Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ukradli kartę PEKA - pasażerka miała problem z jej zablokowaniem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ukradli kartę PEKA - pasażerka miała problem z jej zablokowaniem
16-01-2014 07:35   Janusz Ludwiczak
Pod koniec grudnia naszej Czytelniczce ukradziono portfel, w której znajdowała się imienna sieciówka - czyli PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna). Pani Katarzyna w obawie przed wypłaceniem pieniędzy z karty lub wzięciem kredytu na podstawie PEKI (w końcu jest to dokument ze zdjęciem) chciała zablokować w ZTM i BZ WBK kartę. Okazało się, że nie było to takie proste, gdyż dane użytkowników karty PEKA nie są przechowywane.

ZTM zaprzecza, jakoby z ukradzioną, nieaktywowaną kartą można było cos zdziałać. BZ WBK mówi, że można ją aktywować w bankomacie, ale trzeba by wpłacić na kartę pieniądze, bo to nie jest debetówka, skądinąd oświeciła mnie w tym przedmiocie dopiero trzecia konsultantka z kolei, do której dzwoniłam. Nastraszyła mnie, że nie wiadomo co się może stać. Policja uspokoiła mnie, ze nie da się wziąć kredytu na PEKĘ, oraz nie da się wziąć go na dane dowodu bez okazania tego dowodu osobistego. To mnie jeszcze bardziej uspokoiło, ale tez zniechęciło do zgłaszania kradzieży oficjalnie, bo nie mogę znaleźć numeru seryjnego aparatu, a jak znam życie, moje skromne środki pewnie poszły na czyjeś piwo, aparat będzie sprzedany na Allegro, a PEKA wrzucona do kosza. Wiem, moja wina ze nie zachowałam tego dokumentu, który dostałam przy otrzymaniu PEKI. Pamiętam jaka byłam wtedy niezadowolona, bo składałam wniosek o nią w nadziei, że będę mogła za nią płacić on-line. Tym niemniej, zachowałabym go, gdyby ktoś mi powiedział, że te dane są nie do odzyskania a karta nie do zablokowania. Przecież każdy bank, który wydaje kartę zawsze identyfikuje klienta po Peselu, nazwisku, itd. Przez następny rok moja PEKA będzie zablokowana jako karta ZTM ale wciąż wirtualnie żywa jako przepłacona karta płatnicza, z moim nazwiskiem (i zdjęciem) - pisze do nas pani Katarzyna (nazwisko do wiadomości redakcji).

Karta PEKA ma w sobie dwa byty nie powiązane ze sobą - jak zombie i jego lokator - karta miejska, z możliwością ładowania biletu - imienna oraz karta płatnicza na szczęście przedpłacona, bezimienna, jak by to dziwnie nie brzmiało. "Bezimienna" to wyrażenie użyte przez konsultantki WBK. Obydwie karty maja osobne numery. ZTM nie ma w bazie numeru karty i konta WBK, powiązanego z karta miejska, powtarzam ze nie posiada technicznego numeru rachunku, na który wpływają pieniądze zasilające kartę. WBK posiada tylko numery karty i konta z nią powiązanego, nie ma zaś w ich bazach powiązania miedzy nimi a tym numerem karty, którym operuje ZTM, nie ma tam tez mojego nazwiska i Peselu, numeru dowodu, itd. Jedynym podobno miejscem, gdzie te wszystkie dane są razem jest dokument dołączony do karty, który wydano mi w 2012 roku. Nigdy nie chciałam mieć dodatkowej karty płatniczej i ta funkcjonalność nie jest mi potrzebna, żyłam w przekonaniu, że jeśli tego nie zarejestruje i nie zacznę używać to nic z tym nikt nie będzie mógł zrobić - dodaje p. Katarzyna.

Co więc można zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia karty PEKA?

Karta PEKA może potencjalnie posiadać bardzo wiele funkcjonalności, z tym, że obecnie podstawową jest dla Zarządu Transportu Miejskiego funkcja nośnika biletu transportu publicznego oraz identyfikatora pasażera, który posiada ulgę (będzie ona zapisana na karcie i pasażer w związku z tym nie będzie musiał posiadać przy sobie dokumentów potwierdzających uprawnienie do ulgowego lub darmowego przejazdu). Jedną z funkcjonalności jest tzw. e-portmonetka. To nic innego jak klasyczna aplikacja pre-paidowa. Aby aktywować tę funkcję, najpierw trzeba wpłacić pieniądze na anonimowy rachunek techniczny powiązany z kartą, a następnie nadać osobisty numer PIN. Anonimowy, gdyż rachunek nie jest on powiązany z danymi osobowymi zbieranymi w celu wydania karty, ponieważ ich wyłącznym dysponentem jest ZTM Poznań. Karta umożliwia dokonywanie drobnych płatności. Jest to funkcjonalność całkowicie dobrowolna. Tylko w przypadku aktywowania karty oraz wpłacenia na nią gotówki, można z e-portmonetki korzystać. Jeśli tego nie zrobimy, funkcjonalność jest nieaktywna.
E-PORTMONETKA nie jest kartą kredytową, więc jeśli jej nie aktywowaliśmy, to w przypadku kradzieży lub zgubienia nie ma obawy o dokonanie zakupów przez kogoś innego na nasz koszt. Nie można też stracić pieniędzy, bo wcześniej ich tam sami nie wpłaciliśmy. Z informacji przekazanych przez Panią Katarzynę wynika, że nie aktywowała ona funkcji płatniczej, więc nie ma podstaw do obawy o utratę pieniędzy.
W przypadku kradzieży lub zgubienia karty PEKA klient ZTM chcący korzystać z transportu publicznego na podstawie tej karty, jest proszony do złożenia wniosku o wydanie wtórnika. Z reguły trwa to krócej niż w przypadku pierwszej karty, na co standardowym terminem jest 10 dni roboczych
- wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Czy istnieje możliwość zablokowania karty?

W przypadku utraty karty z aktywną e-portmonetką jej posiadacz we własnym interesie powinien zgłosić ten fakt bankowi (który jest operatorem konta technicznego związanego z kartą PEKA). Można to zrobić telefonicznie, podając numer karty lub numer rachunku technicznego powiązanego z kartą. Po zgłoszeniu utraty karty i jej zastrzeżeniu nie ma możliwości dalszego dokonywania transakcji przy jej użyciu - tłumaczy Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

Wydaje mi się to nielogiczne. Ciekawe czy w przyszłości, kiedy będzie można ładować kartę przez internet, będzie to wymagało aktywacji karty płatniczej. Moim zdaniem nie powinno, bo skoro mogę za to płacic teraz w punkcie ZTM, to znaczy ze istnieje numer konta , które działa, bo ZTM wpłaca na niego środki na kartę (tyle ze nie zna jego numeru). Coraz bardziej się boje momentu, kiedy kartę trzeba będzie odpikiwać przy wejściu do tramwaju. Anonimowość karty jest iluzoryczna-skoro jest na nich jak wół napisane moje nazwisko. Teraz znalazca może się teoretycznie za mnie podawać, a ja, ja nie mam dostępu do danych z powodu źle pojętej anonimowości? Kogo to miało chronić: mnie czy złodzieja? - podsumowuje p. Kasia.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Komentarze (2)

09-12-2017 12:43:45
Leszek
Zgubiłem w sobotę kartę PEKA i nie moge jej zastrzec w weekend poniewaz w w sob. i niedz. żadna instytucją do której można zgłosić utrate karty nie pracuje w te dni. Muszę czekac do poniedziałku?
16-01-2014 15:38:35
blabla
Quod erat demonstrandum patafiany. Jak z tą głupawą info o "służebnościach" przychodni na Kasprzaka.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: