Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich
19-12-2013 15:28   Janusz Ludwiczak
Uroczysty apel z udziałem przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, VIII LO i Zespołu Szkół Handlowych odbył się przy grocie, przy kościele Matki Boskiej Bolesnej, gdzie znajdują się tablice Powstańców Wielkopolskich.

Z okazji zbliżającej się 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego pod tablicami upamiętniającymi dowódców oraz poległych uczestników powstańczego zrywu, uroczysty apel. Uczestniczyły w nim liczne delegacje z łazarskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Obecny był także sztandar Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Poznaniu. Naszą obecnością wyraziliśmy hołd, wdzięczność i pamięć uczestnikom Powstania Wielkopolskiego - wyjaśnia Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

W uroczystości wzięły udział dzieci z Przedszkoli nr 25, 44 i 51, uczniowie Szkół Podstawowych nr 9, 26, 69, 77, a także VIII Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Handlowych. Wieńce złożyli poznańscy radni Joanna Frankiewicz i Wojciech Wośkowiak, a także Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz i przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich.

Po uroczystości zdemontowana została jedna z tablic, która zostanie poddana gruntownej konserwacji.

Zostanie ona poddana gruntownej konserwacji i odnowieniu, bo znajdujące się na niej nazwiska poległych uczestników powstania i zamordowanych przez hitlerowców były już nieczytelne - dodaje radny Wojciech Wośkowiak.

W grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej znajdują się trzy tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. Pierwsza została odsłonięta w 1929 roku, w 10. rocznicę wybuchu Powstania. Druga tablica jest poświęcona wszystkim poległym Powstańcom oraz pomordowanym uczestnikom Powstania przez hitlerowców. Trzecia tablica odsłonięta na początku 2000 roku jest poświęcona dowódcom Powstania Wielkopolskiemu - gen. Taczakowi i gen. Dowborowi-Muśnickiemu.

Remont tablicy będzie kosztować 5 tysięcy złotych i zostanie sfinansowany ze środków Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: