Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dworzec Główny powróci do starego gmachu, ale dopiero za dwa lata, po zakończeniu przebudowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dworzec Główny powróci do starego gmachu, ale dopiero za dwa lata, po zakończeniu przebudowy
01-04-2014 07:41   Janusz Ludwiczak
Władze PKP postanowiły przychylić się do postulatów podróżnych, którzy są niezadowoleni z nowego dworca. Za dwa lata, po zakończeniu przebudowy starego dworca przez Trigranit na poziomie 0 znajdą się kasy biletowe, poczekalnia i punkt informacyjny. Po trzech latach Poznań Główny powróci na swoje dotychczasowe miejsce. Co więcej galeria handlowa Poznań City Center powiększy się. W miejscu nowego dworca powstaną kolejne sklepy, restauracje i dyskont sieci Biedronka, który pod koniec stycznia musiał opuścić stary dworzec.

Pod koniec października zeszłego roku po 134 latach funkcjonowania dotychczasowy główny dworzec kolejowy został zlikwidowany. Kasy biletowe, informacja i poczekalnia na dobre przeniosły się do nowowybudowanego budynku, który w maju 2012 r. otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nowy dworzec powstał na Euro 2012.

Wiele podróżnych narzeka, że nowy dworzec jest zbyt mały i niefunkcjonalny. Pasażerowie wielokrotnie wskazywali, że jest zbyt mało kas i brakuje poczekalni z prawdziwego zdarzenia. Kolejnym problemem jest brak schodów jadących w dół, przez co osoby korzystające z pociągów muszą znosić po schodach ciężkie bagaże. Co prawda do dyspozycji są windy, jednak brakuje odpowiedniego i dobrego oznakowania. Sporym utrudnieniem są również zbyt oddalone przystanki tramwajowe oraz perony 4, 5 i 6 od nowego dworca.

Pod koniec lutego społecznicy przygotowali happening "Dzieci z dworca ZŁO", w trakcie którego w holu nowego dworca ustawili ponad sto krzeseł, które pełniły rolę poczekalni. Zaś tragarze znosili podróżnym bagaże, tym samym pełnili rolę schodów ruchomych jadących w dół, których niestety brakuje.

W zeszłym tygodniu zapadła w końcu decyzja dotycząca przyszłości starego dworca. Tak jak planowano obiekt zostanie zmodernizowany z przeznaczeniem na hotel i biura, które powstaną na trzech dobudowanych kondygnacjach. Na pewno obiekt nie zostanie wyburzony. Na rozbiórkę starego dworca nie zgodził się konserwator zabytków.

Inwestor (węgierska firma Trigranit) będzie musiał zachować ściany boczne i frontowe, które zbudowane zostały z XIX-wiecznej cegły. Wykonawca będzie mógł natomiast wyburzyć pozostałe ściany i drewniane poddasze dworca. Inwestycja ma zostać ukończona w ciągu dwóch lat.

Otrzymywaliśmy wiele sygnałów, że nowy Poznań Główny jest niefunkcjonalny. Podróżni narzekali na zbyt małą liczbę kas, wskazywali również, że perony 4, 5 i 6 są zbyt daleko oddalone od budynku dworca. Po długich negocjacjach i rozmowach postanowiliśmy, że po zakończeniu przebudowy starego dworca na poziomie 0 ulokujemy 20 kas biletowych, puntk informacyjny, poczekalnię oraz sklepy i punkty usługowe. Na dobudowanych poziomach 1, 2 i 3 tak jak planowaliśmy ulokowane zostaną biura i hotel z 80 łóżkami i miejscami noclegowymi - tłumaczy Paulina Jankowska, rzecznik PKP S.A.

Kolej postanowiła więc, że w 2016 roku cały dworzec wróci na swoje dotychczasowe miejsce. Natomiast w obecnym dworcu znajdą się sklepy, tym samym powiększy się centrum handlowe Poznań City Center.

Od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy z Jeronimo Martins, któremu w lutym skończyła się umowa najmu lokalu w starym budynku dworca. Właściciel Biedronki planuje otworzyć swój punkt na obecnym dworcu. Zaproponowaliśmy lokal na poziomie 2. Przy wejściu z peronu 1 i od ul. Dworcowej mieści się już drogeria sieci Rossmann. W holu znajduje się ponadto kawiarnia, cukiernia-piekarnia i salonik prasowy. Nie zamierzamy sprzedać nowego dworca. Lokale będziemy chcieli wynajmować, a ich komercjalizacją zajmie się właściciel Poznań City Center. Dzięki temu pozyskamy środki na przebudowę dworca - objaśnia Paulina Jankowska z PKP.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Poznań Główny powróci na swoje dotychczasowe miejsce jeszcze przed wakacjami 2016 r.

Aktualizacja: 01.04.2014 godz. 20:40: Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym.
Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą komentarze. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru.


R E K L A M A

Komentarze (11)

01-04-2014 16:35:08
JS
Przecież dziś 1 kwietnia :)
01-04-2014 16:28:10
wolf
spójrzcie w kalendarz dzisiaj zamiast wierzyć od razu we wszystko co ktoś napisze.
01-04-2014 16:06:33
as
spojrzcie w kalendarz...
01-04-2014 15:43:09
carlos
Pan Ludwiczak ma dobre poczucie humoru jak na 1 kwietnia, w sumie nie było by to takie złe patrząc na obecny "dworco-chlebak" bez nawet poczekalni:)
01-04-2014 15:38:44
rosa
wiadomo dzisiaj 1 kwietnia !!!!
01-04-2014 14:25:51
poznanianka z dziada-pradziada
Poznański dworzec to wybitne dzoieło brzydoty - w całej Polsce takiego potworka nie widziałam . Boże nie dość że okropne to ,to jeszcze dużo kosztowało . Pamiętam na kogo głosować w zbliżających sie wyborach .
01-04-2014 12:02:23
Kiler_pn
Dobre, dobre. W pierwszej chwili nawet się nabrałem :)
01-04-2014 11:29:01
Maryjush
Chciałbym, żeby to była prawda...
01-04-2014 10:13:45
Szymon
Prima Aprilis:)
01-04-2014 10:06:32
zygi
To przepraszam po co jest ten nowy dworzec skoro stary ma wrócic do łask? Oczywiście przychylam sie do tego że to nowe coś to komunikacyjne badziewie i nie dziwota że wszystcy teraz walą na zachodni..
01-04-2014 08:29:38
cath
Fajny żart na Prima Aprilis :P
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: