Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad dwa tysiące złotych za zabytkową szynę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad dwa tysiące złotych za zabytkową szynę
10-12-2013 01:06   Janusz Ludwiczak
Za 2 261 złotych wylicytowano fragment zabytkowej szyny z kolejowej bocznicy z 1899 roku. Dochód ze sprzedaży trafi na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W poniedziałek, 25 listopada w dniu Świętej Katarzyny, patronki kolejarzy Międzynarodowe Targi Poznańskie wystawiły na licytację internetową fragment szyny ze zlikwidowanej bocznicy. Tory pochodzą z 1899 roku i stanowiły bocznicę kolejową, służącą Targom od czasu Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się prawie 85 lat temu.

Element wykonany jest ze stali i opatrzony napisem „KRUPP”. Przedmiot posiada stosowny certyfikat autentyczności. Podczas demontażu torowiska, szyny zostały zabezpieczone, następnie odrestaurowane - mówi Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Fragment szyny waży 14 kg i ma niespełna pół metra długości. Po demontażu torowiska, szyna została zabezpieczone, a następnie odrestaurowana. Dołączony został do niej certyfikat, który zaświadcza o autentyczności eksponatu.

W licytacji wzięło udział 17 osób. Cena wywoławcza wynosiła 150 złotych. Dochód ze sprzedaży trafi na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Pomimo, że MTP istnieją od 1921 roku, to niektóre publikacje i dokumenty wskazują, że na obecnych terenach targowych pierwsze tory położono już w 1856 roku. Przecinały ówczesną ulicę Wrocławską (obecnie ul. Głogowską) i służyły linii kolejowej Poznań - Leszno - Wrocław. Tą trasą pociągi kursowały regularnie do 1879 roku, kiedy zlikwidowano stary dworzec kolejowy.

Wybudowanie bocznicy kolejowej łączy się z PeWuKą – Powszechną Wystawą Krajową, która w dniach 16 marca – 30 września 1929 roku odbyła się w Poznaniu. Wystawa prezentowała osiągnięcia młodego państwa polskiego. Było to największe wydarzenie II Rzeczypospolitej (w ciągu kilku miesięcy PeWuKę zobaczyło około 4,5 mln osób!), a bocznica miała za zadanie ułatwić transport towarów i ekspozycji targowych. Tory zostały rozbudowane w latach powojennych. Ich łączna długość wynosiła 1665 m, z czego ok. 1130 m znajdowało się na terenie MTP. Dzięki możliwości wjazdu pojazdów szynowych, na otwartym terenie targowym, swoje produkty prezentowały największe firmy związane z przemysłem transportowym.

Już w trakcie XXI Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbywających się w roku 1948, zwiedzający mogli podziwiać lokomotywę i tramwaj, które były częścią ekspozycji targowej. W latach późniejszych, tory wykorzystywano w trakcie wydarzeń targowych do przewożenia eksponatów na stoiska targowe i do prezentacji sprzętu kolejowego.

Ostatni kurs torami na terenie MTP 3 lipca 2013 roku wykonała Kiwajka, drezyna dostarczona przez Grodziską Kolej Drezynową.

Zakładowe bocznice kolejowe były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Tak też było z bocznicą na terenie MTP. Najstarsze znalezione elementy pochodzą z 1899 roku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: