Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bank Spółdzielczy wyprowadził się po 107 latach z kamienicy przy Głogowskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bank Spółdzielczy wyprowadził się po 107 latach z kamienicy przy Głogowskiej
22-04-2014 13:47   Janusz Ludwiczak
Mieszczący się od 1907 roku w kamienicy przy ul. Głogowskiej 47a Poznański Bank Spółdzielczy przeprowadził się do nowego biurowca na Ratajach. Kamienica, w której mieściła się placówka jest obecnie przeznaczona na wynajem.

W kamienicy przy ul. Głogowskiej 47/47a, naprzeciwko wejścia głównego do Parku Wilsona od 1907 r. znajdował się bank spółdzielczy. Placówka przeniosła się do biurowca przy zbiegu ulic Krzywoustego i Serafitek.

W związku z likwidacją filii Poznańskiego Banku Spółdzielczego przy ul. Głogowskiej 47a uprzejmie informujemy, że od dnia 01.02.2014 filia przenosi działalność do Oddziału PBS, mieszczącego się przy ul. Bolesława Krzywoustego 3 (róg Serafitek) - informuje Poznański Bank Spółdzielczy.

Bank spółdzielczy w kamienicy przy ul. Głogowskiej 47/47a powstał w kwietniu 1907 r. Placówka początkowo funkcjonowała pod nazwą "Bank Pożyczkowy Eingetragene Genossenschaft mit unbeschränkter Haftpflicht w Poznaniu". Siedziba Banku znajdowała się w kamienicy Stanisława Stolpego przy ulicy Łazarskiej nr 1 (obecnie Głogowskiej) i początkowo obejmowała jedno pomieszczenie.

"Dynamiczny rozwój Banku Ludowego po 1900 r., przejawiający się m. in. dużym przyrostem liczby członków, zarówno z terenu Jeżyc, jak również Sołacza, Łazarza i Wildy – wsi przyłączonych do miasta również w 1900 r., spowodował potrzebę utworzenia następnej polskiej spółdzielni kredytowej. Napływ nowych członków przyczyniał się bowiem do zwiększenia grona klientów Banku i jednoczesnego pogorszenia ich obsługi. Powstanie nowego banku na Łazarzu popierał również ówczesny dyrektor Banku Ludowego Stanisław Chmielewski. Inicjatorem powstania nowego banku były przede wszystkim stowarzyszenia i bractwa, działające przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu, którym przewodniczył ks. Teofil Kłos, wspierany przez liczne grono rzemieślników, kupców, właścicieli kamienic, rolników łazarskich i górczyńskich, a także inteligencję i robotników miejscowych zakładów pracy. Do powstania nowego banku przyczyniły się również tradycje stowarzyszeniowe rolników górczyńskich, związane przede wszystkim z działalnością Kasy Pożyczkowej, powstałej czterdzieści lat wcześniej w ramach Towarzystwa Rolniczego Małych Posiadłości, później – kółka rolniczego w Górczynie. Wielu członków tego kółka rolniczego było w późniejszym okresie członkami Banku Pożyczkowego i wchodziło w skład jego władz. Powołanie do życia banku nastąpiło na zebraniu założycielskim, które odbyło się w dniu 14 marca 1907 r. pod przewodnictwem wice patrona Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych – dr Teofila Rzepnikowskiego. Zatwierdzenie statutu i uchwał powziętych na tym zebraniu nastąpiło na walnym zgromadzeniu w dniu 12 kwietnia tegoż roku. Rejestracja nowego banku, w Kancelarii Królewskiego Urzędu Sądowego w Poznaniu, pod nazwą: "Bank Pożyczkowy Eingetragene Genossenschaft mit unbeschränkter Haftpflicht w Poznaniu" nastąpiła w dniu 19 kwietnia 1907 r. pod nr R 75 w rejestrze spółek. Bank Pożyczkowy przyjął nieograniczoną odpowiedzialność członków. Siedziba Banku znajdowała się w kamienicy Stanisława Stolpego przy ulicy Łazarskiej nr 1 i obejmowała jedno pomieszczenie." - czytamy na stronie Poznańskiego Banku Spółdzielczego.

Obecnie lokale w kamienicy przy ul. Głogowskiej 47/47a przeznaczone są pod wynajem.


Komentarze (2)

23-04-2014 15:47:48
poznaniak
Proponuję autorowi sprawdzić od kiedy pod tym adresem mieścił się w/w bank. Bank swój początek ma od 1907 roku , ale nie pod tym adresem. Poznaniak z łazarza.
23-04-2014 10:53:58
bankier
najlepszy bank w Poznaniu
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest… Wielkopolska!
- spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu "Teatru Mozaika"

24

paź

11:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Ćmony i Smeśki" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmai

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: