Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zabezpieczają Sołtysówkę przed dalszą degradacją - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zabezpieczają Sołtysówkę przed dalszą degradacją
27-12-2013 00:03   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym tygodniu w 111-letnim domu dawnego sołtysa ówczesnej wsi Łazarz przy ul. Głogowskiej pojawiła się ekipa budowlana, która na zlecenie Inspektora Nadzoru Budowlanego przeprowadza remont dachu i zabezpieczenia ściany przed zawaleniem.

Jak już informowaliśmy 4 grudnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz natychmiastowego remontu sołtysówki. Właściciel budynku nie ustosunkował się do zaleceń, został ukarany grzywną. Remont sołtysówki zostanie jednak przeprowadzony, lecz ze środków przekazanych przez wojewodę wielkopolskiego. Remont będzie kosztować ponad 27 tysięcy złotych.

Otwory okienne i wejściowe zostaną zabezpieczone płytami, tak by do budynku nie dostawały się osoby postronne, szczególnie bezdomne, które wielokrotnie wszczynały pożary. Ponadto ekipa budowlana przeprowadzi remont dachu - zabezpieczy budynek przed zalewaniem wskutek opadów deszczu i śniegu, a także zabezpieczy ściany przed możliwym zawaleniem obiektu.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu.

Kolejne pożary miały miejsce kilka miesięcy później - tuż przed świętami Bożego Narodzenia oraz w styczniu 2012 roku. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.


Komentarze (3)

29-12-2013 20:38:22
ja
Czy nowomianowany plastyk Poznania oraz Konserwator miejski nie mogą nic zadziałać w sprawie bilbordu, który juz funkcjonyje reklamując film o Hobbicie? Czy dochód z tej reklamy zasila kieszeń nieodpowiedzialnego właściciela, czy Urząd marszałkowski sponsorujący zabezpieczenie budynku?
29-12-2013 11:37:19
23
A ten olbrzymi nosnik reklamowy????? Jeszcze nie tak dawno nie stał. Jest zgoda na jego postawienie?????
27-12-2013 11:31:16
maciej
a co z bilbordem?- miał być zdemontowany i co?-znowu miasto jest bezradne? ŻENADA!!!!!!
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: