Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim przy kościele Matki Boskiej Bolesnej zostaną odnowione - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim przy kościele Matki Boskiej Bolesnej zostaną odnowione
13-12-2013 00:42   Janusz Ludwiczak
5 tysięcy złotych będzie kosztować renowacja tablicy upamiętniających poległych uczestników Powstania Wielkopolskiego, która znajduje się w grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Rady Osiedla Św. Łazarz. Pozytywną decyzję w tej sprawie wydała już Miejska Konserwator Zabytków.

Wszystkie sprawy formalne związane z renowacją tablicy, upamiętniającej poległych uczestników Powstania Wielkopolskiego i zamordowanych przez hitlerowców, zostały już załatwione pozytywnie. To oznacza, że wkrótce rozpoczną się prace przy jej odnowieniu, które sfinansuje Rada Osiedla Św. Łazarz. Fundatorem tablicy, odsłoniętej po II wojnie światowej, był Związek Powstańców Wielkopolskich Koła Łazarz - Górczyn, a znajduje się ona przy kościele Matki Boskiej Bolesnej - wyjaśnia Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, Radny Miasta Poznania.

W grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej znajdują się trzy tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim

Pierwsza została odsłonięta w 1929 roku, w 10. rocznicę wybuchu Powstania. Druga tablica jest poświęcona wszystkim poległym Powstańcom oraz pomordowanym uczestnikom Powstania przez hitlerowców. Trzecia tablica odsłonięta na początku 2000 roku jest poświęcona dowódcom Powstania Wielkopolskiemu - gen. Taczakowi i gen. Dowborowi-Muśnickiemu - dodaje radny Wojciech Wośkowiak.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: