Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pamiętali o rocznicy śmierci ks. Jerzego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pamiętali o rocznicy śmierci ks. Jerzego
21-10-2008 19:26   Janusz Ludwiczak
Otwarciem wystawy IPN, złożeniem kwiatów pod pomnikiem i mszą świętą w intencji Ojczyzny i rychłej beatyfikacji uczczono w kościele Matki Boskiej Bolesnej 24.rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

W niedzielę o godz. 19:00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiono msze świętą w intencji Ojczyzny i rychłej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, której przewodniczył kapelan Solidarności, ks. Tadeusz Magus. W uroczystościach wzięli też udział Mirosław Kruszyński – Wiceprezydent Miasta Poznania, Jarosław Lange – wiceprzewodniczący Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność, kombatanci, związkowcy z ZNTK.

Po mszy w kościele Ireneusz Adamski, prezes poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej otworzył wystawę "Sługa Boży Ksiądz Jerzy Popiełuszko". Wystawa prezentuje życiorys ks.Jerzego, jego dom rodzinny, życie w wojsku i przyjęcie święceń kapłańskich. Na wystawie można oglądać także śledztwo i działania operacyjne wobec brutalnej śmierci Sługi Bożego.

Wystawa przygotowana przez IPN czynna będzie do 27 października włącznie i można ją oglądać w godzinach otwarcia kościoła Matki Boskiej Bolesnej - od 7 do mszy wieczornej o 18 włącznie.

Po mszy wierni i zaproszeni goście przeszli pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów i odśpiewanie "Boże coś Polskę".

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. W czasie strajku odprawił mszę w Hucie Warszawa. W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował msze za Ojczyznę. Sprzeciwiał się systemowi komunistycznemu, za co zyskał poparcie społeczne w całym kraju. Oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną. W grudniu 1983 roku został aresztowany, jednak ze względu na amnestię z lipca 1984 roku nie został skazany. 19 października 1984 roku został porwany w drodze z Bydgoszczy do Warszawy i potem zamordowany. Ciało ks. Jerzego znaleziono 30 października na zalewie, na rzece Wisła koło Włocławka. 3 listopada 1984 roku odbył się pogrzeb, który zgromadził tysiące ludzi.

W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki. Parę dni temu pojawiły się doniesienia, które zakładają, że ks. Jerzy mógł umrzeć 25 października.

Każdego 19 dnia miesiąca w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiane są msze święte, za Ojczyznę i rychłą beatyfikację ks. Popiełuszki, zainicjowane przez śp. ks. Prałata Bolesława Exlera. 3 listopada 2005 roku odsłonięto przy kościele Matki Boskiej Bolesnej pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: