Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich
19-12-2013 15:28   Janusz Ludwiczak
Uroczysty apel z udziałem przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, VIII LO i Zespołu Szkół Handlowych odbył się przy grocie, przy kościele Matki Boskiej Bolesnej, gdzie znajdują się tablice Powstańców Wielkopolskich.

Z okazji zbliżającej się 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego pod tablicami upamiętniającymi dowódców oraz poległych uczestników powstańczego zrywu, uroczysty apel. Uczestniczyły w nim liczne delegacje z łazarskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Obecny był także sztandar Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Poznaniu. Naszą obecnością wyraziliśmy hołd, wdzięczność i pamięć uczestnikom Powstania Wielkopolskiego - wyjaśnia Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

W uroczystości wzięły udział dzieci z Przedszkoli nr 25, 44 i 51, uczniowie Szkół Podstawowych nr 9, 26, 69, 77, a także VIII Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Handlowych. Wieńce złożyli poznańscy radni Joanna Frankiewicz i Wojciech Wośkowiak, a także Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz i przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich.

Po uroczystości zdemontowana została jedna z tablic, która zostanie poddana gruntownej konserwacji.

Zostanie ona poddana gruntownej konserwacji i odnowieniu, bo znajdujące się na niej nazwiska poległych uczestników powstania i zamordowanych przez hitlerowców były już nieczytelne - dodaje radny Wojciech Wośkowiak.

W grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej znajdują się trzy tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. Pierwsza została odsłonięta w 1929 roku, w 10. rocznicę wybuchu Powstania. Druga tablica jest poświęcona wszystkim poległym Powstańcom oraz pomordowanym uczestnikom Powstania przez hitlerowców. Trzecia tablica odsłonięta na początku 2000 roku jest poświęcona dowódcom Powstania Wielkopolskiemu - gen. Taczakowi i gen. Dowborowi-Muśnickiemu.

Remont tablicy będzie kosztować 5 tysięcy złotych i zostanie sfinansowany ze środków Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: