Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - grudzień - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - grudzień
02-12-2013 00:54   Janusz Ludwiczak
Równo pięć lat temu na MTP odbył się Szczyt Klimatyczny ONZ. Rok później Targi były gospodarzem 32. Europejskiego Spotkania Młodych Taize. Natomiast 22 grudnia 1998 r. po przeprowadzonych próbach wytrzymałościowych i półtorarocznym remoncie otwarto nowy most Dworcowy - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: grudzień.

1 grudnia 2008 - Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ, który miał być przygotowaniem do nowego porozumienia klimatycznego w 2009 r. w Kopenhadze. Poznańska konferencja, w której udział zapowiedziało ok. 9 tys. uczestników (m. in. organizacje pozarządowe, przedstawiciele rządów, eksperci) trwała do 12 grudnia.

4 grudnia 1978 - W sali widowiskowo-sportowej Arena wystąpił Charles Aznavour.

6 grudnia 1873 - Urodził się Jarogniew Drwęski, prawnik, pierwszy polski prezydent Poznania. Jest patronem Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego.

15 grudnia 1998 - Podczas sesji poznańskiej rady miejskiej ustępujący prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek przekazał insygnia władzy nowemu prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu.

22 grudnia 1998 - Po przeprowadzonych próbach wytrzymałościowych (10 grudnia) i półtorarocznym remoncie otwarto most Dworcowy. W samo południe władze miasta w obecności biskupa Zdzisława Fortuniaka, który most poświęcił, dokonały przecięcia wstęgi, oddając 203-metrowy most do użytku. Most ma dwie jezdnie, dwa torowiska tramwajowe, dwie windy oraz schody.

26 grudnia 1918 - O godz. 21 do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski. Przyjazd odbył się pomimo sprzeciwu władz niemieckich (wręczenie nakazu opuszczenia miasta uniemożliwił niemieckim oficerom kordon Straży Ludowej. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, który stał się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
O godz. 21:10 na poznański dworzec boczny (cesarski) wjechał skład z mistrzem Paderewskim. Niemcy podjęli ostatnią próbę zatrzymania nieproszonego gościa. Było już jednak za późno. Niemieckich oficerów zatrzymano, nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia. Po powitalnych przemówieniach i odśpiewaniu patriotycznych pieśni gości przewieziono do hotelu Bazar.

27 grudnia 1918 - wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Po południu dochodzi w Poznaniu do strzelaniny koło Prezydium Policji mieszczącym się w budynku Teatru Miejskiego i Hotelu Bazar. Poległ Franciszek Ratajczak w walkach o Prezydium Policji. Polacy opanowują Dworzec Główny w Poznaniu, Pocztę Główną i część fortyfikacji miejskich.

27 grudnia 1930 - Odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki u zbiegu ulic Bukowskiej i Głogowskiej.
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki dłuta Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej powstał w 1929 r. na czas otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi) przed Halą Włókienniczą. Początkowo, na piaskowcowym cokole stanęła figura z gipsu pomalowana na brązowo. W dwunastą rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, 27 grudnia 1930 r., odbyła się uroczystość odsłonięcia odlewu z brązu. Monument został zniszczony w 1939 r. przez hitlerowców. Po wojnie, artystka wykonała ponownie rzeźbę, której jako materiał posłużyły fragmenty pociętych dzwonów ze zniszczonej działaniami wojennymi wieży zegarowej dawnego zamku cesarskiego. W 1967 roku pomnik stanął już w innym miejscu, przy zbiegu ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej.

29 grudnia 2009 - Rozpoczęło się 32. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taize. Do Poznania na spotkanie Taize, które trwało do 2 stycznia 2010 przyjechało ponad 30 tysięcy osób z całej Europy. Głównym miejscem spotkań były Międzynarodowe Targi Poznańskie i parafie.

30 grudnia 1972 - Oddanie do użytku trasy tramwajowej na zbudowanym odcinku trasy Hetmańskiej między ulicą Głogowską i Dzierżyńskiego (obecnie 29 Czerwca 1956).

31 grudnia 1978 - Niskie temperatury, śnieżyce i silne wiatry w całym kraju doprowadziły do trudnej sytuacji we wszystkich niemal dziedzinach życia. Spikerzy radia i telewizji wzywali w sylwestrowy dzień wszystkich ludzi dobrej woli, by pomagali stawić czoła atakowi zimy. O godzinie 13:30 wojewoda poznański ogłosił w całym województwie stan klęski żywiołowej. Miała miejsce awaria w stacji transformatorowej na Łazarzu. poważne zakłócenia zanotowano w komunikacji tramwajowej i autobusowej.

Zdarzyło się w Poznaniu - codzienne "Kalendarium Poznańskie" znajdziesz na portalu lepszypoznan.pl


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: