub podobnej treści". Wykroczenie te zagrożone są karą od 20 do 500 zł. Obowiązek umieszczenia tabliczki nie dotyczy mieszkania. Nie jest to nowy przepis
- dodaje Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.


Komentarze (1)

10-11-2015 03:38:58
Pytający
Trochę odkopię temat.. Czy takie tabliczki zapewnia miasto, czy samemu muszę sobie taką wyrobić?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

12

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Ulica dla dzieci - Ulica dla wszystkich
w godz 12:00-19:00, ul. Dmowskiego przy SP77

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: