Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażnice przy Hetmańskiej i Grunwaldzkiej otworzyły swoje drzwi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strażnice przy Hetmańskiej i Grunwaldzkiej otworzyły swoje drzwi
03-03-2014 01:32   Janusz Ludwiczak
W ramach akcji "Otwarte Strażnice" można było zwiedzić jednostki straży pożarnej przy ul. Grunwaldzkiej, tuż obok szpitala oraz przy ul. Hetmańskiej, przy wiadukcie kolejowym. Chętni mogli zasiąść za sterami wozu strażackiego czy zwiedzić całą strażnicę.

W niedzielę przez trzy godziny można było zobaczyć jak od kuchni wyglądają strażnice i na czym polega praca strażaka.

Strażacy z jednostki przy ul. Grunwaldzkiej 16a, znajdującej się tuż obok szpitala klinicznego oraz przy ul. Hetmańskiej 82, za wiaduktem kolejowym zaprosili mieszkańców na "Otwarte Strażnice".

Postanowiliśmy przybliżyć jak wygląda praca strażaka. Pokazaliśmy sprzęt i wozy strażackie, chętni mogli się dowiedzieć jaką długość ma wąż i ile czasu zajmuje jego rozłożenie. Przygotowaliśmy również kurs pierwszej pomocy. W naszej jednostce służy 11 strażaków. Praca strażaka do łatwych nie należy, ale warto było zostać strażakiem - powiedział mł. asp. Michał Jędro z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej.

Strażakiem powinna zostać osoba, która czuję chęć niesienia pomocy i ma dobrą sprawność fizyczna. Musi to być osoba niekarana i mieć wykształcenie przynajmiej średnie. Bardzo dużo osób zgłasza się do bycia strażakiem - dodaje kpt Tomasz Chróściel z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 przy ul. Hetmańskiej.

W ramach otwartych drzwi można było zobaczyć zasiąść za sterami wozu strażackiego czy zwiedzić całą strażnicę. Chętni mogli dowiedzieć się, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia, przypadku wystąpienia pożaru, zadymienia, zatrucia tlenkiem węgla, zasłabnięcia czy zadławienia a także nauczyć się pierwszej pomocy.

Pod koniec maja po ponad 40 latach zlikwidowana zostanie jednostka straży pożarnej przy ul. Hetmańskiej. W ubiegłym roku Zakłady Hipolita Cegielskiego sprzedały działkę, na której znajduje się jednostka. Właścicielem nieruchomości jest teraz podmiot prywatny.

Szkoda będzie opuszczać jednostkę przy Hetmańskiej, zwłaszcza, że rozpoczynałem tutaj pracę w 1997 roku. Z tą jednostką mam związaną całą historię pożarnictwa - opowiada kapitan Tomasz Chróściel, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 przy ul. Hetmańskiej.

Nasza jednostka oprócz typowych działań gaśniczych i ratowniczych, czyli wypadki i zdarzenia prowadzi również akcje ratownicze po katastrofach budowlanych - dodaje kpt Tomasz Chróściel.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 dojeżdżają na akcje gaśnicze na Wildzie, Dębcu, w Luboniu i Komornikach, a także na Łazarzu. Rocznie strażacy interweniują nawet 1200 razy. W JRG4 działa również Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza ze specjalnie wyszkolonymi psami do przeszukiwania ruin i poszukiwania ludzi, chociażby po trzęsieniu ziemi na Haiti.

Strażacy z JRG4 uczestniczyli m.in. w akcji gaszenia pożaru przy ul. Załęże 6. Niestety dwie osoby zginęły, jednak dzięki strażakom, którzy przybyli na miejsce zdarzenia w ciągu niecałych 5 minut od wezwania udało się nie dopuścić do pożaru kolejnych mieszkań.

Łazarz zaopatrują na szczęście jeszcze strażacy z JRG2, która mieści się przy ul. Grunwaldzkiej, w pobliżu szpitala klinicznego (dawniej wojskowego).prywatny.

Kolejne drzwi otwarte w strażnicach odbędą się w pierwszą niedzielę kwietnia, w godz. od 10:00 do 13:00.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest… Wielkopolska!
- spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu "Teatru Mozaika"

24

paź

11:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Ćmony i Smeśki" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmai

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: