Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sołtysówka zostanie wyremontowana - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sołtysówka zostanie wyremontowana
04-12-2013 01:20   Janusz Ludwiczak
Zabytkowa willa, w której mieszkał ostatni sołtys wsi Łazarz zostanie w końcu wyremontowana.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz natychmiastowego remontu sołtysówki. Właściciel budynku nie ustosunkował się do zaleceń, został ukarany grzywną.

Remont sołtysówki zostanie jednak przeprowadzony, lecz ze środków przekazanych przez wojewodę wielkopolskiego.

Budynek wymaga pilnej naprawy. Sypie się dach, w budynku doszło do pożaru. Obecnie szukamy wykonawcy, który zabezpieczy budynek - powiedział Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu.

Kolejne pożary miały miejsce kilka miesięcy później - tuż przed świętami Bożego Narodzenia oraz w styczniu 2012 roku. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.


Komentarze (5)

05-12-2013 11:50:26
paramido
za ścięcie drzewa są kilkukrotnie wyższe kary..
04-12-2013 18:40:11
maki
żeby tylko nie spłonęła, bo wybudują tam wieżowce!!!!!
04-12-2013 15:33:01
M.
Ptaszki ćwierkają, że budynek ma kilku właścicieli. Wszyscy z wyjątkiem jednego chcą budynek sprzedać, jeden ma inne zdanie i blokuje pozostałych. Jednocześnie nie ma ochoty na wyłożenie własnych pieniędzy na remont.
04-12-2013 11:59:56
jimmy
Nie rozumiem tego fragmentu: Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku).
04-12-2013 10:58:10
Mieszkaniec
W końcu coś się dzieje w temacie! Sam właściciel powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej! A grzywna w wysokości 10 tys. zł jest kwotą śmieszną jak za zaniedbanie tego zabytku.
Aktualności
Niezapominajka
15

wrz

Park Manitiusa
Piknik z Akademią Judo z okazji 10-lecia
W programie: Mistrzostwa Polski w pokazach judo, pokazy kendo, karate i aikido, paintball, dmuchany tor przeszkód, zabawy, konkursy, malowanie twarzy
<

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Odpust parafialny

17

wrz

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Żniwna dziewczyna” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki" z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis". W programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do lata i żniw – z

20

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"O rogalach Świętomarcińskich"- Spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika

21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: