Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zapewniam, że drzewa odrosną" - na zlecenie MDK3 przycięto drzewa przy ul. Jarochowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zapewniam, że drzewa odrosną" - na zlecenie MDK3 przycięto drzewa przy ul. Jarochowskiego
22-01-2014 07:19   Janusz Ludwiczak
Miesiąc temu informowaliśmy o przycince drzew na ul. Jarochowskiego. "To woła o pomstę do nieba. Na ulicy Jarochowskiego tak przycięto drzewa, że zrobiono z nich słupy telegraficzne. Te drzewa już nigdy nie odżyją" - alarmowała nasza Czytelniczka. Przycinkę drzew zlecił Młodzieżowy Dom Kultury nr 3.

O sprawie pisaliśmy równo miesiąc temu, 22 grudnia. Wracamy do tematu.

To są słupy telegraficzne a nie drzewa! Te drzewa już nigdy nie odżyją i nie odrosną. Dziwie się, że na to zgodę wydał Wydział Ochrony Środowiska - alarmowała Małgorzata Czarkowska na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Pod topór poszły m.in. akacje i dąb. Przycinkę drzew zlecił Młodzieżowy Dom Kultury nr 3.

Zapewniam, że drzewa odrosną. Mamy na to najlepszy dowód. Kilka lat temu drzewa były już przycinane, znów bardzo się rozrosły. Przy ubiegłorocznych wiatrach gałęzie zwłaszcza z zabytkowych akacji spadały na budynek. Drzewa, które stoją blisko budynku niszczą dach, w dodatku jesienią liście gniją w rynnach. Przez drzewa nie mamy światła w naszej placówce. Latem przez cały dzień musimy mieć zapalone światła. Niestety co parę lat musi być przycinka tych drzew - tłumaczy Jan Górski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 3.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Komentarze (12)

23-01-2014 20:47:10
M.
@jatoja Nie tylko nauczonemu, ale też z wieloletnią praktyką. Ale Ty wiesz lepiej...
23-01-2014 19:14:53
jatoja
@M. Może nie tyle "zbluzgałem" co zwróciłem na coś uwagę jako praktyk i obiektywny obserwator "fachowcowi" "wyuczonemu" który ma fakultety więc ON mylić się nie może. Snobizm powinien być karany dożywotnim rozstrzelaniem. Bez odbioru bo już mnie to śmieszy. Wiedza praktyków zawsze ubodzie "fachowca" dlatego mamy to co mamy.
23-01-2014 11:21:22
M.
@jajatoja - z całym szacunkiem, właśnie zbluzgałeś praktyka, leśnika. Dla Ciebie pewnie to za mało, ty wiesz lepiej bo "wrzeniłeś się" w sad (cokolwiek miałoby to znaczyć...).
23-01-2014 09:51:04
JS
@jatoja niezależnie od merytoryki, Twoje wypowiedzi pozwalają zobaczyć oczyma wyobraźni całe wiechcie słomy wystającej z Twoich butów.
22-01-2014 17:45:11
jatoja
@haneczka. Ciesz się dzidzia że konar Ci na główkę nie spadł. A może jednak? Przepraszam, nie chcę zostać pozwany przez Twoich rodziców za indolencje przychówka. Ps. To działa w obie strony.
22-01-2014 17:35:16
jatoja
@M . Z całym szacunkiem. Tu nie chodzi o "zasady" i pewno jeszcze w necie nakazane (heh). Ja tego posta pisałem na podstawie praktyki popartej wieloletnimi doświadczeniami. Wyhoduj se "M" "na własnej piersi" drzewo lub wrzeń się w zapuszczony sad i doprowadź go do ładu . Bez obrazy ale jak Was czytam to rzygać się chce. Zara miałkniesz że nijak sad się ma do miejskich drzew i podasz wiele pewnie linków na dowód. PRAKTYKA Panie " eM" czyni fachowca a nie wiedza zaczerpnięta nawet z kosmosu.
22-01-2014 15:58:45
haneczka
@ jatoja A co będzie jak nie odrosną ? To można dokleić ?
22-01-2014 14:04:49
M.
Jak starzy ogrodnicy mawiali "gałynzi ni ma póńdzie w korzyń" To nie jest zupełnie tak jak piszesz. Generalnie zasada jest taka, żeby nie przycinać więcej niż 1/3 korony drzew. W tym przypadku nie pozostawiono żadnych gałęzi, z których bezpośrednio mogłyby wypuścić liście. Drzewa najprawdopodobniej odbiją, tylko zapewne za 5 lat będą nadawały się do wycinki. W przyszłości radzę wynająć chirurga drzew z prawdziwego zdarzenia, a nie faceta machającego piłą łańcuchową bez składu i ładu. I jeszcze jedno, artykuł nie odpowiada na jedno, ale zasadnicze pytanie. Wiemy już kto zlecił przycięcie drzew, ale nie wiemy czy legalnie - na przycięcie drzew też trzeba uzyskać zgodę WOŚ...
22-01-2014 12:33:26
jatoja
@kasia. Stare drzewa ze sprawnym systemem korzeniowym wiele wytrzymają a przedmiotowe na chore nie wyglądały (w sezonie wegetacji oczywiście). Jak starzy ogrodnicy mawiali "gałynzi ni ma póńdzie w korzyń". Dziwi mnie i wpienia inna rzecz - przycinka poznańskich drzew w okresie wiosennym i jesiennym gdy spory (to takie syfki - patrz w Wiki) pleśni, grzybów i zarodniki innego cholerstwa unoszą się w powietrzu. Jakoś nie widzę by rany zostały w jakikolwiek sposób zabezpieczane po "zabiegu". Jak ich nie stać na funaben (lub jakiś jego analog) to niech przesmarują cięcia choćby wyciągniętą z piwnicy 20 letnią emulsją po malowaniu kuchni, przez dziadka.(darmowa, sprawdzona rada ) Ps. To praktyczna wiedza. Ps2. Dziadków w dniu ich święta POZDRAWIAM! Niech spoczywają w pokoju. Amen. Ps3. Nie rób wykładów (to do Twojego 2 posta) bo się zbłaźnisz a dęby masz najbliżej przy Reymonta. Ps4. Epatując książkową wiedzą (bez obrazy) kariery nie zrobisz (bez obrazy). Pozdrawiam!
22-01-2014 11:35:41
kasia
Ale w poście nie było mowy o topolach (które szybko rosną, i o ile są przycinane młodo, moga być mocniej) ale o dębie, który rośnie wolno i nie przycina się go tak bardzo. Akacje znoszą to lepiej, ale też im starsze, tym mniej... Gałęzie suche należy przycinać. O drzewa trzeba dbać regularnie, często, a nie raz na 20 lat robic masakrę. Wyraźnie napisałam nie że nie odpowiada mi w ogóle przycinanie drzew, tylko robienie tego 'jak leci', najlepiej na zapałkę, bo dłużej będzie spokój..
22-01-2014 08:39:09
kasia
Odrosną albo i nie - stare drzewa często chorują i giną po takich radykalnych przycinkach, należy je ciąć bardziej oszczędnie. Poza tym nie każde drzewo jest jak wierzba, która wytrzyma prawie wszystko, stopień przycinania powinien zależeć od gatunku. Czasem mam wrażenie że w mieście specjalnie ogołaca się tak drzewa, żeby potem móc je taniej wyciąć (jako uschnięte..)
22-01-2014 08:21:56
jatoja
Oczywiście że odrosną. Korony klonów zgęstnieją, liście topoli urosną do wielkości średniej, kuchennej patelni. Odpada groźba "zaliczenia" w bańkę złamaną gałęzią. Same plusy więc don`t panic! No chyba że ktoś liczył na odszkodowanie ale to inna bajka.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: