Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zabytkowe szyny kolejowe z terenu MTP do kupienia w internecie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zabytkowe szyny kolejowe z terenu MTP do kupienia w internecie
28-11-2013 01:22   Janusz Ludwiczak
Prawdziwa gratka dla miłośników kolei i pasjonatów historii. Międzynarodowe Targi Poznańskie wystawiły na aukcję internetową fragment zabytkowej szyny z kolejowej bocznicy. Dochód ze sprzedaży trafi na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Targi przekazały również jedną szynę dla Muzeum Historii Miasta Poznania.

W poniedziałek, 25 listopada w dniu Świętej Katarzyny, patronki kolejarzy Międzynarodowe Targi Poznańskie przekazało fragmenty szyn ze zlikwidowanej bocznicy Muzeum Miasta Poznania, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a jeden fragment również na licytację internetową. Szyny pochodzą z 1899 roku, należały do zlikwidowanej w lipcu bocznicy, która służyła Targom od czasu Powszechnej Wystawy Krajowej.

Element wykonany jest ze stali i opatrzony napisem „KRUPP”. Przedmiot posiada stosowny certyfikat autentyczności. Podczas demontażu torowiska, szyny zostały zabezpieczone, następnie odrestaurowane. Czekają na swojego nabywcę - mówi Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Fragmenty szyn, które zostały przekazane ważą po około 14 kg każda i mają niespełna pół metra długości. Po demontażu torowiska, szyny zostały zabezpieczone, a następnie odrestaurowane. Do każdej z nich dołączony jest certyfikat, który zaświadcza o autentyczności eksponatu.

Pierwsze muzeum działało na terenie targów, więc jest nam szczególnie miło, że możemy się tutaj dzisiaj spotkać. Zbieramy obiekty związane z Poznaniem, w tym te związane z miejską infrastrukturą. osiadamy około 35 tysięcy eksponatów - powiedziała dr Magdalena Mrugalska-Banaszak, kierownik oddziału Muzeum Historii Miasta Poznania.

Drugi fragment szyny trafił do Sztabu XXII Finału WOŚP przy Samorządzie Studentów Politechniki Poznańskiej. Będzie można go wylicytować już 12 stycznia w Zamku.

Natomiast trzeci fragment szyny można wylicytować za pośrednictwem portalu aukcyjnego Allegro. Aukcja potrwa do 9 grudnia, a już teraz cena wywoławcza wynosi 425 zł. Dochód ze sprzedaży również zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Pomimo, że MTP istnieją od 1921 roku, to niektóre publikacje i dokumenty wskazują, że na obecnych terenach targowych pierwsze tory położono już w 1856 roku. Przecinały ówczesną ulicę Wrocławską (obecnie ul. Głogowską) i służyły linii kolejowej Poznań - Leszno - Wrocław. Tą trasą pociągi kursowały regularnie do 1879 roku, kiedy zlikwidowano stary dworzec kolejowy.

Wybudowanie bocznicy kolejowej łączy się z PeWuKą – Powszechną Wystawą Krajową, która w dniach 16 marca – 30 września 1929 roku odbyła się w Poznaniu. Wystawa prezentowała osiągnięcia młodego państwa polskiego. Było to największe wydarzenie II Rzeczypospolitej (w ciągu kilku miesięcy PeWuKę zobaczyło około 4,5 mln osób!), a bocznica miała za zadanie ułatwić transport towarów i ekspozycji targowych. Tory zostały rozbudowane w latach powojennych. Ich łączna długość wynosiła 1665 m, z czego ok. 1130 m znajdowało się na terenie MTP. Dzięki możliwości wjazdu pojazdów szynowych, na otwartym terenie targowym, swoje produkty prezentowały największe firmy związane z przemysłem transportowym.

Już w trakcie XXI Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbywających się w roku 1948, zwiedzający mogli podziwiać lokomotywę i tramwaj, które były częścią ekspozycji targowej. W latach późniejszych, tory wykorzystywano w trakcie wydarzeń targowych do przewożenia eksponatów na stoiska targowe i do prezentacji sprzętu kolejowego.

Ostatni kurs torami na terenie MTP 3 lipca 2013 roku wykonała Kiwajka, drezyna dostarczona przez Grodziską Kolej Drezynową.

Zakładowe bocznice kolejowe były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Tak też było z bocznicą na terenie MTP. Najstarsze znalezione elementy pochodzą z 1899 roku.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: