Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Święty Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Święty Łazarz
17-12-2008 01:26   Janusz Ludwiczak
W dniu imienin Łazarza przedstawiamy patrona dzielnicy – Świętego Łazarza.

Święty Łazarz był bratem Marii i Marty, którzy mieszkali razem w Betanii, na wschodnim stoku Góry Oliwnej w Lazarium. Był przyjecielem Jezusa Chrystusa, przez którego został wskrzeszony (opisuje to Ewangelia Św.Jana). Po zmartwychwstaniu Jezusa Łazarz trafił na Cypr, gdzie przez ponad 40 lat był biskupem chrześcijańskiej gminy w Kition (Larnace).

Po śmierci został pochowany w miejscowym kościele św. Łazarza. Po przejęciu Cypru przez Franków jego szczątki zostały wywiezione do Francji i spoczywają do dziś w Autun. Jednak według prowansalskiej legendy po Wniebowstąpieniu Chrystusa Łazarz udał się do Francji, gdzie został biskupem Marsylii. Natomiast legenda średniowieczna opowiada o skazaniu świętego rodzeństwa z Betanii na wygnanie. Umieszczono ich na statku bez steru, który odepchnięto od brzegu. Po wielu miesiącach tułaczki przybyli oni do Marsylii. Łazarz był w niej pierwszym biskupem.

Święty Łazarz jest patronem rzeźników, grabarzy, trędowatych, leprozoriów i żebraków. Wspomnienie liturgiczne przypada 17 grudnia.

W ikonografii ukazuje się Świętego Łazarza najczęściej w scenie wskrzeszenia oraz na uczcie w Betanii.

Nazwa dzielnicy Łazarz wywodzi się od szpitala Świętego Łazarza, położonego przy ulicy Niedziałkowskiego. Na Łazarzu, w kościele Matki Boskiej Bolesnej w nawie północnej znajduje się też ołtarz Świętego Łazarza z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Edwarda. Ołtarz jest odlewany w gipsie, zdobiony dębem i złotem płatkowym. Rzeźbę na marmurowym podwyższeniu i niskim cokole wykonała firma Szpetkowski, a ufundowała rodzina Kayserów.
W głównej niszy ołtarzowej znajduje się płaskorzeźba Wskrzeszenie Łazarza ujęta w ramę płaskorzeźbioną. W centrum przedstawienia postać Chrystusa, poniżej znajduje się klęcząca postać Marty z rękoma wyciągniętymi ku przodowi, po prawej stronie stoi Łazarz z twarzą zwróconą ku Chrystusowi; w tle klęcząca Maria.

Imię Św.Łazarza nosi też Stowarzyszenie i Zakon Rycerski. W Krakowie natomiast w Dzielnicy II Grzegórzki mieści się ulica Świętego Łazarza, licząca 300 metrów długości. Przy ulicy tej znajduje się 13 kamienic, dwa budynki Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, stacja Pogotowia Ratunkowego oraz prosektorium. Także w Krakowie, ale tym razem przy ulicy Kopernika mieści się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, który od 1787 nosił imię Świętego Łazarza. Kościół Świętego Łazarza mieści się też we Wrocławiu. Natomiast w Warszawie, w dzielnicy Ursus mieści się pensjonat socjalny "Św. Łazarz".

Wszelkie kościoły, instytucje i miejsca noszące imię Świętego Łazarza będziemy już wkrótce przedstawiać Państwu na bieżąco, bo jak można było przeczytać imię to nosi nie tylko poznańska dzielnica.

Wskrzeszenie Łazarza według Ewangelii Św.Jana (J 11, 1-44)
1 Był pewien chory, Łazarz z Betanii, z miejscowości Marii i jej siostry Marty1. 2 Maria zaś była tą, która namaściła Pana olejkiem i włosami swoimi otarła Jego nogi2. Jej to brat Łazarz chorował. 3 Siostry zatem posłały do Niego wiadomość: «Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz». 4 Jezus usłyszawszy to rzekł: «Choroba ta nie zmierza ku śmierci, ale ku chwale Bożej, aby dzięki niej Syn Boży został otoczony chwałą»3. 5 A Jezus miłował Martę i jej siostrę, i Łazarza. 6 Mimo jednak że słyszał o jego chorobie, zatrzymał się przez dwa dni w miejscu pobytu. 7 Dopiero potem powiedział do swoich uczniów: «Chodźmy znów do Judei!» 8 Rzekli do Niego uczniowie: «Rabbi, dopiero co Żydzi usiłowali Cię ukamienować i znów tam idziesz?» 9 Jezus im odpowiedział: «Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin? Jeżeli ktoś chodzi za dnia, nie potknie się, ponieważ widzi światło tego świata. 10 Jeżeli jednak ktoś chodzi w nocy, potknie się, ponieważ brak mu światła»4. 11 To powiedział, a następnie rzekł do nich: «Łazarz, przyjaciel nasz, zasnął, lecz idę, aby go obudzić». 12 Uczniowie rzekli do Niego: «Panie, jeżeli zasnął, to wyzdrowieje». 13 Jezus jednak mówił o jego śmierci, a im się wydawało, że mówi o zwyczajnym śnie. 14 Wtedy Jezus powiedział im otwarcie: «Łazarz umarł, 15 ale raduję się, że Mnie tam nie było, ze względu na was, abyście uwierzyli. Lecz chodźmy do niego!» 16 Na to Tomasz, zwany Didymos, rzekł do współuczniów: «Chodźmy także i my, aby razem z Nim umrzeć».
17 Kiedy Jezus tam przybył, zastał Łazarza już do czterech dni spoczywającego w grobie. 18 A Betania była oddalona od Jerozolimy około piętnastu stadiów 19 i wielu Żydów przybyło przedtem do Marty i Marii, aby je pocieszyć po bracie. 20 Kiedy zaś Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziała w domu. 21 Marta rzekła do Jezusa: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. 22 Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga». 23 Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie». 24 Rzekła Marta do Niego: «Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym». 25 Rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. 26 Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?» 27 Odpowiedziała Mu: «Tak, Panie! Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat». 28 Gdy to powiedziała, odeszła i przywołała po kryjomu swoją siostrę, mówiąc: «Nauczyciel jest i woła cię». 29 Skoro zaś tamta to usłyszała, wstała szybko i udała się do Niego. 30 Jezus zaś nie przybył jeszcze do wsi, lecz był wciąż w tym miejscu, gdzie Marta wyszła Mu na spotkanie. 31 Żydzi, którzy byli z nią w domu i pocieszali ją, widząc, że Maria szybko wstała i wyszła, udali się za nią, przekonani, że idzie do grobu, aby tam płakać. 32 A gdy Maria przyszła do miejsca, gdzie był Jezus, ujrzawszy Go upadła Mu do nóg i rzekła do Niego: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł». 33 Gdy więc Jezus ujrzał jak płakała ona i Żydzi, którzy razem z nią przyszli, wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: «Gdzieście go położyli?» 34 Odpowiedzieli Mu: «Panie, chodź i zobacz!». 35 Jezus zapłakał. 36 A Żydzi rzekli: «Oto jak go miłował!» 37 Niektórzy z nich powiedzieli: «Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?»
38 A Jezus ponownie, okazując głębokie wzruszenie, przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień. 39 Jezus rzekł: «Usuńcie kamień!» Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: «Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie». 40 Jezus rzekł do niej: «Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?» Usunięto więc kamień. 41 Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: «Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał. 42 Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał». 43 To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!» 44 I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: «Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!».


R E K L A M A

Postać Świętego Łazarza – fot: Wikipedia
Ołtarz Świętego Łazarza w kościele Matki Boskiej Bolesnej – fot: Janusz Ludwiczak (x2)

Komentarze (3)

19-02-2009 14:18:23
micza
Ten sam słownik podaje ciekawe wiadomości historyczne o naszej ,,wiosce". Szpital św. Łazarza był obok innych, zakładem leczniczym dla chorych, ubogich i innych. Mieści się za bramą wildecką (Wilda, dawniej Wierzbica) powstał prawdopodobnie w 1510 r., równocześnie z Kościołem pod tym nazwiskiem. Ku schyłkowi XVI wieku Wojciech Potulicki (postać mało znana, przydałaby się upamiętniająca tablica uliczna, czy ktoś wie kim był W. Potulicki ?) nadał klasztorowi temu znaczne przestrzenie ziemi na przedmieściu św. Marcina, które osadzone dobrymi dzierżawcami, zaludniły się pod nazwą Wenetowo. Około tego czasu Cysterki owińskie (zakon znany z postaci czeskiej i polskiej królowej Eli¹ki Rejèki ) darowały szpitalowi temu ogród, który nabyły od tegoż Potulickiego. Prócz tego posiadął szpital 14 000 zł. Całym majątkiem zarządzał ,,ekonom", a szpitalem prowizor z ramienia ; magistratu poznańskiego. Z dochodu utrzymywano plebana i chorych ubogich. Szpital św. Łazarza istnieje dotąd, a nazwa jego przechowała się przy niektórych domostwach na Wildzie. Rok 1784 na łazarzu obecnie tylko jedna fabryka poza obrębem fortecy. Wenetowo rozciągało się od Kościoła Sw. Marcina ku zachodowi i było własnością szpitala.
10-02-2009 08:52:28
Micza
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Tom V. Warszawa : nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, 1880-1914 Łazarz święty, osada pod Poznaniem, na gościńcu wrocławskim, blisko dworca koleji żelaznej; 11 domów., 213 mieszkańców,; 62 ewangelików., 151 katolików.; 30 analfabetów. Nazwa Święty Łazarz bardziej mi się podoba niźli Łazarz. Czy Rada Dzielnicy pamięta o tej starej nazwie i czy będzie chciała zaopiniować taką zmianę ? Tego akurat nie wiem. W średniowieczu taka nazwa miała istotne znaczenie. Jak jest dzisiaj ?
06-11-2008 10:02:26
max
Szkoda, że na bierzmowaniu nie wziąłem sobie właśnie Łazarza na trzecie imie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: