Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rondo Szczęśliwej Podróży będzie przy Poznań Główny? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rondo Szczęśliwej Podróży będzie przy Poznań Główny?
31-03-2014 07:26   Janusz Ludwiczak
Aleja Króla Przemysła II i Rondo Szczęśliwej Podróży - to nowe ulice, jakie mają pojawić się w rejonie Dworca Głównego i centrum handlowego Poznań City Center. Pojawiły się również propozycje by nowe rondo nosiło imię Lecha Kaczyńskiego lub nazywało się "Rondo PeWuKi".

Przy okazji budowy centrum handlowego Poznań City Center węgierski inwestor Trigranit zmodernizował ulicę Towarową i Matyi wraz ze skrzyżowaniem oraz wybudował 2,5 kilometra nowych dróg. Jedną z nich jest przedłużenie ulicy Towarowej, która docelowo ma prowadzić na Wolne Tory.

Póki co nowe ulice oraz rondo znajdujące się przy dworcu kolejowym i autobusowym Poznań Główny oraz centrum handlowym Poznań City Center nie mają jeszcze swojej oficjalnej nazwy.

Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania zaproponowało, by rondo przy nowym dworcu kolejowym i PKS otrzymało imię Powszechnej Wystawy Krajowej, a ulice przylegające do ronda otrzymały imiona i nazwiska osób związanymi z PeWuKą i 10-leciem odrodzenia Rzeczypospolitej.

Nie trzeba podnosić jak wielkim przedsięwzięciem i jak wielką chlubą dla naszego miasta było zorganizowanie w 1929 r. Powszechnej Wystawy Krajowej, która w zamyśle jej twórców miała stanowić uświetnienie obchodów, a zarazem podkreślenie godnego podziwu dorobku I dekady odrodzonej Rzeczypospolitej. Organizacja PeWuKi wpisała się złotymi zgłoskami w historię międzywojennego Poznania i dziwi fakt, iż po dzień dzisiejszy nie znalazła ona godnego upamiętnienia w toponimii naszego miasta. Nie ma w topografii Poznania lepszego miejsca na upamiętnienie tego tak doniosłego wydarzenia jak powstające właśnie przy dworcu PKP rondo, które usytuowane będzie nieopodal głównego wejścia na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, które w 1929 r. stanowiło zarazem główne wejście na teren Powszechnej Wystawy Krajowej - wskazują Mateusz Hurysz, Jędrzej Oksza-Płaczkowski i Jan Gaspars z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Pomysłodawcy proponują, aby nowe rondo, które powstaje przy nowym dworcu kolejowym, PKS i centrum handlowym Poznań City Center otrzymało imię Powszechnej Wystawy Krajowej, a przylegające do niego ulice nosiły nazwiska osób związanymi z PeWuKą i 10-leciem odrodzenia Rzeczypospolitej. Swoją ulice mieliby otrzymać między innymi: prezydent Ignacy Mościcki, Władysław Grabski - ówczesny premier i minister skarbu czy Stefan Cybichowski, główny architekt PeWuKi.

Liczymy, że nasz projekt spotka się z uznaniem Rady Miasta Poznania. Nade wszystko uważamy, że PeWuKa i w ogóle targi dużo zrobiły dla dzielnicy św. Łazarz, a Poznań został przez tę wystawę rozsławiony i otrzymał charakter wielkomiejski. Dziwi nas, że do tej pory nie powstało miejsce upamiętnienia. Warto przypominać przez te nazewnictwo o największym sukcesie organizacyjnym miasta Poznania nie tylko w okresie II RP, ale całej jego bogatej historii. Na próżno szukać większej wystawy na ziemiach polskich. Zresztą dane mówią same za siebie - wskazuje Mateusz Hurysz, historyk, nauczyciel, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Mało osób pamięta, że PeWuKa ostatecznie przesądziła o tym, że Poznań jest najlepszym miejscem dla targów, gdyż inne miejsca chciały mieć też charakter targowy. Nie można zapomnieć, że i dziś Poznań stoi na dwóch fundamentach: są nimi uniwersytet i targi (z przemówienia Honorowego Obywatela Miasta Poznania prof. Lecha Trzeciakowskiego). Bez nich zdecydowanie podupadłby. Wreszcie PeWuKa pokazująca całemu światu dokonania odrodzonej RP zaprezentowała z jak najlepszej strony Poznań i poznańskość. Świadczą o tym dziesiątki tysięcy artykułów (największa reklama miasta w jego dziejach!) i to bardzo przychylne również z prasy niemieckiej, która nie była życzliwa w stosunku do nowego państwa - dodaje Mateusz Hurysz.

Natomiast poznańska radna Lidia Dudziak z PiS zasugerowała, by patronem nowego ronda był Lech Kaczyński.

Poznań jest tak dużym miastem więc czas już, żeby osoba naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego została również w tym mieście uświetniona. Szuka się dobrych miejsc. Moim zdaniem to nie mogą być drobne uliczki osiedlowe. Będziemy o tym rozmawiać jeszcze na klubie - powiedziała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania z PiS.

A dlaczego akurat Rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego a nie ofiar katastrofy smoleńskiej?

Uważam, że Lech Kaczyński był naszym prezydentem, bardzo wspaniałym człowiekiem. Ci, którzy w to nie wierzą to historia kiedyś to oceni. Był to dla mnie bardzo dobry prezydent, któremu zależało na Polsce i na Polakach i właśnie dlatego - uważa radna Lidia Dudziak.

Pojawiały się również inne propozycje. Patronem nowego ronda miałby być profesor Stefan Stuligrosz lub minister Krzysztof Skubiszewski.

Miasto chce jednak, by rondo przy głównym wejściu do centrum handlowego Poznań City Center i dworca PKS nosiło po prostu nazwę "Rondo Szczęśliwej Podróży", a ulica prowadząca do ronda miałaby nazywać się "Wolne Tory". Natomiast nowa ulica, która jest przedłużeniem Towarowej miałaby nosić nazwę "Aleja Króla Przemysła II".

Opinię w tej sprawie miała wydać Rada Osiedla Wilda. Jej zarząd wydał decyzję pozytywną.

Nie głosowaliśmy uchwały na sesji, decyzję podjął Zarząd i zgodził się na wszystkie nazwy zaproponowane przez Miasto - wyjaśnia Dorota Bonk-Hammermeister z Rady Osiedla Wilda.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Poznania. Kiedy, tego jeszcze nie wiadomo.


Komentarze (3)

01-04-2014 21:11:32
:)
Ja bym dał Rondo Udanej Podróży.
31-03-2014 13:09:02
Amicus
Moim zdaniem powinno być apolitycznie i Rondo "Szczęśliwej podróży" jest jak najbardziej trafne. Jesteśmy w Polsce więc obcokrajowiec musi się dostosować. Już sama nazwa Poznan City Center jest za bardzo angielska, bo dlaczego nie może się np. nazwyć Poznań Hauptbanhoff, a może Poznań Hlavni Nadrazi... Za dużo angielszczycny w naszym otoczeniu... Dlatego nazwy polskie i niezwiązane z polityką. Przecież nazwy tych uliczek wokół dworca głównego (przepraszam P-n City Center) czy ronda nie będą powszechnie stosowane, dlatego ich "fikuśne" nazwy są dobre. "Wolne tory" zresztą też - przecież przez lata tak się mówiło o tym miejscu... Pozdrawiam
31-03-2014 07:40:24
Iwona
Nie daj Boże zagranicznego turysty !!! W życiu się nie wysłowi :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: