Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy Łazarza oddali hołd Powstańcom - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkańcy Łazarza oddali hołd Powstańcom
26-12-2013 22:42   Janusz Ludwiczak
W przededniu 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w kościele Matki Boskiej Bolesnej została odprawiono msze św. w intencji dowódców i żołnierzy Powstania, a po niej złożono kwiaty pod tablicami Powstańców.

W drugi dzień świąt w kościele Matki Boskiej Bolesnej o godz. 9:30 odprawiono msze świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi upamiętniającymi dowódców i żołnierzy Powstania, które znajdują się w Grocie przy kościele.

Stanowią oni dla nas piękny wzór, miłości do ojczyzny, dla której byli gotowi oddać swoje życie i przelać swoją krew. Stajemy pełni wdzięczności za to, co uczynili, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Kiedy w 1918 roku po 123 latach niewoli Polska wybiła się na niepodległość, nasze wielkopolskie, piastowskie ziemie nadal znajdowały się pod pruskim jarzmem. Wielu z tych, którzy wówczas kładli podwaliny pod tą walkę nigdy nie pogodziło się z takim rozstrzygnięciem sprawy. Przyjazd 26 grudnia 1918 r. Ignacego Paderewskiego do Poznania był iskrą, która spowodowała, że dzień później rozpoczęły się pierwsze walki. Myślę, że nie sposób nie zauważyć, że nim nastąpiło to Powstanie Wielkopolska była dobrze przygotowana do tego, aby tego typu działania podjąć. To właśnie tu, w Wielkopolsce w sposób szczególny cechowała nas praca organiczna, która stała się pewnego rodzaju motorem do podejmowania działań na rzecz wolnej Polski - mówił w trakcie uroczystości Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Wieńce pod tablicami poległych, zamordowanych przez hitlerowców, uczestników powstańczego zrywu oraz ich dowódców złożyli Radny Miasta Poznania Wojciech Wośkowiak i Maria Łazarz - Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz. W uroczystości wzięli udział również ks. prałat Eugeniusz Antkowiak - proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

W grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej znajdują się trzy tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. Pierwsza została odsłonięta w 1929 roku, w 10. rocznicę wybuchu Powstania. Druga tablica jest poświęcona wszystkim poległym Powstańcom oraz pomordowanym uczestnikom Powstania przez hitlerowców. Trzecia tablica odsłonięta na początku 2000 roku jest poświęcona dowódcom Powstania Wielkopolskiemu - gen. Taczakowi i gen. Dowborowi-Muśnickiemu.

W ubiegłym tygodniu zdemontowana została jedna z tablic, która zostanie poddana gruntownej konserwacji.

Zostanie ona poddana gruntownej konserwacji i odnowieniu, bo znajdujące się na niej nazwiska poległych uczestników powstania i zamordowanych przez hitlerowców były już nieczytelne - tłumaczy Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Remont tablicy będzie kosztować 5 tysięcy złotych i zostanie sfinansowany ze środków Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: