Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada osiedla chce przywrócenia linii tramwajowej z Głogowskiej na Królowej Jadwigi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada osiedla chce przywrócenia linii tramwajowej z Głogowskiej na Królowej Jadwigi
01-03-2014 07:27   Janusz Ludwiczak
W połowie stycznia po otwarciu Kaponiery dla tramwajów z Łazarza zniknęła bimba, którą można było z ulicy Głogowskiej dojechać na dworzec kolejowy i PKS, do Starego Browaru czy w okolice AWF. Rada Osiedla Św. Łazarz będzie wnioskować o przywrócenie linii tramwajowej, łączącej ulicę Głogowską z ul. Królowej Jadwigi i dalej Rondem Rataje, przez Most Dworcowy.

Przez półtorej roku można było dojechać tramwajem linii nr 18 z ulicy Głogowskiej do nowego dworca kolejowego i PKS, Starego Browaru czy na AWF. 18 stycznia po otwarciu Ronda Kaponiera dla tramwajów ZTM zmienił trasę "osiemnastki", która kursuje teraz z przez Królowej Jadwigi, Most Dworcowy, Roosevelta, Kaponierę, Zwierzyniecką i Kraszewskiego na Ogrody.

Rada Osiedla Św. Łazarz będzie wnioskować o przywrócenie linii tramwajowej, łączącej ulicę Głogowską z ul. Królowej Jadwigi i dalej Rondem Rataj, przez Most Dworcowy.

Wielokrotnie zgłaszali się do nas mieszkańcy z postulatem, by tramwajem można było dojechać z Głogowskiej na deptak - wskazuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Od 10 lat wnioskujemy o to. Argumentem ZTM była zbyt daleka odległość między przystankami. Teraz pojawił się przystanek za Mostem Dworcowym, przy nowym dworcu i galerii handlowej Poznań City Center. Powinno powstać takie połączenie, by mieszkańcy mogli dojechać nie tylko z Głogowskiej np. na Półwiejską, ale chociażby na dworzec Poznań Główny. Dodatkową komplikacją dla wielu osób są przesiadki, teraz jeszcze bardziej skomplikowane. Zazwyczaj można było przesiąść się przy Moście Dworcowym. Teraz pasażerowie mają do wyboru albo podjechać na "Most Dworcowy" i przesiąść się na "szóstkę", albo wysiąść przy Dworcu Zachodnim i przesiąść się na tramwaj linii 12. Jest to uciążliwe szczególnie wieczorami, gdy tramwaje kursują co 20 minut lub w niedzielne poranki, kiedy jeżdżą co pół godziny - argumentował Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Łazarscy radni będą w tej sprawie interweniować w Zarządzie Transportu Miejskiego.

A czy takie połączenie jest potrzebne? Oto pytaliśmy Państwa w naszej sondzie przez miesiąc od 15 stycznia do 15 lutego:


Uzasadnienie Rady Osiedla Św. Łazarz:
Mieszkańcy Łazarza i Rada Osiedla od blisko dziesięciu lat wnioskowali do MPK/ZTM o utworzenie linii tramwajowej skręcającej z ul. Głogowskiej w kierunku Mostu Dworcowego. Połączenie to ułatwiałoby dojazd do centrum od strony ul. Półwiejskiej, skorzystanie z oferty kin, teatrów oraz łatwy dostęp do obiektów użyteczności publicznej. Dyrektorzy placówek oświatowych wielokrotnie wnioskowali o utworzenie bezpośredniego połączenia tramwajowego z ul. Głogowskiej, w rejon ul. Półwiejskiej. Takie połączenie pozwoliłoby, bez koniecznych przesiadek bezpieczne przemieszczanie się grup dzieci i młodzieży w ten rejon miasta. Otrzymywaliśmy odpowiedź, że takie połączenie zostanie utworzone po zakończeniu prac modernizacyjnych linii tramwajowych w rejonie Dworca Zachodniego. Problemem była także duża odległość miejsc przesiadkowych / przystanek Dworzec Zachodni – Dworzec PKS. W chwili obecnej ten argument jest bezzasadny, utworzono nowy przystanek ZCK (za chwilę Poznań Główny).

Podczas prac nad Planem Transportowym Aglomeracji Poznańskiej to właśnie możliwość jazdy bez przesiadek najczęściej wskazywali użytkownicy transportu publicznego. Tymczasem, dla mieszkańców Łazarza jadących w okolice ul. Półwiejskiej i Mostu Jadwigi możliwość przesiadki na tramwaj jadący w tym kierunku pogorszyła się w porównaniu do stanu sprzed przedłużenia trasy PST do Dworca Zachodniego. Poprzednio węzłem przesiadkowym był przystanek Most Dworcowy, z którego odjeżdżały w kierunku ul. Półwiejskiej trzy linie tramwajowe, dzięki czemu istniało więcej możliwych kombinacji przesiadek. W chwili obecnej, pomimo pozornego ułatwienia w postaci możliwości przesiadki „drzwi w drzwi” na przystanku Dworzec Zachodni, mieszkańcy Łazarza muszą wybierać pomiędzy tym przystankiem, z którego w kierunku ul. Półwiejskiej odjeżdża tylko jeden tramwaj (linii 12) a przystankiem Most Dworcowy z którego odjeżdżają dwie linie (6 i 18).

W czasie modernizacji PST istniało połączenie z ul. Głogowskiej na Most Dworcowy, z którego mieszkańcy Łazarza byli bardzo zadowoleni i które sprawdziło się. Wprowadzona od dnia 18 stycznia zmiana przebiegu tras tramwajowych je zlikwidowała. Obecny układ tras tramwajowych wymaga wielokrotnych, uciążliwych przesiadek. Jest to sytuacja niekorzystna szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych i osób podróżujących z dziećmi.

Wprowadzenie prawo skrętu tramwajowego z ul. Głogowskiej na Most Dworcowy ułatwi bezprzesiadkowy dojazd do ul. Półwiejskiej od ul. Królowej Jadwigi, a także stworzy lepsze warunki do korzystanie z oferty kin, teatrów i innych ofert kulturalnych, mieszkańcom Łazarza. Połączenie które funkcjonowało (np. tramwaj nr 18) w czasie modernizacji trasy PST było bardzo popularne wśród mieszkańców Łazarza. Jego likwidacja spotkała się z licznymi protestami Łazarzan, którzy oczekują przywrócenia linii tramwajowej z ul. Głogowskiej na Rataje, kursującej przez Most Dworcowy.


Komentarze (2)

01-03-2014 17:23:03
jaaa
Jak najbardziej przywrócić tę linię!!!
01-03-2014 10:40:19
maniek
Przywrócić linię okólną 0 która kursowała w latach 80.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest… Wielkopolska!
- spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu "Teatru Mozaika"

24

paź

11:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Ćmony i Smeśki" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmai

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: