Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do 13 maja poznamy koncepcję małej architektury na Głogowskiej. Mieszkańcy chcą drogi rowerowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Do 13 maja poznamy koncepcję małej architektury na Głogowskiej. Mieszkańcy chcą drogi rowerowej
02-04-2014 12:33   Janusz Ludwiczak
Jaka przyszłość czeka główną ulicę Łazarza? Jakie elementy małej architektury i zieleni pojawią się na ulicy Głogowskiej? Te i inne pytania będą poruszane były podczas konsultacji dla mieszkańców, które we wtorek w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego zorganizowała Rada Osiedla Św. Łazarz. W spotkaniu, na którym pojawiło się ponad 30 osób wzięli również udział przedstawiciele Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich i Piotr Libicki, specjalista ds. estetyki wizerunku miasta, tzw. "plastyk miejski".

Chcieliśmy zebrać głosy mieszkańców, by uwzględnić ich opinie przy realizacji projektu. Jest to bardzo ważny temat dla całego Łazarza. Do wykorzystania mamy 350 tysięcy złotych, taka kwota może szybko się nie powtórzyć. Chcielibyśmy, by mieszkańcy dowiedzieli się co chcieliby widzieć na ulicy Głogowskiej - powiedział Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz

W lutym Zarząd Dróg Miejskich ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji pt. "Zagospodarowanie elementami małej architektury i zielenią ulicy Głogowskiej na odcinku od Mostu Dworcowego do ul. Ściegiennego w Poznaniu". Celem konkursu jest opracowanie spójnej koncepcji obsadzeń drzewami, krzewami oraz elementami małej architektury, która w dalszym etapie będzie stanowić podstawę sporządzenia projektu wykonawczego. W skład komisji konkursowej weszli: Adam Nowak - architekt miasta, Joanna Bielawska-Pałczyńska - Miejska Konserwator Zabytków, Piotr Libicki - koordynator ds. estetyki i wizerunki miasta ("plastyk miejski"), dr hab. Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego, Łukasz Mikuła - przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania, Filip Olszak - przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz, Wiesław Banaś - przewodniczący Rady Osiedla Górczyn, Agnieszka Szulc - naczelnik Wydziału Zieleni ZDM.

Konkurs skierowany jest do architektów, architektów krajobrazu, plastyków, pracowni architektonicznych, a także do studentów powyższych kierunków oraz innych osób posiadających umiejętność projektowania form przestrzennych. Przewidziano nagrody w wysokości 5 tys. zł brutto za zajęcie I miejsca, a także II nagrodę w kwocie 3 000,00 zł brutto i III nagrodę - 2 tys. zł. Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy konkursu będzie umieszczenie elementów małej architektury zaprojektowanych w koncepcji w Katalogu Mebli Miejskich Miasta Poznania z podaniem nazwiska projektanta.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 13 maja. Do 20 maja wybrany zostanie projektant. Następnie rozpisany zostanie przetarg na realizację zadania. W zależności od tego jak bogata będzie koncepcja realizacja będzie prowadzona etapami. Realizacja I etapu nastąpi do 20 września - tłumaczyła Maja Jaruszewska z Wydziału Terenów Zieleni ZDM.

W dalszej części spotkania głos zabrali mieszkańcy.

Co stanie się z miejscami postojowymi? - pytała Maria Paradowska.

Nie zakładamy zmian w układzie komunikacyjnym. Nie przewidujemy likwidacji miejsc postojowych - odpowiedziała Agnieszka Szulc z Zarządu Dróg Miejskich.

Żeby o czym rozmawiać trzeba coś mieć przedstawić. My nic nie wiemy. Na razie rozmawiamy o niczym. Pogadamy sobie i pójdziemy. To jest bez sensu zorganizowane - zauważyła Maria Strzałko, była konserwator zabytków.

Czy Komisja Rewitalizacji zrobiła rozpoznanie, które kamienice są własnością miasta? Czy nie można by udostępnić lokali na parterze? - dodała Maria Strzałko.

Jest odpływ najemców. ZKZL widzi problem i stara się obniżać opłaty za czynsz, szczególnie tym, który chcą opuścić Głogowską. Lokale są objęte programem dla artystów, którzy mogą za darmo korzystać z lokalu do momentu jego wynajęcia - wskazywał Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Podczas spotkania przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz przedstawili również swoje koncepcje.

Widzielibyśmy miejsce wypoczynkowe przy Dworcu Zachodnim i przy Parku Wilsona. Ławki mogłyby pojawić się przy ul. Strusia, w rejonie Rynku Łazarskiego, przy kościele Matki Boskiej Bolesnej i w rejonie skrzyżowania z ul. Hetmańską. Chcemy, by mieszkańcy zwłaszcza osoby starsze miały gdzie usiąść i odpocząć na chwilę - przekonywała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Nie ma miejsca, gdzie chociaż na chwilę można usiąść. Mamy tu autostradę w centrum z czterema pasami ruchu - dodał radny Filip Olszak.

Głogowska jest salonem. Nigdy nie będzie Św. Marcinem - zaznaczyła jedna z mieszkanek.

W trakcie spotkania poruszany był również problem braku drogi rowerowej na ul. Głogowskiej.

Boli mnie, gdy chodnikiem jeżdżą rowery, ale nie chciałabym wypychać rowerzystów na jezdnię, rozumiem, że obawiają się oni o swoje bezpieczeństwo - powiedziała jedna z mieszkanek.

Koncepcja nie dotyczy rewitalizacji ulicy Głogowskiej. Jak powiedziałam projekt nie zakłada zmian w układzie komunikacyjnym. O tym, czy powstanie ścieżka rowerowa będzie decydował miejski inżynier ruchu - tłumaczyła Agnieszka Szulc z ZDM.

Jaka mała architektura i zieleń pojawi się na ul. Głogowskiej przekonamy się 13 maja.


Komentarze (2)

09-05-2014 00:27:19
Piotrr
350 tyś to jest śmieszna kwota na tak długi odcinek ważnej ulicy, jeden przystanek wiedeński tyle kosztował, szalet na rynku kosztował 2.5 raza więcej. Śmieszna kwota i taki też pewnie będzie efekt tej pseudo rewitalizacji, Ulica powinna być zwężona przynajmniej od parku Wilsona do dworca zachodniego. Ideał jest znany wystarczy zobaczyc przedwojenne zdjęcia. Można chociaż spróbować odtworzyć jej spacerowy charakter na tym krótkim odcinku. Niestety tendencja jest odwrotna, szerokie 2 pasmowe ulice powstają dalej w centrum miasta jak w PRLu, kierowcy są zadowoleni a reszta niech wdycha smród i depcze psie kupy.
02-04-2014 15:00:12
emeryt
Prośba do p. Olszaka proszę podać liczbę kupców, którym ZKZL obniżył stawki najmu. Wczoraj żona lokal na ul. Głogowskiej z powodu złodziejskich stawek wynajmu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: