Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na terenie Energetyka powstanie nowa Arena?Nie ma szans na uruchomienie pływalni w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na terenie Energetyka powstanie nowa Arena?Nie ma szans na uruchomienie pływalni w Parku Kasprowicza
28-02-2014 00:34   redakcja, eRTe
W czwartek w hali Arena odbyło się drugie spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących koncepcji zagospodarowania i zarządzania terenami zlokalizowanymi wokół Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Gospodarzami spotkania byli przedstawiciele POSIRu – dyrektorzy Zbigniew Madoński i Maciej Mielęcki, obecni byli też przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz, radni miejscy oraz kilkudziesięciu mieszkańców.

Na wstępie przedstawiono wyniki dotychczasowych prac studyjnych. Do projektu przedstawionego na poprzednim spotkaniu zgłoszono ponad 50 uwag i wniosków. Większość z nich uwzględniono. Przedstawicielka pracowni architektonicznej zajmującej się opracowaniem koncepcji przedstawiła główne jej założenia po naniesieniu poprawek. Oto najważniejsze z nich:

  • nie będzie zmniejszenia parku ani uszczuplenia drzewostanu, poprowadzone zostaną nowe alejki spacerowe i dodana ścieżka dla rowerów i rolkarzy okalająca Park Kasprowicza
  • na terenie po dawnym stadionie Energetyka powstanie nowa hala widowiskowo-sportowa, skomunikowana podziemnym łącznikiem z dotychczasową Areną, która zostanie zachowana jako hala treningowa i dla mniejszych imprez
  • plac zabaw zostanie rozbudowany, pozostawione będą także małe place zabaw służące przedszkolom
  • znacznie rozbudowana zostanie strefa parkingowa obok nowej hali sportowej, planuje się tam wielopoziomowy parking, aby nie naruszyć dotychczasowych terenów zielonych
  • na terenie nieczynnych basenów powstanie strefa wspólna służąca rekreacji, nie planuje się przywrócenia odkrytej pływalni, co najwyżej mógłby powstać brodzik dla dzieci.

Po prezentacji wywiązała się dyskusja, chwilami dość burzliwa. Mieszkańcy pytali przede wszystkim o wieżowce, jakie miałyby powstać na terenie parku. POSiR kategorycznie odrzuca taką możliwość.

Czy miasto planuje więc wykupić tereny będące we władaniu prywatnego inwestora – pytała Justyna Krynicka ze Stowarzyszenia My Poznaniacy.

Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR potwierdził, że w ramach planowanej ugody inwestorowi przedstawiono trzy koncepcje, obejmujące bądź to wykupienie terenu bądź jego zamianę. Równocześnie zapewnił, że POSIR nie ma żadnych planów sprzedaży terenów torów łuczniczych, o co również padały pytania z sali.

A co z basenami, czy jest jakakolwiek szansa zachowania kąpieliska? - chciała wiedzieć Katarzyna Sobocińska.

Przedstawiciel POSIR tłumaczył, że koszty zbudowania nowego basenu są zbyt wysokie, a miasto wydało już 400 milionów złotych na budowę Term Maltańskich.
W naszym klimacie odkryte baseny nie mają racji bytu, w sezonie letnim jest średnio 28 dni ze słoneczną pogodą, utrzymanie takich obiektów jest ekonomicznie nieopłacalne - wskazywał Maciej Mielęcki z POSiR.

Na pytanie, jak koncepcja POSiR ma się do projektu planu miejscowego przygotowywanego przez Miejską Pracownię Urbanistyczną wyjaśnień udzielił radny Łukasz Mikuła, który tłumaczył, że plan miejscowy jako ogólne przełożenie szczegółowych rozwiązań na język prawa nie będzie w żadnej mierze sprzeczny z dotychczasowymi ustaleniami i zachowa spójność z tym, co przygotowuje POSIR.

Pytany o źródła finansowania swoich planów dyrektor POSIR podkreślił, że koncepcja zagospodarowania jest przygotowywana jako projekt na przyszłość. Obecnie brak środków na jej realizację, zależy to w dużej mierze od decyzji Prezydenta i Rady Miasta. Jeśli jednak pojawi się możliwość uzyskania pieniędzy, miasto będzie miało już gotowy plan.

Na koniec radny Wojciech Wośkowiak mówił o możliwych źródłach finansowania inwestycji, będą to przede wszystkim pieniądze z budżetu rady osiedla, grantów celowych na konkretne projekty miejskie oraz środki przyznane w ramach budżetu obywatelskiego.


R E K L A M A

Komentarze (3)

03-03-2014 14:29:09
JS
@Tomek Tak, bo hala na siebie zarabia - Arena nie jest deficytowa. Pływalnia od zawsze była na minusie. Zresztą sami użytkownicy przyczynili się do tego. W upalne dni połowa ludzi wchodziła na pływalnię przez płot. Nikomu nie opłacało się prowadzić tego interesu, nie wspominając o jakichkolwiek inwestycjach.
02-03-2014 17:58:57
Tomek
Rozumiem, że wg Pani utrzymanie hali sportowej na 10 000 jest bardziej opłacalne, niż utrzymanie basenu dla lokalnej społeczności?
28-02-2014 12:00:34
anka
Nareszcie coś pozytywnego w sprawie Areny!! Precz wieżowcom, teren musi zachować funkcję rekreacyjno sportową. Szkoda pływalni, ale faktycznie obiekt jest nieopłacalny.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: