Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Siedziba Radia Merkury odzyskała swój dawny blask - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Siedziba Radia Merkury odzyskała swój dawny blask
27-12-2013 00:52   Janusz Ludwiczak
Zakończył się trwający od września remont willi, przy zbiegu ulic Berwińskiego i Matejki, w której mieści się siedziba Radia Merkury i MC Radio. W ramach wartej pół miliona złotych inwestycji przywrócony został pierwotny, jasny kolor elewacji.

Remont ponad stuletniej willi przy ul. Berwińskiego 5, w której mieści się siedziba Radia Merkury i MC Radio rozpoczął się w połowie września.

Remont ograniczał się do naprawy elewacji. Prace prowadzone były pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przywrócony został pierwotny, jasny kolor elewacji. Remont był konieczny, gdyż odpadały już gzymsy i tynki - wyjaśnia Aleksander Kubel, dyrektor działu administracji Radia Merkury.

Inwestycja kosztowała 500 tysięcy złotych.

Czterokondygnacyjna willa w stylu klasycystycznym przy ul. Berwińskiego 5 została zbudowana w 1908 roku. Jej projektantem był Paul Genge. Willa ta ma rozbudowaną bryłę, z przybudówkami i tarasami.

Budynek ten został zbudowany dla prawnika Paula Ueckera. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski.

W czasie okupacji willa była siedzibą Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, niemieckiego polityka narodowosocjalistycznego, a także prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

Zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku rozpoczęła stąd nadawać poznańska rozgłośnia Polskiego Radia. Obecnie mieści się tutaj siedziba Radia Merkury i MC Radio.

ZOBACZ TAKŻE: Mieściła się tutaj willa Greisera i szpital wojskowy - ulica Berwińskiego


Komentarze (10)

30-12-2013 09:22:49
MIKI
Dzięki @ JS !! Kto jeszcze pamięta piękny bluszcz, który rósł po lewej stronie drzwi wejściowych do dawnego komisariatu przy ul. Wyspianskiego - po bardzo siilnej wichurze odpadł wraz cienką warstwą farby z tynku - wg Moniki to powinien pociągnąć za soba połowę willi - a przy okazji kiedy wreszcie na tej opuszczonej posescji zapanuje porządek - tyle się o tym mówi i pisze a wladza spokojnie siedzi. Z kolei jednak za porzadki niech weżmie się wyspecjalizowana firma - żeby przy okazji nie wycięli szlachetnych roślin i zniszczyli zabytkowej fontanny - takich na Łazarzu jest tylko kilka.
30-12-2013 01:23:32
JS
@MIKI, święta racja :) Bluszcz stanowi, w warunkach miejskich, dodatkową ochronę dla drzew. Powoduje, że w okresie upałów drzewo nie odparowuje wody lecz jest schładzane dzięki wilgotnej otulinie z bluszczu. A w czasie mrozu bluszcz stanowi ochronę przed przemarzaniem. Zgadza się, bluszcz nie ma wpływu na stan tynku - działa na zasadzie przyssawki a nie w formie ukorzenionej "w korze" rośliny. Wg Moniki, wszystko co "dzikie" i nieuporządkowane powinno się usuwać - a właśnie takie dodatki stanowią o klimacie. Lepiej zalać wszystko betonem - będzie tak ślicznie i nie będzie się kojarzyło z rodzinną wsią. Ach, jak będzie wielkomiejsko, he, he...
29-12-2013 23:11:46
MIKI
Wyczytane w internecie: „ Bluszcz to pnącze samoczepne, do podpory przyczepia się korzonkami przybyszowymi. Wzrost po korze drzew nie przeszkadza im, ponieważ korzonki bluszczu pospolitego wrastają tylko w szpary kory. Niektórzy uważają, że bluszcz to pasożyt drzew. To nieprawda, jego korzenie nie sięgają łyka, ani drewna, a jedynie przywierają do kory, sprawiając że roślina trzyma się bardzo mocno drzewa.” Bardzo wiele drzew np. w starych parkach, arboretum przy kórnickim zamku ,naszym ogrodzie botanicznym jest oplecionych bluszczem i nikt nie zamierza tego niszczyć ! Bluszcz również nie niszczy murów - też to warto sprawdzić w internecie. A ten murek dookoła posesji był po prostu stary i ewentualnie żle wykonany a nie "rozsadzony" przez bluszcz!
28-12-2013 11:25:08
Monika
Bluszcz musiał być usunięty z płotu, nie wiem czy zauważyłeś jak pięknie porozsadzał beton... Co do jego obecności na drzewach, przypomnij sobie o jego nieszkodliwości za mniej więcej 5 lat, kiedy drzewa trzeba będzie wyciąć.
27-12-2013 22:22:40
MIKI
Z tym bluszczem to akurat nieprawda - może spokojnie oplatać drzewa - trzeba za to koniecznie uporządkowac cały teren - bo przy okazji remontu, ustawienia rysztowań i tp. zniszczono bardzo dużo roślin - również buszcz, ktory tak ładnie przewieszal się przez płot na murek.
27-12-2013 19:01:40
Iwona
Z tym bluszczem to racja.
27-12-2013 12:52:09
Monika
Przy okazji remontu i uporządkowania zieleni, aż prosi się o przycięcie bluszczu oplatającego drzewa. Jeżeli tego się nie zrobi za kilka lat trzeba będzie wyciąć starodrzew zaduszony przez pnącza. To już ostatni dzwonek!
27-12-2013 12:32:56
KK
Radia Merkury i MC radiA - to drugie też należy odmieniać.
27-12-2013 09:34:14
j65
Dawno nie byłem w środku,ciekawe jak zmieniła się technika radiowców i urządzenia przez minione lata.Willa zawsze miała w sobie coś magicznego.
27-12-2013 08:29:03
Iwona
Piękna ta willa !
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: