Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Z wieży kościoła Św. Anny zobaczymy panoramę Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z wieży kościoła Św. Anny zobaczymy panoramę Poznania
01-04-2014 07:18   Janusz Ludwiczak
"Najbliższy czynny taras widokowy we Wrocławiu" - ten cytat z kultowego filmu "Miś" Stanisława Barei od 10 lat w Poznaniu nabiera prawdziwego znaczenia. W 2004 r. miasto nie chciało przedłużyć umowy z Uniwersytetem Ekonomicznym na wynajem 18 piętra Collegium Altum, gdzie mieścił się punkt widokowy z kawiarnią. Do tej pory Poznań "z lotu ptaka" mogliśmy obserwować jedynie ze zdjęć lotniczych i satelitarnych lub z wieżowców mieszkalnych np. na Ratajach czy Winogradach. Niebawem się to zmieni. Parafia Św. Anny na wieży kościoła przy ul. Matejki otworzy taras widokowy. Mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć panoramę Poznania dopiero po zakończeniu remontu wieży. Jeżeli nie będzie problemów stanie się to jeszcze w tym roku.

Archidiecezja Poznańska już sześć lat temu chciała otworzyć punkt widokowy 70 metrów nad ziemią na wieży poznańskiej Katedry. Problemem okazały się jednak pieniądze.

Po sporządzonym kosztorysie okazało się, że remont wieży kosztowałby ponad 2,5 miliona złotych. Naprawy wymaga klatka schodowa, w złym stanie technicznym są balustrady przy stopniach i barierki na samej wieży. Konserwacji wymagają również murki na szczycie wieży. Obecnie priorytetem jest dla Archidiecezji remont budynku przy ul. Głogowskiej, po VIII LO. Docelowo do gmachu tego przeniesie się nasze gimnazjum z ul. Kanclerskiej - wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Cały czas rozważaliśmy uruchomienie punktu widokowego z wieży innej świątyni. W grę wchodziły m.in. kościół Maryi Królowej przy Rynku Łazarskim, kościół Św. Floriana na Jeżycach i kościół Św. Anny na Łazarzu. W najlepszym stanie technicznym jest wieża świątyni przy ul. Matejki. Tam też jest najlepsze wejście, które nie prowadzi po ostrych, stromych i bardzo krętych stopniach, czy po drabinie. Wybraliśmy kościół Św. Anny również dlatego, gdyż znajduje się on praktycznie w samym centrum miasta, przy Targach, blisko dworca kolejowego - wskazuje ks. Maciej Szczepaniak.

Remont wieży kościoła Św. Anny ma rozpocząć się jeszcze w kwietniu i ma kosztować 350 tysięcy złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem punkt widokowy uda się uruchomić przed wakacjami.

Wieża kościoła ma 48 metrów wysokości, aby się na nią dostać trzeba wejść po 154 stopniach. Dodajmy, że w 2007 roku portal lazarz.pl z okazji 18. Dni Łazarza zorganizował wycieczkę, w trakcie której można było zobaczyć panoramę Poznania i Łazarza. Na wieżę kościoła Św. Anny wprowadziliśmy prawie sto osób.

Aktualizacja: 01.04.2014 godz. 20:40: Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym.
Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą komentarze. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru.


R E K L A M A

Komentarze (2)

02-04-2014 19:14:54
greg
nie ukrywam że jeśli chodzi o tarasy widokowe to Poznań jest za murzynami. gdyby rychowi zależało na promocji miasta to już dawno taras w AE byłby ponownie czynny.
01-04-2014 16:29:41
wolf
Szkoda, że to nie jest prawda.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: