Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Głogowskiej i Grunwaldzkiej można korzystać za darmo z internetu, od miasta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Głogowskiej i Grunwaldzkiej można korzystać za darmo z internetu, od miasta
07-12-2013 08:07   Janusz Ludwiczak
Na słupach sieci trakcyjnej, sygnalizatorach i latarniach wzdłuż ulicy Głogowskiej i Grunwaldzkiej zostały zamontowane skrzynki z antenami - są to hotspoty, dzięki którym można korzystać za darmo z bezprzewodowego internetu w ramach projektu "Bezprzewodowy Poznań".

Pocztę e-mail czy wiadomości na portalach internetowych można czytać już nie tylko w autobusach i tramwajach czy z sieci hotspotów, znajdujących się m.in. na Rynku Łazarskim, skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej, przy Rondzie Jeziorańskiego i na ul. Przybyszewskiego (przy kampusie Uniwersytetu Medycznego) a także na placu przed Dworcem Głównym.

Na słupach sieci trakcyjnej, sygnalizatorach i latarniach wzdłuż ulicy Głogowskiej i Grunwaldzkiej zostały zamontowane skrzynki z antenami. Są to hotspoty, które umożliwią korzystanie z miejskiej sieci internetowej.

Jeszcze rok temu z bezpłatnego dostępu do internetu można korzystać głównie w ścisłym centrum z 25 hotspotów, które znajdują się one m.in. na Starym Rynku, Placu Wolności, Placu Cyryla Ratajskiego, Placu Wielkopolskiego, w okolicach Kupca Poznańskiego czy także na Ostrowie Tumskim.

Miejska Sieć WiFi budowana jest w ramach projektu Bezprzewodowy Poznań. Zadanie realizowane jest w dwóch etapach. Etap pierwszy, obejmujący ścisłe centrum miasta jest już zrealizowany. Od czerwca 2012 r. działa tu 25 tzw. punktów dostępowych, umożliwiających powszechny, darmowy dostęp do internetu (sieć wireles.poznan.pl). W bieżącym roku sukcesywnie instalowano kolejne punkty dostępowe - łączna ich liczba wynosi 120 urządzeń. Aktualnie trwają testy odbiorcze drugiego etapu realizacyjnego. Bezprzewodowy Poznań pokrywa swoim zasięgiem znaczącą część śródmieścia Poznania. Sieć pokrywa część obszarów przy jeziorze Maltańskim oraz wzdłuż ulic: Roosevelta i Głogowskiej (do wiaduktu), ul. Dąbrowskiego (do skrzyżowania z Żeromskiego), Grunwaldzkiej (do skrzyżowania z Bułgarską). Zasięg sieci wzdłuż tych ulic pokryje wszystkie przystanki komunikacji miejskiej - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Obecnie bezpłatny, bezprzewodowy internet wzdłuż ulicy głogowskiej i Grunwaldzkiej jest jeszcze w trakcie testów.

Po wykonaniu pomiarów i testów zostanie sporządzona i udostępniona na stronie internetowej miasta mapa zasięgów sieci. Za pomocą sieci wireless.poznan pl miasto oferuje darmowy dostęp do Internetu. Dostęp ten podlega jednak pewnym ograniczeniom wynikającym z rozporządzeń Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, tj. ograniczony jest czas trwania pojedynczej sesji do 1 h, ograniczona będzie prędkość transmisji do 512 kbit/s. Warunkiem korzystania z sieci jest założenie osobistego konta. Operację tą wykonuje się zdalnie, po tzw. dowiązaniu się do któregokolwiek z punktów dostępowych, poprzez wypełnienie interaktywnego formularza i weryfikację za pomocą SMS. Konto jest ważne przez 1 miesiąc. Dla studentów możliwy jest dostęp do sieci akademickiej "eduroam", poprzez dedykowaną podsieć bezprzewodową o tej samej nazwie. Sieć zbudowana jest na bazie wieloradiowych węzłów bezprzewodowych (punktów dostępowych). Urządzenia te, poza tzw. modułem dostępowym umożliwiającym nawiązanie komunikacji z siecią przez użytkowników końcowych, dysponującymi urządzeniami mobilnymi (laptop, tablet, smartfon), wyposażone są w moduły umożliwiające komunikację "w górę sieci", przez tworzenie łańcucha połączeń z sąsiednimi węzłami, w topologi połączeń kratowych (ang. MESH). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie było konieczności doprowadzania połączeń przewodowych do każdego węzła - tłumaczy Paweł Marciniak.

Natomiast rok temu Inea uruchomiła sieć hotspotów, które znajdują się m.in. na Rynku Łazarskim, skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej, przy Rondzie Jeziorańskiego i na ul. Przybyszewskiego (przy kampusie Uniwersytetu Medycznego) a także na placu przed Dworcem Głównym. Dzięki nim można przeczytać portale internetowe, zajrzeć na Facebooka czy wysłać e-maila korzystając z laptopa, tabletu, smarfona, telefonu komórkowego lub innych urządzeń wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową z dostępem do internetu w standardzie WiFi. Latem uruchomiony został kolejny hotspot - w Arenie i na terenie Parku Kasprowicza.

Ponadto w połowie września Inea udostępniła hotospoty w 300 autobusach i 125 tramwajach MPK. Dostęp do internetu będzie bezpłatny przez 15 minut, a dla abonentów sieci Inea przez cały czas.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: